Championship
50th ISSF World Championship All Events · Munich, GER

50th ISSF World Championship All Events · Munich, GER


29.07-11.08.2010

Schedule by Discipline

Rifle

·Qualification Relay 1

Saturday 31. Jul·08:00-09:45

·Qualification Relay 2

Saturday 31. Jul·10:15-12:00

·Qualification

Saturday 31. Jul

·Team

Saturday 31. Jul

·Finals

Saturday 31. Jul·13:30

·Elimination 1

Tuesday 03. Aug·08:00-11:20

·Elimination 2

Tuesday 03. Aug·12:00-15:20

·Team

Tuesday 03. Aug

·Qualification

Wednesday 04. Aug·08:00-11:20

·Finals

Wednesday 04. Aug·12:45

·Elimination 1

Sunday 01. Aug·13:30-14:45

·Elimination 2

Sunday 01. Aug·15:15-16:30

·Team

Sunday 01. Aug

·Qualification

Monday 02. Aug·08:00-09:15

·Finals

Monday 02. Aug·10:45

·Competition

Tuesday 10. Aug·08:00-11:20

·Team

Tuesday 10. Aug

·Elimination 1

Thursday 05. Aug·16:30-17:45

·Elimination 2

Thursday 05. Aug·18:15-19:30

·Team

Thursday 05. Aug

·Competition

Friday 06. Aug·16:45-18:00

·Competition

Sunday 08. Aug·11:45-14:00

·Team

Sunday 08. Aug

·Qualification Relay 1

Sunday 01. Aug·08:00-09:15

·Qualification Relay 2

Sunday 01. Aug·09:45-11:00

·Qualification

Sunday 01. Aug

·Team

Sunday 01. Aug

·Finals

Sunday 01. Aug·12:30

·Elimination 1

Thursday 05. Aug·08:00-10:15

·Elimination 2

Thursday 05. Aug·10:45-13:00

·Team

Thursday 05. Aug

·Qualification

Friday 06. Aug·08:00-10:15

·Finals

Friday 06. Aug·11:45

·Elimination 1

Saturday 07. Aug·08:00-09:15

·Elimination 2

Saturday 07. Aug·09:45-11:00

·Team

Saturday 07. Aug

·Competition

Sunday 08. Aug·08:00-09:15

·Competition

Tuesday 10. Aug·12:00-14:15

·Team

Tuesday 10. Aug

·Competition

Monday 09. Aug·08:00-09:15

·Team

Monday 09. Aug

·Competition

Saturday 31. Jul·13:00-14:45

·Team

Saturday 31. Jul

·Elimination 1

Tuesday 03. Aug·12:00-15:20

·Elimination 2

Tuesday 03. Aug·16:00-19:20

·Team

Tuesday 03. Aug

·Competition

Wednesday 04. Aug·12:00-15:20

·Elimination 1

Sunday 01. Aug·15:15-16:30

·Elimination 2

Sunday 01. Aug·17:00-18:15

·Team

Sunday 01. Aug

·Competition

Monday 02. Aug·10:15-11:30

·Competition Relay 1

Monday 02. Aug·08:00-09:15

·Competition Relay 2

Monday 02. Aug·09:45-11:00

·Competition

Monday 02. Aug

·Team

Monday 02. Aug

·Elimination 1

Thursday 05. Aug·10:45-13:00

·Elimination 2

Thursday 05. Aug·13:30-15:45

·Team

Thursday 05. Aug

·Competition

Friday 06. Aug·11:00-13:15

·Elimination 1

Saturday 07. Aug·09:45-11:00

·Elimination 2

Saturday 07. Aug·11:30-12:45

·Team

Saturday 07. Aug

·Competition

Sunday 08. Aug·09:45-11:00

Pistol

·Qualification Relay 1

Tuesday 03. Aug·08:00-09:45

·Qualification Relay 2

Tuesday 03. Aug·10:15-12:00

·Qualification

Tuesday 03. Aug

·Team

Tuesday 03. Aug

·Finals

Tuesday 03. Aug·13:30

·Qualification Stage 1

Thursday 05. Aug·08:00-16:00

·Qualification

Friday 06. Aug

·Team

Friday 06. Aug

·Finals

Friday 06. Aug·17:45

·Competition Precision Stage

Sunday 08. Aug·08:00-12:00

·Competition

Sunday 08. Aug

·Team

Sunday 08. Aug

·Competition

Saturday 07. Aug·08:00-14:00

·Team

Saturday 07. Aug

·Elimination 1

Saturday 31. Jul·08:00-10:00

·Elimination 2

Saturday 31. Jul·10:30-12:30

·Team

Saturday 31. Jul

·Qualification

Sunday 01. Aug·08:00-10:00

·Finals

Sunday 01. Aug·11:15

·Qualification Relay 1

Sunday 08. Aug·10:00-11:15

·Qualification Relay 2

Sunday 08. Aug·11:45-13:00

·Qualification

Sunday 08. Aug

·Team

Sunday 08. Aug

·Finals

Sunday 08. Aug·14:30

·Qualification Precision Stage

Monday 09. Aug·08:00-12:00

·Qualification

Monday 09. Aug

·Team

Monday 09. Aug

·Finals

Monday 09. Aug·16:45

·Competition

Tuesday 03. Aug·12:45-14:30

·Team

Tuesday 03. Aug

·Competition Stage 1

Thursday 05. Aug·08:00-16:00

·Competition

Friday 06. Aug

·Team

Friday 06. Aug

·Competition

Saturday 07. Aug·08:00-14:00

·Team

Saturday 07. Aug

·Competition Precision Stage

Wednesday 04. Aug·08:00-10:30

·Competition

Wednesday 04. Aug

·Team

Wednesday 04. Aug

·Competition

Sunday 01. Aug·10:45-12:45

·Team

Sunday 01. Aug

·Competition

Thursday 05. Aug·08:00-09:15

·Team

Thursday 05. Aug

·Competition Precision Stage

Tuesday 03. Aug·08:00-12:00

·Competition

Tuesday 03. Aug

·Team

Tuesday 03. Aug

Shotgun

·Qualification Day 1

Monday 02. Aug·08:00-20:00

·Team Day 1

Monday 02. Aug

·Qualification Day 2

Tuesday 03. Aug·08:00-16:30

·Team Day 2

Tuesday 03. Aug

·Finals

Tuesday 03. Aug·17:45

·Qualification

Thursday 05. Aug·08:00-17:00

·Team

Thursday 05. Aug

·Finals

Thursday 05. Aug·18:00

·Qualification Day 1

Monday 09. Aug·08:00-18:30

·Team Day 1

Monday 09. Aug

·Qualification Day 2

Tuesday 10. Aug·08:00-16:00

·Team Day 2

Tuesday 10. Aug

·Finals

Tuesday 10. Aug·17:15

·Qualification

Saturday 31. Jul·08:00-17:00

·Team

Saturday 31. Jul

·Finals

Saturday 31. Jul·17:45

·Competition

Thursday 05. Aug·08:00-17:00

·Qualification

Saturday 07. Aug·08:00-15:30

·Team

Saturday 07. Aug

·Finals

Saturday 07. Aug·17:15

·Competition Day 1

Monday 02. Aug·08:00-20:00

·Team Day 1

Monday 02. Aug

·Competition Day 2

Tuesday 03. Aug·08:00-16:30

·Team Day 2

Tuesday 03. Aug

·Competition

Thursday 05. Aug·08:00-17:00

·Team

Thursday 05. Aug

·Competition Day 1

Monday 09. Aug·08:00-18:30

·Team Day 1

Monday 09. Aug

·Competition Day 2

Tuesday 10. Aug·08:00-16:00

·Team Day 2

Tuesday 10. Aug

·Competition

Saturday 31. Jul·08:00-17:00

·Team

Saturday 31. Jul

·Competition

Saturday 07. Aug·08:00-15:30

·Team

Saturday 07. Aug

Running Target

·Qualification Slow Run

Monday 02. Aug·13:00-17:00

·Qualification

Tuesday 03. Aug

·Team

Tuesday 03. Aug

·Finals

Tuesday 03. Aug·11:30

·Competition Stage 1

Thursday 05. Aug·08:00-11:00

·Competition

Friday 06. Aug

·Team

Friday 06. Aug

·Competition Slow Run

Monday 09. Aug·08:00-15:00

·Competition

Tuesday 10. Aug

·Team

Tuesday 10. Aug

·Competition Stage 1

Saturday 07. Aug·08:00-13:30

·Competition

Sunday 08. Aug

·Team

Sunday 08. Aug

·Qualification

Wednesday 04. Aug·08:00-10:30

·Team

Wednesday 04. Aug

·Finals

Wednesday 04. Aug·11:30

·Competition

Thursday 05. Aug·14:00-17:00

·Team

Thursday 05. Aug

·Competition Slow Run

Monday 02. Aug·13:00-17:00

·Competition

Tuesday 03. Aug

·Team

Tuesday 03. Aug

·Competition Stage 1

Thursday 05. Aug·08:00-11:00

·Competition

Friday 06. Aug

·Team

Friday 06. Aug

·Competition Slow Run

Monday 09. Aug·08:00-15:00

·Competition

Tuesday 10. Aug

·Team

Tuesday 10. Aug

·Competition Stage 1

Saturday 07. Aug·08:00-13:30

·Competition

Sunday 08. Aug

·Team

Sunday 08. Aug

·Competition

Wednesday 04. Aug·08:00-10:30

·Team

Wednesday 04. Aug

·Competition

Thursday 05. Aug·14:00-17:00

·Team

Thursday 05. Aug

Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagCHN2117947
2nation flagRUS20111344
3nation flagUSA84618
4nation flagSUI5229
5nation flagUKR461222
6nation flagKOR44614
7nation flagFRA33410
8nation flagPOL3126
9nation flagGER212418
10nation flagNOR2439
11nation flagITA2316
12nation flagFIN2248
13nation flagIND22
14nation flagAUT1315
15nation flagAUS123
15nation flagDEN123
15nation flagPRK123
18nation flagSWE1135
19nation flagBRA1113
20nation flagCZE134
20nation flagGBR134
22nation flagTHA112
23nation flagMGL11
24nation flagSVK246
25nation flagSRB213
26nation flagBLR112
26nation flagSLO112
28nation flagHUN11
28nation flagISR11
30nation flagESP11
30nation flagKAZ11
30nation flagSMR11
888888264

dated August 11, 2010

General Information

Contact

E-Mail: hess@dsb.de
Tel: +49-611-46807-32
Fax: +49-611-46807-49

German Shooting Sport Federation
Mrs.Claudia Hess
Lahnstraße 120
65195 Wiesbaden
Germany