Historical Results

Men

Women

Current Events PISTOL World Championships

Year Place Gold Silver Bronze

10M AIR PISTOL MEN Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) JIN Jongoh (KOR) CHERNOUSOV Artem (RUS) LEE Daemyung (KOR)
2014 Granada (ESP) JIN Jongoh (KOR) DIKEC Yusuf (TUR) GONTCHAROV Vladimir (RUS)
2010 Munich (GER) MATSUDA Tomoyuki (JPN) ZLATIC Andrija (SRB) JIN Jongoh (KOR)
2006 Zagreb (CRO) PANG Wei (CHN) PANICHPATIKUM Jakkrit (THA) GONTCHAROV Vladimir (RUS)
2002 Lahti (FIN) NESTRUEV Mikhail (RUS) ZLATIC Andrija (YUG) DUMOULIN Franck (FRA)
1998 Barcelona (ESP) WANG Yifu (CHN) BASINSKI Igor (BLR) LUKASHYK Kanstantsin (BLR)
1994 Milan (ITA) DUMOULIN Franck (FRA) BASINSKI Igor (BLR) DI DONNA Roberto (ITA)
1991 Stavanger (NOR) POTTECK Uwe (GER) WANG Yifu (CHN) BABII Sorin (ROM)
1990 Moscow (URS) TOBAR Bernardo (COL) AGH Istvan (HUN) KOKOREV Boris (URS)
1989 Sarajevo (YUG) PYZHIANOV Sergei (URS) POTTECK Uwe (GDR) BABII Sorin (ROM)
1987 Budapest (HUN) PAPANITZ Zoltan (HUN) MELENTIEV Alexsander (URS) DIAKOV Ljubtcho (BUL)
1986 Suhl (GDR) BASINSKI Igor (URS) POTTECK Uwe (GDR) BREMOND Pierre (FRA)
1985 Mexico City (MEX) BEUTLER Rolf (SUI) POTTECK Jens (GDR) BREMOND Pierre (FRA)
1983 Innsbruck (AUT) SKANAKER Ragnar (SWE) MELENTIEV Alexsander (URS) EGRISHCHIN Anatoly (URS)
1982 Caracas (VEN) TURLA Vladas (URS) MELENTIEV Alexsander (URS) EGRISHCHIN Anatoly (URS)
1981 Santo Domingo (DOM) NYGORD Don (USA) DIAKOV Ljubtcho (BUL) SKANAKER Ragnar (SWE)
1979 Seoul (KOR) ROBINSON Geoffrey (GBR) GUINN Thomas (CAN) SKANAKER Ragnar (SWE)
1978 Seoul (KOR) PALOKANGAS Paavo (FIN) SAARENPAEAE Seppo (FIN) LAMEGO Paulo (BRA)
1974 Thun (SUI) KOSYCH Grigori (URS) ION Corneliu (ROM) FAGGION Jean (FRA)
1970 Phoenix (USA) MAROSVARI Kornel (HUN) STOLYPIN Vladimir (URS) VOLLMAR Harald (GDR)
 

25M RAPID FIRE PISTOL MEN Back to Top
1933-2018

2018 Changwon (KOR) LIN Junmin (CHN) ZHANG Jian (CHN) QUIQUAMPOIX Jean (FRA)
2014 Granada (ESP) KIM Junhong (KOR) GEIS Oliver (GER) LI Yuehong (CHN)
2010 Munich (GER) KLIMOV Alexei (RUS) ZHANG Jian (CHN) LI Yuehong (CHN)
2006 Zagreb (CRO) ZHANG Penghui (CHN) LIU Zhongsheng (CHN) ALIFIRENKO Sergei (RUS)
2002 Lahti (FIN) SPANGENBERG Marco (GER) SCHUMANN Ralf (GER) MARTY Nik (SUI)
1998 Barcelona (ESP) SCHUMANN Ralf (GER) LEONHARD Daniel (GER) RAICEA Iulian (ROM)
1994 Milan (ITA) KUCHARCZYK Krzysztof (POL) MILEV Emil (BUL) SCHUMANN Ralf (GER)
1990 Moscow (URS) SCHUMANN Ralf (GDR) IGNATIUK Miroslav (URS) ETELANIEMI Petri (FIN)
1986 Suhl (GDR) KACZMAREK Adam (POL) MACUR Andrzej (POL) SCHUMANN Ralf (GDR)
1982 Caracas (VEN) PUZIREV Igor (URS) GUNNARSSON Ove (SWE) RADKE Alfred (FRG)
1978 Seoul (KOR) GUNNARSSON Ove (SWE) BEIER Werner (FRG) PETRITSCH Gerhard (AUT)
1974 Thun (SUI) RADKE Alfred (FRG) WEISSENBERGER Heinz (FRG) TORSHIN Victor (URS)
1970 Phoenix (USA) LIVERZANI Giovanni (ITA) FALTA Ladislav (TCH) PETKOV Weselin (BUL)
1966 Wiesbaden (FRG) ATANASIU Virgil (ROM) ZAPEDZKI Jozef (POL) SULEIMANOV Renart (URS)
1962 Cairo (UAR) ZABELIN Alexander (URS) BAKALOV Igor (URS) MC NALLY James Henderson (USA)
1958 Moscow (URS) KROPOTIN Aleksandr (URS) ZABELIN Alexander (URS) PETRESCU Stefan (ROM)
1954 Caracas (VEN) KALINICHENKO Nikolai (URS) MC MILLAN William (USA) LINNOSVUO Pentti Tapio Aleksi (FIN)
1952 Oslo (NOR) BENNER Huelet Leo (USA) CALCAI Penait (ROM) DIAZ SAENZ VALIENTE Carlos Enrique (ARG)
1949 Buenos Aires (ARG) BENNER Huelet Leo (USA) REEVES Harry Wendell (USA) RAVILO Leonard (FIN)
1947 Stockholm (SWE) DIAZ SAENZ VALIENTE Carlos Enrique (ARG) MYLONAS Constantin (GRE) LUNDQUIST Sven (SWE)
1939 Luzern (SUI) ULLMAN Torsten Elis (SWE) VAN OYEN Cornelius (GER) MILIAUSKAS Jonas (LTU)
1937 Helsinki (FIN) KLAVA Karlis (LAT) GIEDRIMAS Pranas (LTU) LJUNGQVIST Erik (FIN)
1935 Rome (ITA) BONINSEGNI Walter (ITA) POKORNY Frantisek (TCH) GONZALEZ COSTELLO Arturo (ESP)
1933 Granada (ESP) DES JAMONNIERES Andre J Charles (FRA) TAULER ALOS Cristobal (ESP) CALVET SANDOZ Luis (ESP)
 

25M STANDARD PISTOL MEN Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) KOROSTYLOV Pavlo (UKR) SINGH Gurpreet (IND) KIM Junhong (KOR)
2014 Granada (ESP) DIKEC Yusuf (TUR) COSTA Joao (POR) REITZ Christian (GER)
2010 Munich (GER) HONG Seong Hwan (KOR) JIN Yongde (CHN) ALMEIDA Julio (BRA)
2006 Zagreb (CRO) LIU Guohui (CHN) KIM Jong Su (PRK) PANICHPATIKUM Jakkrit (THA)
2002 Lahti (FIN) VOGN Rene (DEN) DANILOV Alexander (ISR) BOSSI Giovanni (AUT)
1998 Barcelona (ESP) NESTRUEV Mikhail (RUS) HEMBRE Paal (NOR) JIN Yongde (CHN)
1994 Milan (ITA) LEE Sang Hak (KOR) SCHNEIDER Hansrudolf (SUI) MAKINEN Seppo (FIN)
1990 Moscow (URS) IGNATIUK Miroslav (URS) DAMKJAER Finn (DEN) KUECHLER Anton (SUI)
1986 Suhl (GDR) KUZMIN Afanasij (URS) SAILER Hermann (AUT) BASINSKI Igor (URS)
1982 Caracas (VEN) TURLA Vladas (URS) MELENTIEV Alexsander (URS) ANDREOTTI Aldo (ITA)
1978 Seoul (KOR) SKANAKER Ragnar (SWE) SAARENPAEAE Seppo (FIN) PAAVOLA Hannu (FIN)
1974 Thun (SUI) TORSHIN Victor (URS) HARMON Bonnie (USA) MARGASOV Valeri (URS)
1970 Phoenix (USA) SULEIMANOV Renart (URS) HROMADA Hynek (TCH) MC MILLAN William (USA)
 

25M CENTER FIRE PISTOL MEN Back to Top
1947-2018

2018 Changwon (KOR) ALMEIDA Julio (BRA) REITZ Christian (GER) KOROSTYLOV Pavlo (UKR)
2014 Granada (ESP) DIKEC Yusuf (TUR) PETRIV Oleksandr (UKR) TEHAN Tomas (CZE)
2010 Munich (GER) EKIMOV Leonid (RUS) ALMEIDA Julio (BRA) HEMBRE Paal (NOR)
2006 Zagreb (CRO) LIU Yadong (CHN) NESTRUEV Mikhail (RUS) HOFMANN Michael (SUI)
2002 Lahti (FIN) PARK Byung Taek (KOR) NESTRUEV Mikhail (RUS) LEE Sang Hak (KOR)
1998 Barcelona (ESP) PARK Byung Taek (KOR) HEMBRE Paal (NOR) BOSSI Giovanni (AUT)
1994 Milan (ITA) HEMBRE Paal (NOR) KEZEL Christian (FRA) TKACHOV Oleg (UKR)
1990 Moscow (URS) PYZHIANOV Sergei (URS) IGNATIUK Miroslav (URS) PARK Byung Taek (KOR)
1986 Suhl (GDR) TKACHOV Oleg (URS) KUZMIN Afanasij (URS) BASINSKI Igor (URS)
1982 Caracas (VEN) TURLA Vladas (URS) RYSEV Sergei (URS) GEHRES Jacques (FRA)
1978 Seoul (KOR) MAKINEN Seppo (FIN) PARK Jong Kil (KOR) SAARENPAEAE Seppo (FIN)
1974 Thun (SUI) IUGA Dan (ROM) HIGGINSON Francis (USA) HROMADA Hynek (TCH)
1970 Phoenix (USA) CARPIO Rafael (MEX) MAKINEN Seppo (FIN) NACOVSKY Lubomir (TCH)
1966 Wiesbaden (FRG) BLANKENSHIP William (USA) NACOVSKY Lubomir (TCH) SULEIMANOV Renart (URS)
1962 Cairo (UAR) BAKALOV Igor (URS) HAYDUROV Efim (URS) BLANKENSHIP William (USA)
1958 Moscow (URS) MC MILLAN William (USA) KUDRNA Vladimir (TCH) TAKACS Karoly (HUN)
1954 Caracas (VEN) ULLMAN Torsten Elis (SWE) BENNER Huelet Leo (USA) MC MILLAN William (USA)
1952 Oslo (NOR) REEVES Harry Wendell (USA) WALSH Walter Rudolph (USA) BENNER Huelet Leo (USA)
1949 Buenos Aires (ARG) KELLER Heinrich (SUI) SAARNIKKO Eino Antton (FIN) BENNER Huelet Leo (USA)
1947 Stockholm (SWE) ULLMAN Torsten Elis (SWE) KUOKKA Mauri (FIN) RODEHEFFER N J (USA)
 

50M PISTOL MEN Back to Top
1900-2018

2018 Changwon (KOR) MITHARVAL Om Prakash (IND) MIKEC Damir (SRB) LEE Daemyung (KOR)
2014 Granada (ESP) JIN Jongoh (KOR) RAI Jitu (IND) PANG Wei (CHN)
2010 Munich (GER) MATSUDA Tomoyuki (JPN) LEE Daemyung (KOR) PODLESNYY Vyacheslav (KAZ)
2006 Zagreb (CRO) TAN Zongliang (CHN) FAIT Vigilio (ITA) ISAKOV Vladimir (RUS)
2002 Lahti (FIN) TAN Zongliang (CHN) TENK Martin (CZE) GONTCHAROV Vladimir (RUS)
1998 Barcelona (ESP) DUMOULIN Franck (FRA) BAUER-NEUMAIER Hans-Juergen (GER) BASINSKI Igor (BLR)
1994 Milan (ITA) WANG Yifu (CHN) MAKAROV Victor (UKR) DUMOULIN Franck (FRA)
1990 Moscow (URS) KOPRINKOV Spas (BUL) WANG Yifu (CHN) PYZHIANOV Sergei (URS)
1986 Suhl (GDR) PYZHIANOV Sergei (URS) BASINSKI Igor (URS) KARACSONY Gyula (HUN)
1982 Caracas (VEN) SKANAKER Ragnar (SWE) MELENTIEV Alexsander (URS) EGRISHCHIN Anatoly (URS)
1978 Seoul (KOR) MINDER Moritz (SUI) SKANAKER Ragnar (SWE) WESTPHALEN Karl-Otto (FRG)
1974 Thun (SUI) ZAPOLSKICH Georgi (URS) NEMETHY Ivan (TCH) VOLLMAR Harald (GDR)
1970 Phoenix (USA) VOLLMAR Harald (GDR) DENEV Dentcho Todorov (BUL) HROMADA Hynek (TCH)
1966 Wiesbaden (FRG) STOLYPIN Vladimir (URS) DENEV Dentcho Todorov (BUL) HROMADA Hynek (TCH)
1962 Cairo (UAR) STOLYPIN Vladimir (URS) YOSHIKAWA Yoshihisa (JPN) HEMAUER Ludwig (SUI)
1958 Moscow (URS) UMAROV Makhmud (URS) GUSTCHIN Alexei (URS) LINCOLN Nelson Hayford (USA)
1954 Caracas (VEN) BENNER Huelet Leo (USA) ULLMAN Torsten Elis (SWE) JASINSKY Anton (URS)
1952 Oslo (NOR) ULLMAN Torsten Elis (SWE) LINDBLOM Aeke (SWE) BENNER Huelet Leo (USA)
1949 Buenos Aires (ARG) RHYNER Beat (SUI) REEVES Harry Wendell (USA) LEON DE GONZALO Angel (ESP)
1947 Stockholm (SWE) ULLMAN Torsten Elis (SWE) BIDEGAIN Oscar (ARG) WALLEN Karl Axel (SWE)
1939 Luzern (SUI) KREMPEL Erich (GER) ULLMAN Torsten Elis (SWE) BALOGH Ambrus (HUN)
1937 Helsinki (FIN) ULLMAN Torsten Elis (SWE) BUECHI Walter (SUI) MAZOYER Jacques Louis (FRA)
1935 Rome (ITA) ULLMAN Torsten Elis (SWE) KREMPEL Erich (GER) BUECHI Walter (SUI)
1933 Granada (ESP) ULLMAN Torsten Elis (SWE) DES JAMONNIERES Andre J Charles (FRA) CRIVELLI Severin (SUI)
1931 Lvov (POL) BONIN Marcel (FRA) KRECK Vaclav (TCH) CRIVELLI Severin (SUI)
1930 Antwerp (BEL) REVILLIOD DE BUDE Jean (SUI) LAFORTUNE Marcel Jean Josse (BEL) SCHNYDER Wilhelm (SUI)
1929 Stockholm (SWE) ZULAUF Fritz (SUI) FISHER Jakob (SUI) ERICSSON Oscar (SWE)
1928 Loosduinen (NED) SCHNYDER Wilhelm (SUI) DES JAMONNIERES Andre J Charles (FRA) ZULAUF Fritz (SUI)
1927 Rome (ITA) SCHNYDER Wilhelm (SUI) WIEDERKEHR August (SUI) DES JAMONNIERES Andre J Charles (FRA)
1925 St. Gallen (SUI) SCHNYDER Wilhelm (SUI) BLUM Robert (SUI) VAN ASBROECK Paul (BEL)
1924 Reims (FRA) SCHNYDER Wilhelm (SUI) VAN ASBROECK Paul (BEL) LEHRMAN Christian (DEN)
1923 Camp Perry (USA) CALKINS Irving Romaro (USA) PRICE Charles (USA) WESCOTT R G (USA)
1922 Milan (ITA) HAENNI Hans (SUI) ISNARDI Camillo (ITA) BLUM Robert (SUI)
1921 Lyon (FRA) HAENNI Hans (SUI) THOMAS John (USA) BORIANI Giancarlo (ITA)
1914 Viborg (DEN) VAN ASBROECK Paul (BEL) BRUNNER Mathias (SUI) REGAUD Andre (FRA)
1913 Camp Perry (USA) CARLBERG Wilhelm (SWE) LANE Alfred P (USA) REUTERSKIOELD Casimir (SWE)
1912 Bayonne Biarritz (FRA) VAN ASBROECK Paul (BEL) MAUJEAN Paul (FRA) WIDMER Caspar (SUI)
1911 Rome (ITA) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL) CARRERE Jean (FRA) VAN MOLLE Norbert (BEL)
1910 Loosduinen (NED) VAN ASBROECK Paul (BEL) EHRICHT Eduard (GER) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL)
1909 Hamburg (GER) VAN ASBROECK Paul (BEL) SCHMEISSER Eduard (GER) STAEHELI Konrad (SUI)
1908 Vienna (AUT) FISCHER Richard (GER) BUTTAFAVA Cristoforo (ITA) DIETL Agoston (HUN)
1907 Zurich (SUI) VAN ASBROECK Paul (BEL) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL) STAEHELI Konrad (SUI)
1906 Milan (ITA) STAEHELI Konrad (SUI) VAN ASBROECK Paul (BEL) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL)
1905 Bruxelles (BEL) VAN ASBROECK Julien (BEL) VAN ASBROECK Paul (BEL) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL)
1904 Lyon (FRA) VAN ASBROECK Paul (BEL) PROBST Paul (SUI) PY Raphael (FRA)
1903 Buenos Aires (ARG) SEGURA Benjamin (ARG) VALERIO Cesare (ITA) DE ALVEAR Marcelo Torcuato (ARG)
1902 Rome (ITA) HESS Karl (SUI) STAEHELI Konrad (SUI) PY Raphael (FRA)
1901 Luzern (SUI) HESS Karl (SUI) RICHARDET Louis (SUI) PY Raphael (FRA)
1900 Paris (FRA) RODERER Conrad Karl (SUI) PAROCHE Achille (FRA) STAEHELI Konrad (SUI)
 

10M AIR PISTOL WOMEN Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) KORAKAKI Anna (GRE) ARUNOVIC Zorana (SRB) KIM Bomi (KOR)
2014 Granada (ESP) JUNG Jeehae (KOR) KOSTEVYCH Olena (UKR) WU Chia Ying (TPE)
2010 Munich (GER) ARUNOVIC Zorana (SRB) YAUHLEUSKAYA Lalita (AUS) CHAIKA Viktoria (BLR)
2006 Zagreb (CRO) PADERINA Natalia (RUS) HU Jun (CHN) CHAIKA Viktoria (BLR)
2002 Lahti (FIN) KOSTEVYCH Olena (UKR) SALUKVADZE Nino (GEO) KOUSNETSOVA Olga (RUS)
1998 Barcelona (ESP) DORJSUREN Munkhbayar (MGL) INADA Yoko (JPN) MILSHINA Lalita (BLR)
1994 Milan (ITA) SEKARIC Jasna (IOP) STEIN Margit (GER) BELYAYEVA Galina (KAZ)
1991 Stavanger (NOR) LOGVINENKO Marina (URS) LI Shuanghong (CHN) STEIN Margit (GER)
1990 Moscow (URS) SEKARIC Jasna (YUG) LOGVINENKO Marina (URS) SMIRNOVA Svetlana (URS)
1989 Sarajevo (YUG) SALUKVADZE Nino (URS) SEKARIC Jasna (YUG) BREKER Lieselotte (FRG)
1987 Budapest (HUN) BRAJKOVIC Jasna (YUG) SMIRNOVA Svetlana (URS) GOFFIN Anne (BEL)
1986 Suhl (GDR) VOELKER Anke (GDR) DOBRANTCHEVA Marina (URS) LIU Haiying (CHN)
1985 Mexico City (MEX) DOBRANTCHEVA Marina (URS) ASHUMOVA Irada (URS) KARLSSON Maritha (SWE)
1983 Innsbruck (AUT) BODIN Kerstin (SWE) MACUR Julita (POL) KIM Yang Ja (KOR)
1982 Caracas (VEN) DOBRANTCHEVA Marina (URS) TREINITE Auksne (URS) ROSE Inna (URS)
1981 Santo Domingo (DOM) KALININA Nonna (URS) BODIN Kerstin (SWE) DOBRANTCHEVA Marina (URS)
1979 Seoul (KOR) FOX Ruby (USA) DENCH Patricia (AUS) CARROLL Sally (USA)
1978 Seoul (KOR) HANSSON Kerstin (SWE) NAESMAN Gun (SWE) MOON Yang Ja (KOR)
1974 Thun (SUI) SIMONIAN Zinaida (URS) MATEI Anisoara (ROM) STOLIAROVA Nina (URS)
1970 Phoenix (USA) CARROLL Sally (USA) RASSKAZOVA Nina (URS) STOLIAROVA Nina (URS)
 

25M PISTOL WOMEN Back to Top
1966-2018

2018 Changwon (KOR) KOSTEVYCH Olena (UKR) BATSARASHKINA Vitalina (RUS) VENNEKAMP Doreen (GER)
2014 Granada (ESP) ZHANG Jingjing (CHN) KIM Jangmi (KOR) TOBAI SIKE Renata (HUN)
2010 Munich (GER) KLIMOVA Kira (RUS) ARUNOVIC Zorana (SRB) MARUSKOVA Lenka (CZE)
2006 Zagreb (CRO) CHEN Ying (CHN) FEI Fengji (CHN) OTRYAD Gundegmaa (MGL)
2002 Lahti (FIN) DORJSUREN Munkhbayar (GER) ASHUMOVA Irada (AZE) CHEN Ying (CHN)
1998 Barcelona (ESP) CAI Yeqing (CHN) ASHUMOVA Irada (AZE) LOGVINENKO Marina (RUS)
1994 Milan (ITA) BOO Soon Hee (KOR) MACUR Julita (POL) LI Duihong (CHN)
1990 Moscow (URS) LOGVINENKO Marina (URS) HALUZA Yauheniya (URS) LI Duihong (CHN)
1986 Suhl (GDR) DOBRANTCHEVA Marina (URS) KOTCHEROVA Irina (URS) SALUKVADZE Nino (URS)
1982 Caracas (VEN) BALOGH Palma (HUN) ROSE Inna (URS) GAO Jianmin (CHN)
1978 Seoul (KOR) DYER Kimberly (USA) BECCARELLI Brida (SUI) LEPPAMAEKI Helvi (FIN)
1974 Thun (SUI) STOLIAROVA Nina (URS) ZARIKOVA Galina (URS) SIMONIAN Zinaida (URS)
1970 Phoenix (USA) STOLIAROVA Nina (URS) HILE Barbara (USA) FITZNER Karin (FRG)
1966 Wiesbaden (FRG) RASSKAZOVA Nina (URS) SAVINA Alexandra (URS) SWALLOW Susan (GBR)
 
BODIN Kerstin (SWE) - maiden name: HANSSON
LOGVINENKO Marina (RUS/URS) - maiden name: DOBRANTCHEVA
SEKARIC Jasna (IOP/YUG) - maiden name: BRAJKOVIC
YAUHLEUSKAYA Lalita (AUS/BLR) - maiden name: TSVETKOVA (also: MILSHINA)
IOP - Independent Olympic Participants