Championship
Logo
Schedule
SATURDAY 06.09 Arrival of Delegations
 
SUNDAY 07.09 09:00 - 17:00 Equipment Control
09:00 - 17:30 Pre-Event Training
09:00 - 18:00 Official Training
14:00 Technical Meeting - Rifle/Pistol
15:00 Technical Meeting - Shotgun
20:30 Opening Ceremony
 
MONDAY 08.09 09:00 - 10:15 10m Air Rifle Men Relay 1
09:00 - 10:30 50m Pistol Men Elimination 1
09:30 - 15:30 Trap Men Day 1
11:00 - 12:15 10m Air Rifle Men Relay 2
11:15 - 12:45 50m Pistol Men Elimination 2
12:00 - 17:00 Trap Men Junior Day 1
13:30 - 14:00 Finals 10m Air Rifle Men
14:30 - 14:50 Victory Ceremony
 
TUESDAY 09.09 09:00 - 10:30 50m Pistol Men Junior
09:00 - 13:00 50m Running Target Men Slow Run
09:00 - 13:00 50m Running Target Men Junior Slow Run
09:00 - 13:30 25m Pistol Women Precision Stage
09:30 - 15:30 Trap Men Day 2
11:15 - 12:45 50m Pistol Men
12:00 - 12:30 Finals 50m Pistol Men Junior
12:00 - 12:50 10m Air Rifle Women Relay 1
12:00 - 17:00 Trap Men Junior Day 2
13:30 - 16:30 25m Pistol Women Junior Precision Stage
13:45 - 14:35 10m Air Rifle Women Relay 2
14:00 - 14:30 Finals 50m Pistol Men
14:45 - 15:30 Victory Ceremony
16:00 - 16:30 Finals 10m Air Rifle Women
17:00 - 17:20 Victory Ceremony
 
WEDNESDAY 10.09 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men Elimination 1
09:00 - 11:15 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
09:00 - 13:00 50m Running Target Men Fast Run
09:00 - 13:00 50m Running Target Men Junior Fast Run
09:30 - 12:00 Trap Men Day 3
10:35 - 11:25 50m Rifle Prone Men Elimination 2
11:15 - 12:45 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
12:00 - 13:30 Trap Men Junior Day 3
12:10 - 13:00 50m Rifle Prone Men Elimination 3
13:30 - 14:15 Finals 25m Pistol Women
15:00 - 15:45 Finals 25m Pistol Women Junior
16:00 - 17:00 Finals Trap Men
17:15 - 18:00 Finals Trap Men Junior
18:15 - 20:40 Victory Ceremony
 
THURSDAY 11.09 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men
09:00 - 10:15 10m Air Pistol Men Relay 1
09:00 - 12:30 50m Running Target Mixed Men Stage 1
09:00 - 12:30 50m Running Target Mixed Men Junior Stage 1
10:30 - 12:15 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 1
11:00 - 12:15 10m Air Pistol Men Relay 2
11:30 - 12:00 Finals 50m Rifle Prone Men
12:30 - 12:50 Victory Ceremony
13:00 - 14:15 10m Air Pistol Men Junior
13:00 - 14:45 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 2
13:00 - 16:30 50m Running Target Mixed Men Stage 2
13:00 - 16:30 50m Running Target Mixed Men Junior Stage 2
13:30 - 14:00 Finals 10m Air Pistol Men
14:30 - 14:50 Victory Ceremony
15:30 - 16:00 Finals 10m Air Pistol Men Junior
16:30 - 17:40 Victory Ceremony
 
FRIDAY 12.09 08:30 - 14:45 Trap Women Junior
09:00 - 09:50 10m Air Pistol Women Relay 1
09:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Women
09:00 - 16:25 Trap Women
10:35 - 11:25 10m Air Pistol Women Relay 2
11:30 - 14:15 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
12:00 - 13:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Women
12:10 - 13:00 10m Air Pistol Women Junior
14:00 - 14:30 Finals 10m Air Pistol Women
15:00 - 17:45 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
15:30 - 16:00 Finals 10m Air Pistol Women Junior
16:15 - 17:25 Victory Ceremony
17:45 - 18:45 Finals Trap Women
19:00 - 19:45 Finals Trap Women Junior
20:00 - 20:45 Victory Ceremony
 
SATURDAY 13.09 09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Men
09:00 - 16:45 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
09:00 - 16:45 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
13:00 - 14:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Men
14:30 - 14:50 Victory Ceremony
 
SUNDAY 14.09 09:00 - 09:50 10m Air Rifle Women Junior Relay 1
09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Women Elimination 1
09:00 - 10:00 300m Rifle Prone Men Elimination 1
09:00 - 12:50 10m Running Target Mixed Men Stage 1
09:00 - 12:50 10m Running Target Mixed Men Junior Stage 1
09:00 - 12:50 10m Running Target Mixed Women Stage 1
09:00 - 12:50 10m Running Target Mixed Women Junior Stage 1
09:00 - 14:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
09:00 - 16:15 Double Trap Men
09:00 - 16:45 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
10:00 - 16:30 Double Trap Men Junior
10:35 - 11:25 10m Air Rifle Women Junior Relay 2
10:35 - 11:25 50m Rifle Prone Women Elimination 2
10:45 - 11:45 300m Rifle Prone Men Elimination 2
12:15 - 13:30 10m Air Rifle Men Junior Relay 1
12:30 - 13:00 Finals 10m Air Rifle Women Junior
12:30 - 13:30 300m Rifle Prone Men Elimination 3
13:30 - 13:50 Victory Ceremony
13:30 - 17:20 10m Running Target Mixed Men Stage 2
13:30 - 17:20 10m Running Target Mixed Men Junior Stage 2
13:30 - 17:20 10m Running Target Mixed Women Stage 2
13:30 - 17:20 10m Running Target Mixed Women Junior Stage 2
14:15 - 15:30 10m Air Rifle Men Junior Relay 2
15:00 - 15:45 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men
16:30 - 17:10 Victory Ceremony
17:45 - 18:45 Finals Double Trap Men
19:00 - 19:45 Finals Double Trap Men Junior
20:00 - 20:45 Victory Ceremony
 
MONDAY 15.09 08:30 - 15:30 Skeet Women Junior
09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Women
09:00 - 10:00 300m Rifle Prone Men
09:30 - 17:00 Skeet Women
10:30 - 11:00 Finals 10m Air Rifle Men Junior
10:40 - 11:30 50m Rifle Prone Women Junior
11:15 - 11:35 Victory Ceremony
12:30 - 13:15 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
13:30 - 16:45 Victory Ceremony
18:00 - 19:00 Finals Skeet Women
19:15 - 20:00 Finals Skeet Women Junior
20:15 - 20:50 Victory Ceremony
 
TUESDAY 16.09 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Men Junior
09:00 - 13:30 25m Standard Pistol Men
09:00 - 13:45 10m Running Target Men Slow Run
09:00 - 13:45 10m Running Target Men Junior Slow Run
09:00 - 13:45 10m Running Target Women Slow Run
09:00 - 13:45 10m Running Target Women Junior Slow Run
10:15 - 12:15 300m Standard Rifle Men Elimination 1
11:00 - 11:30 Finals 50m Rifle Prone Men Junior
12:00 - 12:20 Victory Ceremony
13:00 - 15:00 300m Standard Rifle Men Elimination 2
14:00 - 15:30 25m Standard Pistol Men Junior
15:45 - 16:30 Victory Ceremony
15:45 - 16:45 300m Rifle Prone Women Elimination 1
17:30 - 18:30 300m Rifle Prone Women Elimination 2
 
WEDNESDAY 17.09 09:00 - 11:00 300m Standard Rifle Men
09:00 - 13:45 10m Running Target Women Fast Run
09:00 - 13:45 10m Running Target Women Junior Fast Run
09:00 - 13:45 10m Running Target Men Fast Run
09:00 - 13:45 10m Running Target Men Junior Fast Run
09:30 - 16:15 Skeet Men Junior Day 1
11:15 - 19:15 Skeet Men Day 1
11:30 - 11:50 Victory Ceremony
12:00 - 13:00 300m Rifle Prone Women
13:30 - 13:50 Victory Ceremony
14:30 - 15:00 Medal Match 10m Running Target Women
15:10 - 15:40 Medal Match 10m Running Target Women Junior
15:50 - 16:20 Medal Match 10m Running Target Men
16:30 - 17:00 Medal Match 10m Running Target Men Junior
18:00 - 19:35 Victory Ceremony
 
THURSDAY 18.09 09:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Women Junior
09:00 - 12:00 25m Center Fire Pistol Men Precision Stage
09:00 - 12:00 300m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
09:30 - 16:15 Skeet Men Junior Day 2
11:15 - 19:15 Skeet Men Day 2
12:00 - 13:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Women Junior
12:30 - 13:45 25m Pistol Men Junior Precision Stage
12:45 - 15:45 300m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
13:30 - 13:50 Victory Ceremony
 
FRIDAY 19.09 09:00 - 11:00 25m Center Fire Pistol Men Rapid Fire Stage
09:00 - 11:45 50m Rifle 3 Positions Men Junior
09:00 - 12:00 300m Rifle 3 Positions Men
09:30 - 11:15 Skeet Men Junior Day 3
11:15 - 14:45 Skeet Men Day 3
11:30 - 11:50 Victory Ceremony
11:30 - 12:15 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
12:45 - 14:45 300m Rifle 3 Positions Women
13:00 - 14:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Men Junior
14:15 - 15:25 Victory Ceremony
16:00 - 17:00 Finals Skeet Men
17:15 - 18:00 Finals Skeet Men Junior
18:15 - 19:25 Victory Ceremony
19:45 Closing Ceremony
 
SATURDAY 20.09 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1CHN1916944
2GER156425
3RUS9131840
4ITA98118
5FRA78621
6USA65617
7FIN64111
8KOR45514
9NOR4239
10POL415
11SWE36110
12SUI26311
13UKR2349
14TUR2125
15HUN257
16GBR1337
17AUS1113
17SVK1113
19MGL112
20SRB123
21LAT112
22DEN11
22IRL11
24CZE257
25ARM235
26BLR145
27ESP112
27IND112
29CRO11
29CYP11
29IRI11
29KUW11
29POR11
29QAT11
35EST22
35PRK22
37AUT11
37BRA11
37BUL11
37EGY11
37GRE11
37RSA11
37TPE11
102102102306

dated September 20, 2014

General Information

Contact

E-Mail: info@issfwchspain2014.com
Tel: +34-91-5062830
Fax: +34-91-5273721

Royal Spanish Shooting Federation
Mr. Jose Antonio Colado
C/Sombrereria 22
28012 Madrid
Spain