Championship
Logo
Schedule
FRIDAY 29.04 Arrival of Delegations
 
SATURDAY 30.04 Equipment Control Consultation Service Double Trap
08:00 - 13:30 Pre-Event Training
08:00 - 17:00 Equipment Control
09:00 - 16:00 Pre-Event Training Double Trap
12:30 Technical Meeting
14:00 - 17:30 Junior Super Cup Mixed Air Rifle and Air Pistol
 
SUNDAY 01.05 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Women Junior
09:00 - 15:00 Double Trap Men Junior
10:45 - 11:35 50m Rifle Prone Men Junior
13:00 Finals 50m Rifle Prone Men Junior
13:30 - 15:00 25m Standard Pistol Men Junior
16:00 Finals Double Trap Men Junior
 
MONDAY 02.05 Equipment Control Consultation Service Trap and Skeet
08:00 - 18:00 Pre-Event Training Trap and Skeet
08:15 - 09:30 10m Air Pistol Men Junior Relay 1
09:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Women Junior
10:30 - 11:20 10m Air Pistol Women Junior Relay 1
10:30 - 11:45 10m Air Pistol Men Junior Relay 2
12:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Women Junior
12:45 - 13:35 10m Air Pistol Women Junior Relay 2
14:30 Finals 10m Air Pistol Men Junior
15:30 Finals 10m Air Pistol Women Junior
 
TUESDAY 03.05 08:00 - 18:00 Trap Men Junior Day 1
08:00 - 18:00 Skeet Men Junior Day 1
08:00 - 18:00 Trap Women Junior Day 1
08:00 - 18:00 Skeet Women Junior Day 1
08:15 - 09:30 10m Air Rifle Men Junior Relay 1
09:00 - 10:30 50m Pistol Men Junior
09:00 - 11:00 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
10:30 - 11:20 10m Air Rifle Women Junior Relay 1
10:30 - 11:45 10m Air Rifle Men Junior Relay 2
11:30 Finals 50m Pistol Men Junior
12:00 - 14:00 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
12:45 - 13:35 10m Air Rifle Women Junior Relay 2
13:00 Finals 10m Air Rifle Men Junior
14:30 Finals 10m Air Rifle Women Junior
16:00 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
 
WEDNESDAY 04.05 08:00 - 14:00 Trap Men Junior Day 2
08:00 - 14:00 Skeet Men Junior Day 2
08:00 - 14:00 Trap Women Junior Day 2
08:00 - 14:00 Skeet Women Junior Day 2
09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Men Junior
09:00 - 12:00 25m Pistol Women Junior Precision Stage
09:00 - 12:00 25m Pistol Men Junior Precision Stage
12:45 Finals 50m Rifle 3 Positions Men Junior
14:00 - 16:30 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
14:00 - 16:30 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
15:00 Finals Skeet Women Junior
16:30 Finals Trap Women Junior
18:00 Finals 25m Pistol Women Junior
 
THURSDAY 05.05 08:00 - 14:00 Trap Men Junior Day 3
08:00 - 14:00 Skeet Men Junior Day 3
16:15 Finals Skeet Men Junior
17:15 Finals Trap Men Junior
19:00 Closing Banquett
 
FRIDAY 06.05 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagITA74112
2nation flagRUS56920
3nation flagGER53311
4nation flagIND34310
5nation flagHUN314
6nation flagFRA28414
7nation flagPOL224
8nation flagUSA213
9nation flagFIN123
10nation flagAUS1157
11nation flagSUI1113
12nation flagGRE112
12nation flagNOR112
14nation flagDEN11
14nation flagMLT11
16nation flagLAT112
16nation flagUKR112
18nation flagCYP11
18nation flagCZE11
18nation flagGBR11
21nation flagCRO11
21nation flagSIN11
21nation flagSWE11
21nation flagTUR11
363636108

dated May 6, 2016

General Information

Contact

E-Mail: hess@dsb.de
Tel: +49-611-46807-32 / -21
Fax: +49-611-46807-49


German Shooting Sport Federation
Mrs. Claudia Hess and Mr. Frank Schmidt