Championship
Logo
Schedule
THURSDAY 06.08 Arrival of Delegations
 
FRIDAY 07.08 Equipment Control Consultation Service Skeet
09:00 - 19:00 Pre-Event Training Skeet
15:00 Technical Meeting
18:00 Opening Ceremony
 
SATURDAY 08.08 09:00 - 14:30 Skeet Men Day 1
10:30 - 17:30 Skeet Women
18:45 Finals Skeet Women
 
SUNDAY 09.08 09:00 - 16:00 Skeet Men Day 2
17:15 Finals Skeet Men
 
MONDAY 10.08 Equipment Control Consultation Service Double Trap
08:15 - 09:30 10m Air Rifle Men Relay 1
08:45 - 10:15 50m Pistol Men Elimination 1
09:00 - 13:30 25m Pistol Women Precision Stage
09:00 - 15:20 Pre-Event Training Double Trap
10:15 - 11:30 10m Air Rifle Men Relay 2
11:15 - 12:45 50m Pistol Men Elimination 2
12:15 - 13:30 10m Air Rifle Men Relay 3
13:45 - 15:15 50m Pistol Men Elimination 3
14:15 - 15:05 10m Air Rifle Women Relay 1
14:30 Finals 10m Air Rifle Men
15:45 - 16:35 10m Air Rifle Women Relay 2
17:15 - 18:05 10m Air Rifle Women Relay 3
19:00 Finals 10m Air Rifle Women
 
TUESDAY 11.08 08:30 - 12:00 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
08:45 - 10:15 50m Pistol Men
09:00 - 15:20 Double Trap Men
11:15 Finals 50m Pistol Men
11:30 - 12:20 50m Rifle Prone Men Elimination 1
13:00 Finals 25m Pistol Women
13:00 - 18:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
13:15 - 14:05 50m Rifle Prone Men Elimination 2
15:00 - 15:50 50m Rifle Prone Men Elimination 3
16:45 Finals Double Trap Men
 
WEDNESDAY 12.08 Equipment Control Consultation Service Trap
08:15 - 09:05 50m Rifle Prone Men
09:00 - 13:30 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
09:00 - 16:00 Unofficial Training Trap
10:00 Finals 50m Rifle Prone Men
10:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 1
12:45 - 14:30 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 2
14:30 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men
 
THURSDAY 13.08 Equipment Control Consultation Service Trap
08:45 - 10:00 10m Air Pistol Men Relay 1
09:00 - 19:00 Pre-Event Training Trap
09:15 - 11:00 50m Rifle 3 Positions Women
11:00 - 12:15 10m Air Pistol Men Relay 2
12:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Women
12:00 - 14:45 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
13:15 - 14:30 10m Air Pistol Men Relay 3
15:30 Finals 10m Air Pistol Men
15:45 - 18:30 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
 
FRIDAY 14.08 08:45 - 09:35 10m Air Pistol Women Relay 1
09:00 - 15:55 Trap Men Day 1
09:15 - 12:00 50m Rifle 3 Positions Men
10:30 - 11:20 10m Air Pistol Women Relay 2
10:30 - 17:35 Trap Women
12:15 - 13:05 10m Air Pistol Women Relay 3
13:15 Finals 50m Rifle 3 Positions Men
15:00 Finals 10m Air Pistol Women
18:45 Finals Trap Women
 
SATURDAY 15.08 09:00 - 16:10 Trap Men Day 2
17:30 Finals Trap Men
 
SUNDAY 16.08 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1CHN64212
2USA2215
3RUS2125
4KOR1214
5ITA123
6IRI112
7JPN11
7SRB11
9AUT22
10CRO112
10GBR112
10TPE112
13KAZ11
14CZE11
14FRA11
14SVK11
15151545

dated August 16, 2015

General Information

Contact

E-Mail: gabala2015@gmail.com
Tel: +994-50-5141515
Fax: +994-12-4989648

Shooting Federation of Azerbaijani Republic
Lermontov Str. 68
1066 Baku
Azerbaijan