Championship
Logo
Schedule
FRIDAY 20.04 Arrival of Delegations
 
SATURDAY 21.04 Equipment Control
Equipment Control Consultation Service Trap
09:00 - 14:30 Pre-Event Training
09:00 - 16:00 Pre-Event Training Trap
15:00 Technical Meeting
17:00 Opening Ceremony
 
SUNDAY 22.04 09:00 - 10:15 10m Air Rifle Men Relay 1
09:00 - 11:05 25m Pistol Women Precision Stage
09:00 - 15:00 Pre-Event Training Trap Men Day 2
10:00 - 15:50 Trap Women Day 1
11:00 - 12:15 10m Air Rifle Men Relay 2
13:00 - 14:15 10m Air Rifle Women Relay 1
13:15 Final 10m Air Rifle Men
14:00 Victory Ceremony
15:00 - 16:15 10m Air Rifle Women Relay 2
17:15 Final 10m Air Rifle Women
18:00 Victory Ceremony
 
MONDAY 23.04 09:00 - 10:20 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
09:00 - 14:35 Trap Men Day 1
10:00 - 14:10 Trap Women Day 2
10:30 - 11:20 10m Air Rifle Mixed Team Relay 1
11:30 Final 25m Pistol Women
12:00 - 12:50 10m Air Rifle Mixed Team Relay 2
12:30 Victory Ceremony
13:45 Final 10m Air Rifle Mixed Team
14:30 Victory Ceremony
16:15 Final Trap Women
17:15 Victory Ceremony
 
TUESDAY 24.04 09:00 - 10:15 10m Air Pistol Men Relay 1
09:00 - 12:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
09:00 - 14:20 Trap Men Day 2
11:00 - 12:15 10m Air Pistol Men Relay 2
13:15 Final 10m Air Pistol Men
14:00 Victory Ceremony
16:15 Final Trap Men
17:15 Victory Ceremony
 
WEDNESDAY 25.04 08:30 - 11:15 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
09:00 - 10:15 10m Air Pistol Women
09:00 - 12:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
09:00 - 14:45 Trap Mixed Team
11:15 Final 10m Air Pistol Women
12:00 Victory Ceremony
12:00 - 14:45 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
13:15 Final 25m Rapid Fire Pistol Men
14:15 Victory Ceremony
16:30 Final Trap Mixed Team
17:30 Victory Ceremony
 
THURSDAY 26.04 Equipment Control Consultation Service Skeet
08:30 - 11:15 50m Rifle 3 Positions Men
08:30 - 17:00 Pre-Event Training Skeet
12:00 - 14:45 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 1
12:15 Final 50m Rifle 3 Positions Men
13:00 - 13:50 10m Air Pistol Mixed Team
13:30 Victory Ceremony
14:45 Final 10m Air Pistol Mixed Team
15:30 Victory Ceremony
15:30 - 18:15 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 2
 
FRIDAY 27.04 08:30 - 15:00 Pre-Event Training Skeet Men Day 2
09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Women
09:40 - 16:30 Skeet Women Day 1
12:45 Final 50m Rifle 3 Positions Women
14:00 Victory Ceremony
 
SATURDAY 28.04 08:30 - 15:00 Skeet Men Day 1
09:40 - 14:30 Skeet Women Day 2
16:15 Final Skeet Women
17:15 Victory Ceremony
 
SUNDAY 29.04 08:30 - 14:50 Skeet Men Day 2
16:30 Final Skeet Men
17:30 Victory Ceremony
 
MONDAY 30.04 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagCHN2114
2nation flagRUS123
3nation flagAUS11
3nation flagFIN11
5nation flagESP11
5nation flagTPE11
7nation flagHUN11
7nation flagKOR11
7nation flagNOR11
7nation flagSMR11
55515

dated April 24, 2018

General Information

Entry

Entry list

 

Contact

E-Mail: wckor2018@gmail.com
Tel: +82-02-9794402 / 9794404
Fax: +82-02-9725653


Korean Shooting Federation
Mr. Bum Sik Chung
653 Hwarang-ro Nowon-gu
Seoul 01794
Republic of Korea