Championship
Logo
Schedule
WEDNESDAY 13.04 Arrival of Delegations
 
THURSDAY 14.04 09:00 - 16:55 Pre-Event Training Trap
15:00 Technical Meeting Shotgun
 
FRIDAY 15.04 09:00 - 14:30 Pre-Event Training
09:00 - 14:35 Trap Men Day 1
11:00 - 15:25 Trap Women Day 1
15:00 Technical Meeting Rifle/Pistol
 
SATURDAY 16.04 08:30 - 09:20 10m Air Rifle Women Relay 1
09:00 - 11:30 Trap Men Day 2
10:15 - 11:05 10m Air Rifle Women Relay 2
11:00 - 12:30 Trap Women Day 2
12:00 - 13:15 10m Air Pistol Men Relay 1
12:30 Finals 10m Air Rifle Women
13:15 Victory Ceremony
14:00 Finals Trap Women
14:00 - 15:15 10m Air Pistol Men Relay 2
15:15 Victory Ceremony
16:15 Finals 10m Air Pistol Men
17:00 Victory Ceremony
 
SUNDAY 17.04 09:00 - 09:50 10m Air Pistol Women Relay 1
09:00 - 13:35 Trap Men Day 3
10:45 - 11:35 10m Air Pistol Women Relay 2
13:00 Finals 10m Air Pistol Women
13:45 Victory Ceremony
15:00 Finals Trap Men
16:15 Victory Ceremony
 
MONDAY 18.04 09:00 - 10:15 10m Air Rifle Men Relay 1
09:00 - 10:30 50m Pistol Men Elimination 1
09:00 - 14:25 Pre-Event Training Double Trap
11:00 - 12:15 10m Air Rifle Men Relay 2
11:15 - 12:45 50m Pistol Men Elimination 2
13:30 Finals 10m Air Rifle Men
14:15 Victory Ceremony
 
TUESDAY 19.04 09:00 - 10:30 50m Pistol Men
09:00 - 14:25 Double Trap Men
11:30 Finals 50m Pistol Men
12:15 Victory Ceremony
15:45 Finals Double Trap Men
17:00 Victory Ceremony
 
WEDNESDAY 20.04 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men Elimination 1
09:00 - 11:30 25m Pistol Women Precision Stage
10:30 - 11:20 50m Rifle Prone Men Elimination 2
12:00 - 14:00 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
15:30 Finals 25m Pistol Women
16:30 Victory Ceremony
 
THURSDAY 21.04 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men
09:00 - 16:30 Pre-Event Training Skeet
10:45 - 12:30 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 1
11:00 Finals 50m Rifle Prone Men
11:45 Victory Ceremony
13:15 - 15:00 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 2
 
FRIDAY 22.04 09:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Women
09:00 - 12:45 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
09:00 - 15:05 Skeet Men Day 1
11:20 - 15:35 Skeet Women Day 1
12:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Women
13:15 Victory Ceremony
 
SATURDAY 23.04 09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
09:00 - 11:55 Skeet Men Day 2
11:20 - 12:30 Skeet Women Day 2
12:00 - 15:45 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
12:45 - 15:30 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
14:00 Finals Skeet Women
15:15 Victory Ceremony
16:45 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men
17:45 Victory Ceremony
 
SUNDAY 24.04 09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Men
09:00 - 13:55 Skeet Men Day 3
13:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Men
14:15 Victory Ceremony
15:30 Finals Skeet Men
16:45 Victory Ceremony
 
MONDAY 25.04 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1CHN2237
2RUS2215
3UKR213
4ESP22
5GER1124
6AUS112
6BUL112
8CRO11
8SWE11
8THA11
8TPE11
12USA314
13SRB112
14BEL11
14IND11
14KOR11
14LBN11
18FRA11
18GUA11
18ITA11
18MGL11
18SGP11
18SVK11
15151545

dated April 25, 2016

General Information

Contact

E-Mail: wcbra2016@cbte.org.br
Tel: +55-21-22233313
Fax: +55-21-22830522


Brazilian Shooting Sport Confederation
Rua Miguel Couto 105 sala 922 - Centro
20070-030 Rio de Janeiro, RJ
Brazil