Championship
Logo
Schedule
FRIDAY 31.08 Arrival of Delegations
 
SATURDAY 01.09 Equipment Control
Equipment Control Consultation Service Trap
Pre-Event Training Trap
Technical Meeting
Opening Ceremony
09:00 - 13:30 Pre-Event Training
 
SUNDAY 02.09 Trap Women Junior Day 1
Trap Men Day 1
08:30 - 09:20 10m Air Rifle Mixed Team Relay 1
09:00 - 10:30 50m Pistol Men Junior
10:00 - 10:50 10m Air Rifle Mixed Team Relay 2
11:30 - 12:20 10m Air Pistol Mixed Team Relay 1
12:00 Final 10m Air Rifle Mixed Team
13:00 - 13:50 10m Air Pistol Mixed Team Relay 2
15:00 Final 10m Air Pistol Mixed Team
 
MONDAY 03.09 Trap Women Junior Day 2
Trap Men Day 2
08:00 - 09:15 10m Air Rifle Men Relay 1
09:00 - 10:30 50m Pistol Men Elimination 1
10:00 - 11:15 10m Air Rifle Men Relay 2
10:00 - 11:15 10m Air Rifle Women Relay 1
11:15 - 12:45 50m Pistol Men Elimination 2
12:00 - 13:15 10m Air Rifle Women Relay 2
12:15 Final 10m Air Rifle Men
14:15 Final 10m Air Rifle Women
15:30 Final Trap Women Junior
16:45 Final Trap Men
 
TUESDAY 04.09 Equipment Control Consultation Service Trap
Pre-Event Training Trap
08:30 - 09:45 10m Air Pistol Women Relay 1
09:00 - 10:30 50m Pistol Men
09:00 - 12:00 50m Running Target Men Slow Run
09:00 - 12:00 50m Running Target Men Junior Slow Run
10:30 - 11:45 10m Air Pistol Women Relay 2
11:15 - 12:05 50m Rifle Prone Men Elimination 1
12:30 - 13:20 10m Air Pistol Mixed Team Junior Relay 1
12:45 Final 10m Air Pistol Women
12:45 - 13:35 50m Rifle Prone Men Elimination 2
14:00 - 14:50 10m Air Pistol Mixed Team Junior Relay 2
14:15 - 15:05 50m Rifle Prone Women Elimination 1
15:45 - 16:35 50m Rifle Prone Women Elimination 2
16:00 Final 10m Air Pistol Mixed Team Junior
 
WEDNESDAY 05.09 Trap Men Junior Day 1
Trap Women Day 1
09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men
09:00 - 09:50 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 1
09:00 - 12:00 50m Running Target Men Fast Run
09:00 - 12:00 50m Running Target Men Junior Fast Run
10:30 - 11:20 50m Rifle Prone Women
10:30 - 11:20 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 2
12:00 - 13:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 1
12:30 Final 10m Air Rifle Mixed Team Junior
14:00 - 15:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 2
16:15 Final 10m Air Pistol Women Junior
 
THURSDAY 06.09 Trap Men Junior Day 2
Trap Women Day 2
08:30 - 09:45 10m Air Pistol Men Relay 1
08:30 - 11:15 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
09:00 - 12:00 50m Running Target Mixed Men Stage 1
09:00 - 12:00 50m Running Target Mixed Men Junior Stage 1
10:30 - 11:45 10m Air Pistol Men Relay 2
12:00 - 14:45 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
12:30 - 13:45 10m Air Pistol Men Junior
12:30 - 15:30 50m Running Target Mixed Men Stage 2
12:30 - 15:30 50m Running Target Mixed Men Junior Stage 2
12:45 Final 10m Air Pistol Men
14:00 Final Trap Men Junior
15:15 Final Trap Women
16:45 Final 10m Air Pistol Men Junior
 
FRIDAY 07.09 Trap Mixed Team
Equipment Control Consultation Service Double Trap
Pre-Event Training Double Trap
08:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Men
09:00 - 15:00 25m Pistol Women Precision Stage
09:00 - 15:00 25m Pistol Women Junior Precision Stage
09:30 - 10:45 10m Air Rifle Men Junior Relay 1
11:30 - 12:45 10m Air Rifle Men Junior Relay 2
11:30 - 12:45 10m Air Rifle Women Junior Relay 1
11:30 - 14:15 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 1
11:45 Final 50m Rifle 3 Positions Men
13:30 - 14:45 10m Air Rifle Women Junior Relay 2
13:35 Final 10m Air Rifle Men Junior
15:00 - 17:45 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 2
15:45 Final 10m Air Rifle Women Junior
17:15 Final Trap Mixed Team
 
SATURDAY 08.09 Trap Mixed Team Junior
Double Trap Men
Double Trap Men Junior
08:30 - 11:15 50m Rifle 3 Positions Women
09:00 - 14:00 10m Running Target Men Slow Run
09:00 - 14:00 10m Running Target Men Junior Slow Run
09:00 - 14:00 10m Running Target Women Slow Run
09:00 - 14:00 10m Running Target Women Junior Slow Run
12:15 Final 50m Rifle 3 Positions Women
13:15 - 15:25 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
13:15 - 16:15 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
14:00 Final Trap Mixed Team Junior
16:15 Final 25m Pistol Women
17:30 Final 25m Pistol Women Junior
 
SUNDAY 09.09 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men Junior
09:00 - 10:00 300m Rifle Prone Men Elimination 1
09:00 - 14:00 10m Running Target Men Fast Run
09:00 - 14:00 10m Running Target Men Junior Fast Run
09:00 - 14:00 10m Running Target Women Fast Run
09:00 - 14:00 10m Running Target Women Junior Fast Run
09:00 - 14:45 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
09:00 - 14:45 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
10:30 - 11:20 50m Rifle Prone Women Junior
10:45 - 11:45 300m Rifle Prone Men Elimination 2
14:30 Medal Matches 10m Running Target Men
15:15 Medal Matches 10m Running Target Men Junior
16:00 Medal Matches 10m Running Target Women
16:45 Medal Matches 10m Running Target Women Junior
 
MONDAY 10.09 Skeet Men Junior Day 1
Skeet Women Day 1
09:00 - 10:00 300m Rifle Prone Men
09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Men Junior
09:00 - 12:40 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
09:00 - 14:40 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
10:45 - 11:45 300m Rifle Prone Women
12:45 Final 50m Rifle 3 Positions Men Junior
14:30 Final 25m Rapid Fire Pistol Men
16:00 Final 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
 
TUESDAY 11.09 Skeet Men Junior Day 2
Skeet Women Day 2
09:00 - 11:00 300m Standard Rifle Men Elimination 1
09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Women Junior
09:00 - 13:00 10m Running Target Mixed Men Stage 1
09:00 - 13:00 10m Running Target Mixed Men Junior Stage 1
09:00 - 13:00 10m Running Target Mixed Women Stage 1
09:00 - 13:00 10m Running Target Mixed Women Junior Stage 1
11:45 - 13:45 300m Standard Rifle Men Elimination 2
12:45 Final 50m Rifle 3 Positions Women Junior
13:30 - 17:30 10m Running Target Mixed Men Stage 2
13:30 - 17:30 10m Running Target Mixed Men Junior Stage 2
13:30 - 17:30 10m Running Target Mixed Women Stage 2
13:30 - 17:30 10m Running Target Mixed Women Junior Stage 2
14:45 Final Skeet Men Junior
16:00 Final Skeet Women
 
WEDNESDAY 12.09 Target Sprint Men
Target Sprint Men Junior
Target Sprint Women
Target Sprint Women Junior
Equipment Control Consultation Service Skeet
Pre-Event Training Skeet
09:00 - 11:00 300m Standard Rifle Men
09:00 - 12:00 25m Center Fire Pistol Men Precision Stage
11:45 - 14:45 300m Rifle 3 Positions Women
12:30 - 13:45 25m Pistol Men Junior Precision Stage
14:30 Final Target Sprint Men
15:15 Final Target Sprint Men Junior
16:00 Final Target Sprint Women
16:45 Final Target Sprint Women Junior
 
THURSDAY 13.09 Target Sprint Men Team
Target Sprint Women Team
Target Sprint Mixed Team
Skeet Women Junior Day 1
Skeet Men Day 1
09:00 - 11:00 25m Center Fire Pistol Men Rapid Fire Stage
09:00 - 12:00 300m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
11:30 - 12:15 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
12:45 - 15:45 300m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
14:30 Final Target Sprint Men Team
15:15 Final Target Sprint Women Team
16:00 Final Target Sprint Mixed Team
 
FRIDAY 14.09 Skeet Women Junior Day 2
Skeet Men Day 2
Closing Ceremony
09:00 - 12:00 300m Rifle 3 Positions Men
09:00 - 12:30 25m Standard Pistol Men
13:00 - 14:30 25m Standard Pistol Men Junior
15:45 Final Skeet Women Junior
17:00 Final Skeet Men
 
SATURDAY 15.09 Departure of Delegations