Historical Results

Men

Women

Current Events RIFLE World Championships

Year Place Gold Silver Bronze

10M AIR RIFLE MEN Back to Top
1966-2018

2018 Changwon (KOR) KAMENSKIY Sergey (RUS) GORSA Petar (CRO) MARICIC Miran (CRO)
2014 Granada (ESP) YANG Haoran (CHN) LOUGINETS Nazar (RUS) BUBNOVICH Vitali (BLR)
2010 Munich (GER) CAMPRIANI Niccolo (ITA) SIDI Peter (HUN) NARANG Gagan (IND)
2006 Zagreb (CRO) BINDRA Abhinav (IND) MOLDOVEANU Alin George (ROM) ZHU Qinan (CHN)
2002 Lahti (FIN) PARKER Jason (USA) LI Jie (CHN) ALEINIKOV Eugeni (RUS)
1998 Barcelona (ESP) KHADJIBEKOV Artem (RUS) GONCI Jozef (SVK) CHAE Kean Bae (KOR)
1994 Milan (ITA) POLAK Boris (ISR) KLIMENKO Anatoli (BLR) DOBLER Frank (GER)
1991 Stavanger (NOR) STENVAAG Harald (NOR) ALEINIKOV Eugeni (URS) HAAKEDAL Nils Petter (NOR)
1990 Moscow (URS) RIEDERER Johann (FRG) DEBEVEC Rajmond (YUG) YANAGIDA Masaru (JPN)
1989 Sarajevo (YUG) AMAT Jean-Pierre (FRA) FEDKIN Juri (URS) HESS Olaf (GDR)
1987 Budapest (HUN) IVANOV Kirill (URS) SUGGS Matthew (USA) STENVAAG Harald (NOR)
1986 Suhl (GDR) RIEDERER Johann (FRG) DURBEN Daniel (USA) SUESS Bernhard (FRG)
1985 Mexico City (MEX) HEBERLE Philippe (FRA) SUESS Bernhard (FRG) KRONTHALER Andreas (AUT)
1983 Innsbruck (AUT) HEBERLE Philippe (FRA) ZAVOLODKO Juri (URS) RETTKOWSKI Frank (GDR)
1982 Caracas (VEN) RETTKOWSKI Frank (GDR) DUFAUX Pierre Alain (SUI) WOLFRAM Andreas (GDR)
1981 Santo Domingo (DOM) BESSY Pascal (FRA) NIPKOW Daniel (SUI) RIETH Kurt (FRG)
1979 Seoul (KOR) HILLENBRAND Walter (FRG) BRAEM Hans (SUI) DAGGER Barry (GBR)
1978 Seoul (KOR) SCHLIPF Oswald (FRG) DAGGER Barry (GBR) ZUCCOLI Giuseppe (ITA)
1974 Thun (SUI) PEDZISZ Eugeniusz (POL) BASSHAM Lanny (USA) KRAMER David (USA)
1970 Phoenix (USA) KUSTERMANN Gottfried (FRG) ZAEHRINGER Klaus (FRG) BLOMBERG Rolf (SWE)
1966 Wiesbaden (FRG) KUEMMET Gerd (FRG) HOLLENSTEIN Auguste (SUI) PAPP Lajos (HUN)
 

50M RIFLE 3 POSITIONS MEN Back to Top
1937-2018

2018 Changwon (KOR) BARTNIK Tomasz (POL) GORSA Petar (CRO) MCPHAIL Michael (USA)
2014 Granada (ESP) ZHU Qinan (CHN) KAMENSKIY Sergey (RUS) BUBNOVICH Vitali (BLR)
2010 Munich (GER) SIDI Peter (HUN) HAN Jinseop (KOR) MIROSAVLJEV Nemanja (SRB)
2006 Zagreb (CRO) KHADJIBEKOV Artem (RUS) PLETIKOSIC Stevan (SCG) ZHANG Lei (CHN)
2002 Lahti (FIN) BUERGE Marcel (SUI) PRIKHODTCHENKO Konstantin (RUS) SIDI Peter (HUN)
1998 Barcelona (ESP) GONCI Jozef (SVK) BESSY Pascal (FRA) DEBEVEC Rajmond (SLO)
1994 Milan (ITA) KURKA Petr (CZE) TAMAS Thomas (USA) WAIBEL Wolfram Jun (AUT)
1990 Moscow (URS) LEE Eun Chul (KOR) FOTH Robert (USA) PETIKYAN Hrachya (URS)
1986 Suhl (GDR) KURKA Petr (TCH) COOPER Malcolm (GBR) SOUKENIK Pavel (TCH)
1982 Caracas (VEN) LVOV Vladimir (URS) HEINZ Peter (FRG) VLASOV Viktor (URS)
1978 Seoul (KOR) BASSHAM Lanny (USA) COOPER Malcolm (GBR) LIND Ulrich (FRG)
1974 Thun (SUI) WRITER John (USA) WIGGER Lones (USA) BASSHAM Lanny (USA)
1970 Phoenix (USA) PARKHIMOVITCH Vitali (URS) WRITER John (USA) WIGGER Lones (USA)
1966 Wiesbaden (FRG) ANDERSON Gary (USA) NIYAZOV Marat (URS) GORSKI Henryk (POL)
1962 Cairo (UAR) ANDERSON Gary (USA) NIYAZOV Marat (URS) VOGT Erwin (SUI)
1958 Moscow (URS) SHAMBURKIN Victor (URS) NIYAZOV Marat (URS) ITKIS Moysey (URS)
1954 Caracas (VEN) BOGDANOV Anatoli (URS) BORISOV Vassily (URS) YLOENEN Vilho Ilmari (FIN)
1952 Oslo (NOR) KONGSHAUG Erling Asbjoern (NOR) BUERCHLER Robert (SUI) HUNAES Johan (NOR)
1949 Buenos Aires (ARG) JANHONEN Pauli Aapeli (FIN) COOK Arthur Edwin (USA) KONGSHAUG Erling Asbjoern (NOR)
1939 Luzern (SUI) STEIGELMANN Karl (GER) LIIVIK August (EST) JOHANSSON Kurt (SWE)
1937 Helsinki (FIN) MAZOYER Jacques Louis (FRA) LESKINEN Viljo (FIN) LOKOTAR Gustav (EST)
 

50M RIFLE PRONE MEN Back to Top
1962-2018

2018 Changwon (KOR) OLSEN Steffen (DEN) BOGAR Stian (NOR) MATHIS Thomas (AUT)
2014 Granada (ESP) POTENT Warren (AUS) BRODMEIER Daniel (GER) SHCHERBATSEVICH Yury (BLR)
2010 Munich (GER) MARTYNOV Sergei (BLR) SAUVEPLANE Valerian (FRA) EMMONS Matthew (USA)
2006 Zagreb (CRO) MARTYNOV Sergei (BLR) SUKHORUKOV Yuriy (UKR) DE NICOLO Marco (ITA)
2002 Lahti (FIN) EMMONS Matthew (USA) DEBEVEC Rajmond (SLO) BERG-KNUTSEN Espen (NOR)
1998 Barcelona (ESP) TAMAS Thomas (USA) HIRVI Juha (FIN) KOVALENKO Sergei (RUS)
1994 Milan (ITA) LI Wenjie (CHN) PLETIKOSIC Stevan (IOP) BURY Michel (FRA)
1990 Moscow (URS) BOTCHKAREV Viatcheslav (URS) STENVAAG Harald (NOR) CZERWINSKI Tadeusz (POL)
1986 Suhl (GDR) BERECZKY Sandor (HUN) STEWART Gale (CAN) HEINE Michael (FRG)
1982 Caracas (VEN) DANILTCHENKO Victor (URS) BEARD William (USA) VLASOV Viktor (URS)
1978 Seoul (KOR) ALLAN Alister (GBR) WIGGER Lones (USA) BASSHAM Lanny (USA)
1974 Thun (SUI) BULAN Karel (TCH) ANSHUSHAUG Helge Edvin (NOR) WAIBEL Wolfram Sen (AUT)
1970 Phoenix (USA) FIESS Manfred (RSA) KERVINEN Esa Einari (FIN) ZAEHRINGER Klaus (FRG)
1966 Wiesbaden (FRG) BOYD David (USA) NOWICKI Jerzy (POL) KRILLING Bill (USA)
1962 Cairo (UAR) WENK Karl (FRG) CHUIAN Vladimir (URS) HILL James Enoch (USA)
 

300M RIFLE 3 POSITIONS MEN Back to Top
1897-2018

2018 Changwon (KOR) LEPPA Aleksi (FIN) PENI Istvan (HUN) DUFAUX Gilles Vincent (SUI)
2014 Granada (ESP) BRYHN Ole Kristian (NOR) GRAFF Cyril (FRA) BREKNE Odd Arne (NOR)
2010 Munich (GER) BUERGE Marcel (SUI) BERG Vebjoern (NOR) HENRY Josselin (FRA)
2006 Zagreb (CRO) BERG-KNUTSEN Espen (NOR) BERG Vebjoern (NOR) KNOEGLER Mario (AUT)
2002 Lahti (FIN) DEBEVEC Rajmond (SLO) UPTAGRAFFT Eric (USA) JERABEK Tomas (CZE)
1998 Zaragoza (ESP) AMAT Jean-Pierre (FRA) BESSY Pascal (FRA) DUBIS Glenn (USA)
1994 Tolmezzo (ITA) DUBIS Glenn (USA) STURNY Norbert (SUI) CHOLLET-DURAND Eric (SUI)
1990 Moscow (URS) COOPER Malcolm (GBR) DUBIS Glenn (USA) HERLUFSEN Joergen (DEN)
1986 Skoevde (SWE) DUBIS Glenn (USA) COOPER Malcolm (GBR) ROEPPAENEN Mauri (FIN)
1982 Caracas (VEN) LUSHIKOV Gennadi (URS) DANILTCHENKO Victor (URS) COOPER Malcolm (GBR)
1978 Seoul (KOR) WIGGER Lones (USA) LAAKSO Juhani (FIN) BERTSCHY Kuno (SUI)
1974 Thun (SUI) BASSHAM Lanny (USA) FOSTER John Robert (USA) HUERZELER Max (SUI)
1970 Phoenix (USA) KORNEV Valentin (URS) FOSTER John Robert (USA) PARKHIMOVITCH Vitali (URS)
1966 Wiesbaden (FRG) ANDERSON Gary (USA) GERASIMENOK Alexander (URS) FOSTER John Robert (USA)
1962 Cairo (UAR) ANDERSON Gary (USA) YEVDOKIMOV Vladimir (URS) POOL Tommy (USA)
1958 Moscow (URS) YLOENEN Vilho Ilmari (FIN) PUCKEL Daniel Bruce (USA) KERVINEN Esa Einari (FIN)
1954 Caracas (VEN) BOGDANOV Anatoli (URS) BORISOV Vassily (URS) YLOENEN Vilho Ilmari (FIN)
1952 Oslo (NOR) HOLLENSTEIN Auguste (SUI) TAITTO Jorma Tuomas (FIN) BUERCHLER Robert (SUI)
1949 Buenos Aires (ARG) ELO Olavi (FIN) JANHONEN Pauli Aapeli (FIN) JONSSON Jonas (SWE)
1947 Stockholm (SWE) JANHONEN Pauli Aapeli (FIN) BUERCHLER Robert (SUI) HORBER Otto (SUI)
1939 Luzern (SUI) LIIVIK August (EST) MAENTTAERI Toivo (FIN) JANHONEN Pauli Aapeli (FIN)
1937 Helsinki (FIN) KIVISTIK Elmar (EST) ELO Olavi (FIN) LOKOTAR Gustav (EST)
1935 Rome (ITA) MIINALAINEN Viktor (FIN) LESKINEN Kullervo (FIN) KAERNER Jaak (EST)
1933 Granada (ESP) DEMIERRE Fernand (SUI) ZIMMERMANN Karl (SUI) OKSA Einari (FIN)
1931 Lvov (POL) ZIMMERMANN Karl (SUI) LESKINEN Kullervo (FIN) ERICSSON Olle I (SWE)
1930 Antwerp (BEL) OKSA Einari (FIN) RENSHAW Harry (USA) HARTMANN Josias (SUI)
1929 Stockholm (SWE) HARTMANN Josias (SUI) ZIMMERMANN Karl (SUI) RENSHAW Harry (USA)
1928 Loosduinen (NED) ERICSSON Olle I (SWE) REICH Jakob (SUI) HARTMANN Josias (SUI)
1927 Rome (ITA) HARTMANN Josias (SUI) ZIMMERMANN Karl (SUI) ERICSSON Olle I (SWE)
1925 St. Gallen (SUI) HARTMANN Josias (SUI) LIENHARD Walter (SUI) ZIMMERMANN Karl (SUI)
1924 Reims (FRA) FISHER Morris (USA) STOKES Walter Raymond (USA) ZIMMERMANN Karl (SUI)
1923 Camp Perry (USA) FISHER Morris (USA) STOKES Walter Raymond (USA) NUESSLEIN Lawrence Adam (USA)
1922 Milan (ITA) STOKES Walter Raymond (USA) LIENHARD Walter (SUI) ZIMMERMANN Karl (SUI)
1921 Lyon (FRA) STOKES Walter Raymond (USA) OSBURN Carl Townsend (USA) HARTMANN Josias (SUI)
1914 Viborg (DEN) GEORGES Rene (FRA) STAEHELI Konrad (SUI) MADSEN Lars Joergen (DEN)
1913 Camp Perry (USA) STAEHELI Konrad (SUI) WIDMER Caspar (SUI) BRUNNER Mathias (SUI)
1912 Bayonne Biarritz (FRA) STAEHELI Konrad (SUI) VAN ASBROECK Paul (BEL) MEYER DE STADELHOFEN Marcel (SUI)
1911 Rome (ITA) STAEHELI Konrad (SUI) BRYNER Jakob (SUI) REICH Jean (SUI)
1910 Loosduinen (NED) REICH Jean (SUI) STAEHELI Konrad (SUI) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL)
1909 Hamburg (GER) STAEHELI Konrad (SUI) PAROCHE Achille (FRA) VAN ASBROECK Paul (BEL)
1908 Vienna (AUT) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL) REICH Jean (SUI) VAN ASBROECK Paul (BEL)
1907 Zurich (SUI) STAEHELI Konrad (SUI) REICH Jean (SUI) MEYER DE STADELHOFEN Marcel (SUI)
1906 Milan (ITA) BALME Eugene (FRA) LECOQ Maurice Marie (FRA) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL)
1905 Bruxelles (BEL) PAUMIER DE VERGER Charles (BEL) STAEHELI Konrad (SUI) RICHARDET Louis (SUI)
1904 Lyon (FRA) STAEHELI Konrad (SUI) REICH Jean (SUI) LECOQ Maurice Marie (FRA)
1903 Buenos Aires (ARG) KELLENBERGER Emil (SUI) RICHARDET Louis (SUI) CONTI Attilio (ITA)
1902 Rome (ITA) KELLENBERGER Emil (SUI) CONTI Attilio (ITA) STAEHELI Konrad (SUI)
1901 Luzern (SUI) KELLENBERGER Emil (SUI) STAEHELI Konrad (SUI) SILLEM Henrik (NED)
1900 Paris (FRA) KELLENBERGER Emil (SUI) NIELSEN Anders Peter (DEN) OESTMO Ole (NOR) and VAN ASBROECK Paul (BEL)
1899 Loosduinen (NED) MADSEN Lars Joergen (DEN) KELLENBERGER Emil (SUI) BOECKLI Franz (SUI)
1898 Torino (ITA) PAROCHE Achille (FRA) MOREAUX Leon (FRA) STAEHELI Konrad (SUI)
1897 Lyon (FRA) JULLIEN Frank (SUI) OESTMO Ole (NOR) EHRENSPERGER Karl (SUI)
 

300M RIFLE PRONE MEN Back to Top
1982-2018

2018 Changwon (KOR) DEBEVEC Rajmond (SLO) ROMANCZYK Daniel (POL) KUNA Josip (CRO)
2014 Granada (ESP) SAUVEPLANE Valerian (FRA) GUSTAFSSON Johan (SWE) MCPHAIL Michael (USA)
2010 Munich (GER) RASER Stefan (AUT) BERG Vebjoern (NOR) ZOBRIST Marcel (SUI)
2006 Zagreb (CRO) OPELKA Lubos (CZE) SIDI Peter (HUN) DEBEVEC Rajmond (SLO)
2002 Lahti (FIN) STURNY Norbert (SUI) JERABEK Tomas (CZE) LARSSON Michael (SWE)
1998 Zaragoza (ESP) ANDERSSON Bengt (SWE) SAYNEVIRTA Tapio (FIN) DUBIS Glenn (USA)
1994 Tolmezzo (ITA) RUECKER Bernd (GER) KURKA Petr (CZE) CHASSAT Roger (FRA)
1990 Moscow (URS) STENVAAG Harald (NOR) STURNY Norbert (SUI) TAMAS Thomas (USA)
1986 Skoevde (SWE) COOPER Malcolm (GBR) ROEPPAENEN Pekka (FIN) DUBIS Glenn (USA)
1982 Caracas (VEN) DANILTCHENKO Victor (URS) COOPER Malcolm (GBR) VAN DE ZANDE Ernest (USA)
 

300M STANDARD RIFLE MEN Back to Top
1947-2018

2018 Changwon (KOR) LEPPA Aleksi (FIN) OLSSON Karl (SWE) BREKNE Odd Arne (NOR)
2014 Granada (ESP) GRAFF Cyril (FRA) BRYHN Ole Kristian (NOR) BUERGE Marcel (SUI)
2010 Munich (GER) HENRY Josselin (FRA) MARKOJA Robert (SLO) BERG Vebjoern (NOR)
2006 Zagreb (CRO) FARNIK Thomas (AUT) SANDBERG Per (SWE) BERG Vebjoern (NOR)
2002 Lahti (FIN) BUERGE Marcel (SUI) MACH Milan (CZE) ROEYSETH Arild (NOR)
1998 Zaragoza (ESP) BERG-KNUTSEN Espen (NOR) KRENN Rudolf (GER) GOFF Stephen (USA)
1994 Tolmezzo (ITA) SALONEN Jukka (FIN) BAKES Milan (CZE) MARJALA Harri (FIN)
1990 Moscow (URS) DUBIS Glenn (USA) STURNY Norbert (SUI) COOPER Malcolm (GBR)
1986 Skoevde (SWE) COOPER Malcolm (GBR) STENVAAG Harald (NOR) ROEPPAENEN Mauri (FIN)
1982 Caracas (VEN) STENVAAG Harald (NOR) WIGGER Lones (USA) LVOV Vladimir (URS)
1978 Seoul (KOR) KIMES David (USA) PROUZET Yves (FRA) COOPER Malcolm (GBR)
1974 Thun (SUI) KIMES David (USA) WIGGER Lones (USA) FOSTER John Robert (USA)
1970 Phoenix (USA) FOSTER John Robert (USA) AGISHEV Vladimir (URS) KORNEV Valentin (URS)
1966 Wiesbaden (FRG) LUSTBERG Ludwig (URS) KONYAKHIN Vladimir (URS) ANDERSON Gary (USA)
1962 Cairo (UAR) JANHONEN Pauli Aapeli (FIN) WRIGHT Verle Franklin Jun (USA) JAKONYUK Andrey (URS)
1958 Moscow (URS) TILIK Anatoly (URS) ITKIS Moysey (URS) PEREBERIN Boris (URS)
1954 Caracas (VEN) FROSTELL Walther Sigfrid (SWE) KVISSBERG Anders Helge (SWE) MATALLANA Jose Juaquin (COL)
1952 Oslo (NOR) HOLLENSTEIN Auguste (SUI) FROSTELL Walther Sigfrid (SWE) JACKSON Arthur Charles (USA)
1949 Buenos Aires (ARG) ERBEN Isac Holger (SWE) FROSTELL Walther Sigfrid (SWE) DIAS VILLELA Harvey (BRA)
1947 Stockholm (SWE) JOHANSSON Kurt (SWE) FROSTELL Walther Sigfrid (SWE) HORBER Otto (SUI)
 

10M AIR RIFLE WOMEN Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) IM Hana (KOR) MOUDGIL Anjum (IND) JUNG Eunhea (KOR)
2014 Granada (ESP) ZUBLASING Petra (ITA) YI Siling (CHN) PFEILSCHIFTER Sonja (GER)
2010 Munich (GER) YI Siling (CHN) WU Liuxi (CHN) NARDELLI Elania (ITA)
2006 Zagreb (CRO) DU Li (CHN) KURKOVA Katerina (CZE) DOVGUN Olga (KAZ)
2002 Lahti (FIN) KURKOVA Katerina (CZE) DU Li (CHN) PFEILSCHIFTER Sonja (GER)
1998 Barcelona (ESP) PFEILSCHIFTER Sonja (GER) MAUER Renata (POL) KIM Jung Mi (KOR)
1994 Milan (ITA) PFEILSCHIFTER Sonja (GER) CHUARD Christine (FRA) MAUER Renata (POL)
1991 Stavanger (NOR) FORIAN Eva (HUN) SELEDKOVA Svitlana (URS) STAMM Wera (GER)
1990 Moscow (URS) JOO Eva (HUN) MAUER Renata (POL) SWINKELS Jolande (NED)
1989 Sarajevo (YUG) LETCHEVA Vesela (BUL) MALOUKHINA Anna (URS) MATOVA Nonka (BUL)
1987 Budapest (HUN) LETCHEVA Vesela (BUL) DUFAUX SUTER Irene (SUI) ZEISKE Birgit (FRG)
1986 Suhl (GDR) LETCHEVA Vesela (BUL) CHERKASOVA Valentina (URS) WIGGER Deena (USA)
1985 Mexico City (MEX) FORIAN Eva (HUN) TROEGER Barbara (AUT) LETCHEVA Vesela (BUL)
1983 Innsbruck (AUT) HELBIG Marlies (GDR) WU Xiaoxuan (CHN) SPERBER Silvia (FRG)
1982 Caracas (VEN) LANG Sigrid (FRG) LESKIV Lessia (URS) HELBIG Marlies (GDR)
1981 Santo Domingo (DOM) KOMARISTOVA Svetlana (URS) BRODAHL-RADET Thoril (NOR) KIM Young Mi (KOR)
1979 Seoul (KOR) MONEZ Karen (USA) JEWELL Wanda (USA) CHUNG Kyung Ok (KOR)
1978 Seoul (KOR) OLIVER Wanda (USA) MONEZ Karen (USA) PARK Nam Soon (KOR)
1974 Thun (SUI) RATNIKOVA Tatiana (URS) BOIKO Kira (URS) ZARINA Baiba (URS)
1970 Phoenix (USA) CHERKASOVA Tamara (URS) PEROVIC Desanka (YUG) RATNIKOVA Tatiana (URS)
 

50M RIFLE 3 POSITIONS WOMEN Back to Top
1966-2018

2018 Changwon (KOR) KARIMOVA Yulia (RUS) STRAUB Isabella (GER) PEJCIC Snjezana (CRO)
2014 Granada (ESP) GAUSS Beate (GER) PEJCIC Snjezana (CRO) WESTERHEIM Malin (NOR)
2010 Munich (GER) LECHNER Barbara (GER) PFEILSCHIFTER Sonja (GER) MARGUET Annik (SUI)
2006 Zagreb (CRO) GALKINA Lioubov (RUS) BOGACKA Sylwia (POL) PFEILSCHIFTER Sonja (GER)
2002 Lahti (FIN) HORNEBER Petra (GER) KALNYSH Natallia (UKR) PREKEL Martina (GER)
1998 Barcelona (ESP) PFEILSCHIFTER Sonja (GER) WANG Xian (CHN) MATOVA Nonka (BUL)
1994 Milan (ITA) MALOUKHINA Anna (RUS) LESKIV Lessia (UKR) GERASIMENOK Irina (RUS)
1990 Moscow (URS) LETCHEVA Vesela (BUL) WIGGER Deena (USA) VALKOVA Anitza (BUL)
1986 Suhl (GDR) LETCHEVA Vesela (BUL) LAZAROVA Valentina (BUL) BERGER Angela (GDR)
1982 Caracas (VEN) HELBIG Marlies (GDR) LESKIV Lessia (URS) MALAKHOVA Anna (URS)
1978 Seoul (KOR) OLIVER Wanda (USA) MONEZ Karen (USA) GUSTAFSSON Christina (SWE)
1974 Thun (SUI) PELOVA Anka (BUL) SHATAROVA Nonka (BUL) MURDOCK Margaret (USA)
1970 Phoenix (USA) MURDOCK Margaret (USA) PEROVIC Desanka (YUG) FAGEREVA Lucia (URS)
1966 Wiesbaden (FRG) THOMPSON Margaret (USA) GOTH Anneliese (FRG) RYABINSKAYA Tatiana (URS)
 

50M RIFLE PRONE WOMEN Back to Top
1966-2018

2018 Changwon (KOR) MCINTOSH Seonaid (GBR) STRAUB Isabella (GER) DEMJEN PESKOVA Daniela (SVK)
2014 Granada (ESP) GAUSS Beate (GER) CHEN Dongqi (CHN) VAN REENEN Esmari (RSA)
2010 Munich (GER) SAWANT Tejaswini (IND) NOWAKOWSKA Joanna Ewa (POL) DOVGUN Olga (KAZ)
2006 Zagreb (CRO) DOVGUN Olga (KAZ) SKARPODDE Hanne (NOR) KOVALENKO Varvara (KAZ)
2002 Lahti (FIN) DOVGUN Olga (KAZ) WANG Xian (CHN) KALNYSH Natallia (UKR)
1998 Barcelona (ESP) BOBKOVA Marina (RUS) WANG Xian (CHN) BOURLAND Elizabeth (USA)
1994 Milan (ITA) HORNEBER Petra (GER) HERZMAN Beth (USA) FERNANDEZ Nieves (ESP)
1990 Moscow (URS) SHYLAVA Iryna (URS) CHERKASOVA Valentina (URS) LESKIV Lessia (URS)
1986 Suhl (GDR) FORIAN Eva (HUN) MATOVA Nonka (BUL) LAMASANU Roxana (ROM)
1982 Caracas (VEN) YLOENEN Sirpa (FIN) HILL Yvonne (AUS) KOMARISTOVA Svetlana (URS)
1978 Seoul (KOR) SANDUSKY Sue Ann (USA) ESNAULT Dominique (FRA) MONEZ Karen (USA)
1974 Thun (SUI) MURDOCK Margaret (USA) GUSTAFSSON Christina (SWE) SHATAROVA Nonka (BUL)
1970 Phoenix (USA) PEROVIC Desanka (YUG) DE VOS Ann (RSA) GUSTAFSSON Margareta (SWE)
1966 Wiesbaden (FRG) ZAKRZEWSKA Eulalia (POL) THOMPSON Margaret (USA) KUN Ferencne (HUN)
 

300M RIFLE 3 POSITIONS WOMEN Back to Top
2002-2018

2018 Changwon (KOR) MUELLER Lisa (GER) BEER Jolyn (GER) AHLIN Elin (SWE)
2014 Granada (ESP) ROESKEN Eva (GER) AHLIN Elin (SWE) MCNEIL Erin (USA)
2010 Munich (GER) OLSSEN Gyda Ellefsplass (NOR) JAKOBSEN Charlotte (DEN) FRIEDEL Eva (GER)
2006 Zagreb (CRO) JAKOBSEN Charlotte (DEN) KASIANTSOVA Tatsiana (BLR) GRIGORIAN Isabelle (FRA)
2002 Lahti (FIN) JAKOBSEN Charlotte (DEN) JUPPALA Helena (FIN) HANSEN Karin (DEN)
 

300M RIFLE PRONE WOMEN Back to Top
2002-2018

2018 Changwon (KOR) BAE Sohee (KOR) ROESKEN Eva (GER) GUIGNARD SCHNYDER Silvia (SUI)
2014 Granada (ESP) JAKOBSEN Charlotte (DEN) ROESKEN Eva (GER) VORONOVA Anzela (EST)
2010 Munich (GER) BUCHER Bettina (SUI) JAKOBSEN Charlotte (DEN) HOULMONT Catherine (FRA)
2006 Zagreb (CRO) BIBARD Solveig (FRA) GIANNINI Marina (ITA) JAKOBSEN Charlotte (DEN)
2002 Lahti (FIN) JAKOBSEN Charlotte (DEN) PRETI Estelle (SUI) HANSEN Lindy (NOR)
 
WCH 1900 Paris (FRA): 2 BRONZE medals in "300M RIFLE 3 POSITIONS MEN" - OESTMO Ole (NOR) and VAN ASBROECK Paul (BEL)
JEWELL Wanda (USA) - married name: OLIVER
MALOUKHINA Anna (RUS/URS) - maiden name: MALAKHOVA
MATOVA Nonka (BUL) - maiden name: SHATAROVA
MURDOCK Margaret (USA) - maiden name: THOMPSON
RATNIKOVA Tatiana (URS) - maiden name: RYABINSKAYA
ROESKEN Eva (GER) - maiden name: FRIEDEL
IOP - Independent Olympic Participants