Championship
Logo
Schedule
FRIDAY 16.09 Arrival of Delegations
 
SATURDAY 17.09 Equipment Control Consultation Service Double Trap and Skeet
09:00 - 15:00 Pre-Event Training Skeet
09:00 - 16:00 Pre-Event Training
10:00 - 17:00 Equipment Control
12:00 Technical Meeting
13:00 - 17:00 Pre-Event Training Double Trap
 
SUNDAY 18.09 09:00 - 14:00 Skeet Women Junior
09:15 - 10:05 50m Rifle Prone Women Junior
09:30 - 14:30 Skeet Men Junior Day 1
11:00 - 15:30 Double Trap Men Junior
11:30 - 12:20 50m Rifle Prone Men Junior
13:30 Finals 50m Rifle Prone Men Junior
14:00 - 16:00 25m Standard Pistol Men Junior
16:00 Finals Skeet Women Junior
17:00 Finals Double Trap Men Junior
 
MONDAY 19.09 08:15 - 09:30 10m Air Pistol Men Junior
09:15 - 11:00 50m Rifle 3 Positions Women Junior
10:30 Finals 10m Air Pistol Men Junior
11:00 - 14:30 Skeet Men Junior Day 2
12:00 - 12:50 10m Air Pistol Women Junior
12:30 Finals 50m Rifle 3 Positions Women Junior
14:00 Finals 10m Air Pistol Women Junior
16:30 Finals Skeet Men Junior
 
TUESDAY 20.09 Equipment Control Consultation Service Trap
08:15 - 09:45 50m Pistol Men Junior
09:00 - 16:00 Pre-Event Training Trap
09:30 - 11:30 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
10:30 - 11:45 10m Air Rifle Men Junior
10:45 Finals 50m Pistol Men Junior
12:00 - 14:00 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
12:45 Finals 10m Air Rifle Men Junior
12:45 - 13:35 10m Air Rifle Women Junior
14:30 Finals 10m Air Rifle Women Junior
16:00 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
 
WEDNESDAY 21.09 08:30 - 11:15 50m Rifle 3 Positions Men Junior
09:00 - 10:30 25m Pistol Women Junior Precision Stage
09:00 - 10:30 25m Pistol Men Junior Precision Stage
10:00 - 14:30 Trap Women Junior
10:30 - 15:30 Trap Men Junior Day 1
11:30 - 13:00 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
11:30 - 13:00 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
12:15 Finals 50m Rifle 3 Positions Men Junior
14:00 Finals 25m Pistol Women Junior
17:00 Finals Trap Women Junior
 
THURSDAY 22.09 09:00 - 09:30 50m Mixed Junior Team Relay 1
10:00 - 13:30 Trap Men Junior Day 2
10:30 - 11:00 50m Mixed Junior Team Relay 2
12:00 Finals Matches 50m Mixed Junior Team
15:00 Finals Trap Men Junior
16:30 Closing Ceremony
 
FRIDAY 23.09 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1RUS129425
2IND951024
3NOR415
4CHN3418
5CZE2428
6AUS1438
7ITA1225
8TUR1113
9KAZ11
10SIN22
11THA123
12JPN112
13BUL11
14QAT22
15EGY11
15GEO11
15ROU11
15SGP11
15UZB11
343434102

dated September 23, 2016

General Information

Contact

E-Mail: juniorcup@gabala.eu
Tel: +994-50-2903188
Fax: +994-12-4989648


Shooting Federation of Azerbaijan Republic
Lermontov Str. 68
1066 Baku
Azerbaijan