Historical Results

Men

Women

 
 

Current Events RUNNING TARGET World Championships

Year Place Gold Silver Bronze

10M RUNNING TARGET MEN Back to Top
1981-2018

2018 Changwon (KOR) NYBERG Jesper (SWE) STEPANOV Maxim (RUS) PRIANISHNIKOV Vladislav (RUS)
2016 Suhl (GER) CZAPLA Lukasz (POL) PAK Myong Won (PRK) JONAS Bedrich (CZE)
2014 Granada (ESP) MARTINSSON Emil (SWE) ZHAI Yujia (CHN) ROMANOV Dmitry (RUS)
2012 Stockholm (SWE) ROMANOV Dmitry (RUS) CZAPLA Lukasz (POL) BOROS Laszlo (HUN)
2010 Munich (GER) ROMANOV Dmitry (RUS) ZHAI Yujia (CHN) HOLMBERG Krister (FIN)
2009 Vierumaeki (FIN) ANDERSSON Emil (SWE) PRIANISHNIKOV Vladislav (UKR) ROMANOV Dmitry (RUS)
2008 Plzen (CZE) ANDERSSON Emil (SWE) JANUS Miroslav (CZE) PRIANISHNIKOV Vladislav (UKR)
2006 Zagreb (CRO) NIU Zhiyuan (CHN) BLINOV Alexander (RUS) JANUS Miroslav (CZE)
2002 Lahti (FIN) LYKIN Dimitri (RUS) YANG Ling (CHN) SAATHOFF Adam (USA)
1998 Barcelona (ESP) NIU Zhiyuan (CHN) SAATHOFF Adam (USA) KOLESOV Igor (RUS)
1994 Milan (ITA) KURZER Manfred (GER) HOLMBERG Krister (FIN) COLOMBO Carlo (ITA)
1991 Stavanger (NOR) RACANSKY Lubos (TCH) AVRAMENKO Gennadi (URS) VASILYEU Andrei (URS)
1990 Moscow (URS) KURZER Manfred (GDR) SHU Quingquan (CHN) AVRAMENKO Gennadi (URS)
1989 Sarajevo (YUG) SOLTI Attila (HUN) ANGYAN Jozsef (HUN) SIKE Jozsef (HUN)
1987 Budapest (HUN) RACANSKY Lubos (TCH) ZAKHARCHENKOV Alexander (URS) SKOGLUND Kenneth (NOR)
1986 Suhl (GDR) RACANSKY Lubos (TCH) BOGDZIEWICZ Zygmunt (POL) LUZOV Sergei (URS)
1983 Edmonton (CAN) TRICOIRE Jean Luc (FRA) SOKOLOV Igor (URS) STEWART Randy (USA)
1982 Caracas (VEN) SOKOLOV Igor (URS) SAVOSTIANOV Sergei (URS) IVANCHIKHIN Alexander (URS)
1981 Santo Domingo (DOM) KADENATSI Juri (URS) TEREKHIN Andrei (URS) MALASHKOV Igor (URS)
 

10M RUNNING TARGET MIXED MEN Back to Top
1994-2018

2018 Changwon (KOR) HEIKKILA Tomi-Pekka (FIN) CZAPLA Lukasz (POL) AZARENKO Mikhail (RUS)
2016 Suhl (GER) MARTINSSON Emil (SWE) PAK Myong Won (PRK) HEIKKILA Tomi-Pekka (FIN)
2014 Granada (ESP) ZHAI Yujia (CHN) MARTINSSON Emil (SWE) ROMANOV Dmitry (RUS)
2012 Stockholm (SWE) NIKL Josef (CZE) BOROS Laszlo (HUN) AZARENKO Mikhail (RUS)
2010 Munich (GER) JO Yong Chol (PRK) ZENG Guobin (CHN) JEONG You Jin (KOR)
2009 Vierumaeki (FIN) ROMANOV Dmitry (RUS) JANUS Miroslav (CZE) STEPANOV Maxim (RUS)
2008 Plzen (CZE) CZAPLA Lukasz (POL) HOLMBERG Krister (FIN) ANDERSSON Emil (SWE)
2006 Zagreb (CRO) CZAPLA Lukasz (POL) GAN Lin (CHN) NIU Zhiyuan (CHN)
2002 Lahti (FIN) SIKE Jozsef (HUN) JAKOSITS Michael (GER) SAATHOFF Adam (USA)
1998 Barcelona (ESP) NIU Zhiyuan (CHN) LIZAL Miroslav (CZE) JOURASOV Jury (UKR)
1994 Milan (ITA) HILL Roy (USA) JANUS Miroslav (CZE) HOLMBERG Krister (FIN)
 

50M RUNNING TARGET MEN Back to Top
1966-2018

2018 Changwon (KOR) AZARENKO Mikhail (RUS) CZAPLA Lukasz (POL) HEIKKILA Tomi-Pekka (FIN)
2016 Suhl (GER) STEPANOV Maxim (RUS) AZARENKO Mikhail (RUS) MARTINSSON Emil (SWE)
2014 Granada (ESP) CZAPLA Lukasz (POL) JOHANSSON Rickard (SWE) ROMANOV Dmitry (RUS)
2012 Stockholm (SWE) CZAPLA Lukasz (POL) MARTINSSON Emil (SWE) ROMANOV Dmitry (RUS)
2010 Munich (GER) MARTINSSON Emil (SWE) STEPANOV Maxim (RUS) ZINENKO Alexander (UKR)
2009 Vierumaeki (FIN) STEPANOV Maxim (RUS) HOLMBERG Krister (FIN) PELACH Peter (SVK)
2008 Plzen (CZE) HOLMBERG Krister (FIN) STEPANOV Maxim (RUS) JANUS Miroslav (CZE)
2006 Zagreb (CRO) CZAPLA Lukasz (POL) JANUS Miroslav (CZE) PELACH Peter (SVK)
2002 Lahti (FIN) STEPANOV Maxim (RUS) RACANSKY Lubos (CZE) SIKE Jozsef (HUN)
1994 Milan (ITA) SHU Quingquan (CHN) RACANSKY Lubos (CZE) AVRAMENKO Gennadi (UKR)
1990 Moscow (URS) POSLOV Alexei (URS) KURZER Manfred (GDR) SOLTI Attila (HUN)
1986 Suhl (GDR) LUZOV Sergei (URS) TRICOIRE Jean Luc (FRA) DOLESCHALL Andras (HUN)
1983 Edmonton (CAN) SOKOLOV Igor (URS) BODNAR Tibor (HUN) DOLESCHALL Andras (HUN)
1982 Caracas (VEN) KADENATSI Juri (URS) GRESZKIEWICZ Jerzy (POL) DEDOV Nikolai (URS)
1981 Mala (ARG) PFEFFER Thomas (GDR) RUDNIZKIY Aleksei (URS) BODNAR Tibor (HUN)
1979 Linz (AUT) BODNAR Tibor (HUN) DOLESCHALL Andras (HUN) RANNIKKO Juha (FIN)
1978 Seoul (KOR) RANNIKKO Juha (FIN) GOUGH John Mckinley (GBR) SILVA MONTERROSO Carlos Rene (GUA)
1975 Munich (FRG) POSTOIANOV Valeri (URS) BELLINGRODT Helmut (COL) MEZZANI Giovanni (ITA)
1974 Berne (SUI) BELLINGRODT Helmut (COL) POSTOIANOV Valeri (URS) GAZOV Alexander (URS)
1973 Melbourne (AUS) KEDIAROV Alexander (URS) POSTOIANOV Valeri (URS) BELLINGRODT Helmut (COL)
1970 Phoenix (USA) GAARD Goete (SWE) POSTOIANOV Valeri (URS) NORDFORS Martin (SWE)
1969 Sandviken (SWE) NORDFORS Martin (SWE) POSTOIANOV Valeri (URS) KINGETER John (USA)
1967 Pistoia (ITA) NORDFORS Martin (SWE) VESSELOV Vladimir (URS) JOHANSSON Stig (SWE)
1966 Wiesbaden (FRG) VESSELOV Vladimir (URS) NIKITIN Jogan (URS) KINGETER John (USA)
 

50M RUNNING TARGET MIXED MEN Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) MARTINSSON Emil (SWE) AZARENKO Mikhail (RUS) NYBERG Jesper (SWE)
2016 Suhl (GER) MARTINSSON Emil (SWE) NYBERG Jesper (SWE) PAK Myong Won (PRK)
2014 Granada (ESP) CZAPLA Lukasz (POL) MARTINSSON Emil (SWE) SIKE Jozsef (HUN)
2012 Stockholm (SWE) SIKE Jozsef (HUN) MARTINSSON Emil (SWE) HOLMBERG Krister (FIN)
2010 Munich (GER) STEPANOV Maxim (RUS) JURCO Miroslav (SVK) MARTINSSON Emil (SWE)
2009 Vierumaeki (FIN) STEPANOV Maxim (RUS) HOLMSTROM Staffan (FIN) BERGSTROEM Niklas (SWE)
2008 Plzen (CZE) BLINOV Alexander (RUS) PELACH Peter (SVK) ZINENKO Alexander (UKR)
2006 Zagreb (CRO) CZAPLA Lukasz (POL) PELACH Peter (SVK) JONAS Bedrich (CZE)
2002 Lahti (FIN) SIKE Jozsef (HUN) ANDERSSON Emil (SWE) PELACH Lubomir (SVK)
1994 Milan (ITA) RACANSKY Lubos (CZE) AVRAMENKO Gennadi (UKR) JANUS Miroslav (CZE)
1990 Moscow (URS) ZHANG Ronghui (CHN) AVRAMENKO Gennadi (URS) KURZER Manfred (GDR)
1986 Suhl (GDR) SOLTI Attila (HUN) HUANG Shiping (CHN) LI Yuwei (CHN)
1983 Edmonton (CAN) SAVOSTIANOV Sergei (URS) DEDOV Nikolai (URS) GRESZKIEWICZ Jerzy (POL)
1982 Caracas (VEN) DEDOV Nikolai (URS) KADENATSI Juri (URS) GRESZKIEWICZ Jerzy (POL)
1981 Mala (ARG) RUDNIZKIY Aleksei (URS) IVANCHIKHIN Alexander (URS) BODNAR Tibor (HUN)
1979 Linz (AUT) GAZOV Alexander (URS) SOKOLOV Igor (URS) SZABO Gyula (HUN)
1978 Seoul (KOR) MEZZANI Giovanni (ITA) DANNE Guenther (FRG) CINI Ezio (ITA)
1974 Berne (SUI) POSTOIANOV Valeri (URS) KEDIAROV Alexander (URS) GAZOV Alexander (URS)
1973 Melbourne (AUS) POSTOIANOV Valeri (URS) KEDIAROV Alexander (URS) BELLINGRODT Helmut (COL)
1970 Phoenix (USA) GAARD Goete (SWE) POSTOIANOV Valeri (URS) NIKITIN Jogan (URS)
 

10M RUNNING TARGET WOMEN Back to Top
1994-2018

2018 Changwon (KOR) STEPANOVA Olga (RUS) LI Xue Yan (CHN) AVRAMENKO Galina (UKR)
2016 Suhl (GER) AVRAMENKO Galina (UKR) EYDENZON Julia (RUS) ZHAO Li Li (CHN)
2014 Granada (ESP) EYDENZON Julia (RUS) RYBOVALOVA Viktoriya (UKR) STEPANOVA Olga (RUS)
2012 Stockholm (SWE) YANG Zeng (CHN) LI Xue Yan (CHN) IZMALKOVA Irina (RUS)
2010 Munich (GER) LI Xue Yan (CHN) ZHAO Li Li (CHN) IZMALKOVA Irina (RUS)
2009 Vierumaeki (FIN) AVRAMENKO Galina (UKR) YEVSEYENKO Tetyana (UKR) ZABOLOTNA Viktoriya (UKR)
2008 Plzen (CZE) AVRAMENKO Galina (UKR) EYDENZON Julia (RUS) NEFF Elena (GER)
2006 Zagreb (CRO) CORENFLOS Audrey (FRA) SUN Aiwen (CHN) ZABOLOTNA Viktoriya (UKR)
2002 Lahti (FIN) XU Xuan (CHN) WANG Xia (CHN) KOVALENKO Natalya (KAZ)
1998 Barcelona (ESP) KOVALENKO Natalya (KAZ) XU Xing (CHN) WANG Xia (CHN)
1994 Milan (ITA) KIM Moon Sun (KOR) MADARI Csilla (HUN) SJOEKVIST Ann (FIN)
 

10M RUNNING TARGET MIXED WOMEN Back to Top
2002-2018

2018 Changwon (KOR) SU Li (CHN) LI Xue Yan (CHN) IZMALKOVA Irina (RUS)
2016 Suhl (GER) YANG Zeng (CHN) AVRAMENKO Galina (UKR) EYDENZON Julia (RUS)
2014 Granada (ESP) SU Li (CHN) YANG Zeng (CHN) AVRAMENKO Galina (UKR)
2012 Stockholm (SWE) SU Li (CHN) LI Xue Yan (CHN) AVRAMENKO Galina (UKR)
2010 Munich (GER) LI Xue Yan (CHN) YANG Zeng (CHN) SU Li (CHN)
2009 Vierumaeki (FIN) GUROVA Natalya (KAZ) ZABOLOTNA Viktoriya (UKR) STEPANOVA Olga (RUS)
2008 Plzen (CZE) AVRAMENKO Galina (UKR) ZABOLOTNA Viktoriya (UKR) SAMOHINA Kateryna (UKR)
2006 Zagreb (CRO) CORENFLOS Audrey (FRA) AVRAMENKO Galina (UKR) SUN Aiwen (CHN)
2002 Lahti (FIN) SOQUET Audrey (FRA) QIU Zhiqi (CHN) WANG Xia (CHN)
 
CORENFLOS Audrey (FRA) - maiden name: SOQUET
GUROVA Natalya (KAZ) - maiden name: KOVALENKO
MARTINSSON Emil (SWE) - before name: ANDERSSON