Championship
Logo
Schedule
SATURDAY 18.07 Arrival of Delegations
 
SUNDAY 19.07 09:00 - 15:00 Equipment Control
09:30 - 16:30 Unofficial Training
19:00 Opening Ceremony
 
MONDAY 20.07 09:30 - 16:30 Pre-Event Training
13:00 Technical Meeting - Rifle/Pistol
14:00 Technical Meeting - Shotgun
 
TUESDAY 21.07 09:30 - 13:00 25m Pistol Women Junior Precision Stage
09:30 - 15:50 Skeet Men Junior Day 1
09:30 - 15:50 Skeet Men Day 1
09:30 - 17:00 50m Running Target Mixed Men Stage 1
09:30 - 17:00 50m Running Target Mixed Men Junior Stage 1
09:45 - 11:30 50m Rifle 3 Positions Women Junior
12:30 Finals 50m Rifle 3 Positions Women Junior
12:30 - 14:15 50m Rifle 3 Positions Women
13:30 - 16:00 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
15:15 - 16:05 50m Rifle Prone Men Elimination 1
15:30 Finals 50m Rifle 3 Positions Women
17:05 - 17:55 50m Rifle Prone Men Elimination 2
17:45 Finals 25m Pistol Women Junior
 
WEDNESDAY 22.07 09:30 - 13:50 Skeet Men Junior Day 2
09:30 - 13:50 Skeet Men Day 2
09:30 - 14:00 50m Running Target Mixed Men Stage 2
09:30 - 14:00 50m Running Target Mixed Men Junior Stage 2
09:45 - 10:35 50m Rifle Prone Men
12:00 Finals 50m Rifle Prone Men
15:15 Finals Skeet Men Junior
16:15 Finals Skeet Men
 
THURSDAY 23.07 09:30 - 12:50 25m Pistol Women Precision Stage
09:30 - 16:30 50m Running Target Men Slow Run
09:30 - 16:30 50m Running Target Men Junior Slow Run
09:45 - 12:30 50m Rifle 3 Positions Men Junior
13:00 - 15:45 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
13:10 - 14:00 50m Rifle Prone Women
13:45 Finals 50m Rifle 3 Positions Men Junior
14:40 - 15:30 50m Rifle Prone Women Junior
17:00 Finals 25m Pistol Women
 
FRIDAY 24.07 09:30 - 15:20 Skeet Women Junior
09:30 - 15:20 Skeet Women
09:30 - 16:30 50m Running Target Men Fast Run
09:30 - 16:30 50m Running Target Men Junior Fast Run
09:45 - 12:30 50m Rifle 3 Positions Men
14:00 Finals 50m Rifle 3 Positions Men
16:35 Finals Skeet Women Junior
17:35 Finals Skeet Women
 
SATURDAY 25.07 09:30 - 14:00 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
09:30 - 15:10 Double Trap Men Junior
09:30 - 15:10 Double Trap Men
09:45 - 11:15 50m Pistol Men Junior
12:15 - 13:45 50m Pistol Men
12:30 Finals 50m Pistol Men Junior
14:45 - 15:35 50m Rifle Prone Men Junior
15:00 Finals 50m Pistol Men
16:15 Finals Double Trap Men Junior
17:15 Finals 50m Rifle Prone Men Junior
17:15 Finals Double Trap Men
 
SUNDAY 26.07 09:30 - 12:05 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
09:30 - 14:20 Trap Women Junior
09:30 - 14:20 Trap Women
13:00 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
14:30 - 18:30 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
15:35 Finals Trap Women Junior
16:35 Finals Trap Women
 
MONDAY 27.07 09:30 - 13:30 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
09:45 - 10:45 300m Rifle Prone Men Elimination 1
11:45 - 12:45 300m Rifle Prone Men Elimination 2
13:45 - 14:45 300m Rifle Prone Women
15:00 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men
 
TUESDAY 28.07 09:30 - 17:00 Trap Men Junior Day 1
09:30 - 17:00 Trap Men Day 1
09:45 - 10:45 300m Rifle Prone Men
 
WEDNESDAY 29.07 09:30 - 11:05 25m Pistol Men Junior Precision Stage
09:30 - 14:30 Trap Men Junior Day 2
09:30 - 14:30 Trap Men Day 2
09:45 - 11:45 300m Rifle 3 Positions Women
11:30 - 13:00 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
15:45 Finals Trap Men Junior
16:45 Finals Trap Men
 
THURSDAY 30.07 09:30 - 13:00 25m Standard Pistol Men
09:45 - 12:45 300m Rifle 3 Positions Men
13:30 - 14:30 25m Standard Pistol Men Junior
 
FRIDAY 31.07 09:30 - 12:45 25m Center Fire Pistol Men Precision Stage
09:45 - 11:45 300m Standard Rifle Men
13:00 - 15:30 25m Center Fire Pistol Men Rapid Fire Stage
 
SATURDAY 01.08 Departure of Delegations
General Information

Contact

E-Mail: info@echslo.eu
Tel: +386-1-4271009
Fax: +386-1-4280583

Shooting Union of Slovenia
Simeon Gonc, Elvira Valant
Dolenjska cesta 11
1000 Ljubljana
Slovenia