Historical Results

Men

Women

Mixed

 
 
 
 

Current Events PISTOL TEAM World Championships

Year Place Gold Silver Bronze

10M AIR PISTOL MEN TEAM Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) Republic of Korea (KOR) India (IND) Russian Federation (RUS)
    LEE Daemyung VERMA Abhishek CHERNOUSOV Artem
    JIN Jongoh MITHARVAL Om Prakash KOULAKOV Denis
    HAN Seungwoo RIZVI Shahzar GOURIANOV Anton
         
         
2014 Granada (ESP) People's Republic of China (CHN) Republic of Korea (KOR) Russian Federation (RUS)
    PANG Wei JIN Jongoh GONTCHAROV Vladimir
    PU Qifeng KIM Cheongyong ISAKOV Vladimir
    WANG Zhiwei LEE Daemyung CHERVYAKOVSKIY Sergey
         
         
2010 Munich (GER) Russian Federation (RUS) Serbia (SRB) Republic of Korea (KOR)
    CHERVYAKOVSKIY Sergey ZLATIC Andrija JIN Jongoh
    EKIMOV Leonid MIKEC Damir LEE Daemyung
    ISAKOV Vladimir GRGIC Dimitrije HAN Seungwoo
         
         
2006 Zagreb (CRO) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) France (FRA)
    PANG Wei NESTRUEV Mikhail LAPEYRE Walter
    LIN Zhongzai ISAKOV Vladimir ALEXANDRE-AUGRAND Manuel
    TAN Zongliang GONTCHAROV Vladimir DUMOULIN Franck
         
         
2002 Lahti (FIN) Russian Federation (RUS) People's Republic of China (CHN) Ukraine (UKR)
    NESTRUEV Mikhail WANG Yifu DRONOV Oleg
    GONTCHAROV Vladimir TAN Zongliang MAKAROV Victor
    ISAKOV Vladimir LI Huaiyu RYBOVALOV Ivan
         
         
1998 Barcelona (ESP) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Belarus (BLR)
    WANG Yifu NESTRUEV Mikhail BASINSKI Igor
    XU Dan GONTCHAROV Vladimir LUKASHYK Kanstantsin
    WU Hui KOKOREV Boris YURUSAU Siarhei
         
         
1994 Milan (ITA) People's Republic of China (CHN) Italy (ITA) Hungary (HUN)
    XU Haifeng FAIT Vigilio GYORIK Csaba
    WANG Yifu DI DONNA Roberto KARACS Zsolt
    ZHANG Shengge SPILOTRO Vincenzo PAPANITZ Zoltan
         
         
1991 Stavanger (NOR) Soviet Union (URS) Germany (GER) People's Republic of China (CHN)
    BARMIN Sergei EDER Gernot LI Jinbao
    KOKOREV Boris BAUER-NEUMAIER Hans-Juergen WANG Yifu
    PYZHIANOV Sergei POTTECK Uwe XU Haifeng
         
         
1990 Moscow (URS) Soviet Union (URS) Hungary (HUN) German Democratic Republic (GDR)
    KOKOREV Boris AGH Istvan EDER Gernot
    NESTRUEV Mikhail GYORIK Csaba POTTECK Uwe
    PYZHIANOV Sergei PAPANITZ Zoltan POTTECK Jens
         
         
1989 Sarajevo (YUG) Soviet Union (URS) Italy (ITA) Hungary (HUN)
    BARMIN Sergei DI DONNA Roberto GYORIK Csaba
    MELENTIEV Alexsander PALAZZANI Dario KARACS Zsolt
    PYZHIANOV Sergei SPILOTRO Vincenzo PAPANITZ Zoltan
         
         
1987 Budapest (HUN) Soviet Union (URS) German Democratic Republic (GDR) Bulgaria (BUL)
    EGRISHCHIN Anatoly EDER Gernot DIAKOV Ljubtcho
    KOKOREV Boris POTTECK Jens KIRIAKOV Tanyu
    MELENTIEV Alexsander POTTECK Uwe SABEV Sabi
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) France (FRA) German Democratic Republic (GDR)
    BASINSKI Igor BREMOND Pierre EDER Gernot
    KOKOREV Boris COLA Philippe POTTECK Jens
    MELENTIEV Alexsander HARANG Remy POTTECK Uwe
         
         
1985 Mexico City (MEX) Soviet Union (URS) France (FRA) United States of America (USA)
    EGRISHCHIN Anatoly BREMOND Pierre ROSS George
    KOKOREV Boris COLA Philippe VITARBO Arnold
    TURLA Vladas HARANG Remy YOUNG Darius
         
         
1983 Innsbruck (AUT) Soviet Union (URS) Sweden (SWE) France (FRA)
    EGRISHCHIN Anatoly OESTLUND Benny BILON Jean
    MELENTIEV Alexsander OSCARSSON Staffan DURAND Jacky
    TURLA Vladas SKANAKER Ragnar HARANG Remy
         
         
1982 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Sweden (SWE)
    EGRISHCHIN Anatoly BULJUNG Erich ANDERSSON Weith
    MELENTIEV Alexsander MC COY Jimmie NILSSON Stig Borje
    SUMATOKHIN Sergei NYGORD Don OESTLUND Benny
    TURLA Vladas YOUNG Darius SKANAKER Ragnar
         
         
1981 Santo Domingo (DOM) Bulgaria (BUL) Switzerland (SUI) Soviet Union (URS)
    DIAKOV Ljubtcho BEUTLER Rolf BASINSKI Igor
    DIMITROV Liubcho BURKHARD Roman EGRISHCHIN Anatoly
    MANDOV Ivan PERRIN Jacques Alain SNIEZHKO Alexander
    MIHOV Jean VON GUNTEN Rene SUMATOKHIN Sergei
         
         
1979 Seoul (KOR) Sweden (SWE) United States of America (USA) Republic of Korea (KOR)
    ANDERSSON Weith DORSEY Jimmie KIM Jang Sik
    NILSSON Stig Borje HAMILTON Don LEE Won Suk
    OSCARSSON Staffan HUNTER Samual LIM Tae Ho
    SKANAKER Ragnar NYGORD Don PARK Seung Lin
         
         
1978 Seoul (KOR) Finland (FIN) Brazil (BRA) Sweden (SWE)
    ANTTILA Tocmu LAMEGO Paulo ANDERSSON Weith
    MAKINEN Seppo SCHEIDEMANTEL Wilson GUNNARSSON Ove
    PALOKANGAS Paavo TILLI Benevenuto OSCARSSON Staffan
    SAARENPAEAE Seppo SOUZA Bertino SKANAKER Ragnar
         
         
1974 Thun (SUI) Soviet Union (URS) Federal Republic of Germany (FRG) German Democratic Republic (GDR)
    EGRISHCHIN Anatoly DEICHMANN Manfred ARTELET Helmut
    KOSYCH Grigori FRETWURST Heinrich SZURLIES Heinz
    MARGASOV Valeri GRUETZ Dieter HOEFLITZ Matthias
    STOLYPIN Vladimir LABENSKI Wolfgang VOLLMAR Harald
         
         
1970 Phoenix (USA) Soviet Union (URS) Finland (FIN) Federal Republic of Germany (FRG)
    EGRISHCHIN Anatoly HUHTINEN Immo FRETWURST Heinrich
    KOSYCH Grigori MAKINEN Seppo MERTEL Heinz
    RASKAZOV Evgeni PATTERI Matti Juhani MUELLER Ernst
    STOLYPIN Vladimir SAARENPAEAE Seppo MOELLER Manfred
         
         

25M RAPID FIRE PISTOL MEN TEAM Back to Top
1937-2018

2018 Changwon (KOR) People's Republic of China (CHN) Germany (GER) Republic of Korea (KOR)
    LIN Junmin GEIS Oliver KIM Junhong
    ZHANG Jian REITZ Christian SONG Jong Ho
    YAO Zhaonan FRECKMANN Christian PARK Junwoo
         
         
2014 Granada (ESP) Germany (GER) Czech Republic (CZE) Russian Federation (RUS)
    REITZ Christian STRNAD Martin ALIFIRENKO Alexander
    GEIS Oliver PODHRASKY Martin KLIMOV Alexei
    SAUTER Aaron TEHAN Tomas EKIMOV Leonid
         
         
2010 Munich (GER) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) United States of America (USA)
    ZHANG Jian KLIMOV Alexei BALSLEY Brad
    LI Yuehong EKIMOV Leonid SANDERSON Keith
    DING Feng BRAYKO Dmitry MILEV Emil
         
         
2006 Zagreb (CRO) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Italy (ITA)
    ZHANG Penghui ALIFIRENKO Sergei LIBERATO Marco
    LIU Zhongsheng POLIAKOV Sergei MAZZETTI Riccardo
    LIU Guohui KLIMOV Alexei PIZZI Nicola Nello
         
         
2002 Lahti (FIN) Germany (GER) People's Republic of China (CHN) Ukraine (UKR)
    SCHUMANN Ralf JI Haiping TKACHOV Oleg
    SPANGENBERG Marco LIU Guohui BONDARUK Roman
    SCHMIDT Klaus-Dieter ZHANG Penghui MAGMET Taras
         
         
1998 Barcelona (ESP) Germany (GER) People's Republic of China (CHN) Japan (JPN)
    SCHUMANN Ralf JI Haiping UENOSONO Shoichi
    LEONHARD Daniel ZHANG Penghui KIDA Tomohiro
    UEHLIN Lars MENG Gang TAZAWA Shuji
         
         
1994 Milan (ITA) Poland (POL) People's Republic of China (CHN) Hungary (HUN)
    KACZMAREK Adam MENG Gang JAMBRIK Istvan
    MACUR Andrzej WANG Runxi KACSKO Sandor
    KUCHARCZYK Krzysztof ZHANG Ruimin PALINKAS Lajos
         
         
1990 Moscow (URS) Soviet Union (URS) Hungary (HUN) Switzerland (SUI)
    IGNATIUK Miroslav BALOGH Laszlo KELLER Otto
    KUZMIN Afanasij KOVACS Zoltan KUECHLER Anton
    TORSHIN Victor PALINKAS Lajos SCHNEIDER Hansrudolf
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) Hungary (HUN) German Democratic Republic (GDR)
    KUZMIN Afanasij HELL Csaba HERZIG Roger
    TKACHOV Oleg KOVACS Zoltan SCHUMANN Peter
    VOKHMIANIN Vladimir ORBAN Laszlo WIEFEL Juergen
         
         
1982 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) Romania (ROM) Hungary (HUN)
    KUZMIN Afanasij CALOTA Gratian ORBAN Laszlo
    PUZIREV Igor ION Corneliu NEMETH Laszlo
    RYSEV Sergei SUCIU Virgil PLANK Gabor
    VOKHMIANIN Vladimir STAN Marin SZALAI Istvan
         
         
1978 Seoul (KOR) Federal Republic of Germany (FRG) Italy (ITA) Sweden (SWE)
    BEIER Werner COMAZZETTO Rolando ANDERSSON Curt
    RADKE Alfred FERRARIS Roberto GUNNARSSON Ove
    SEEGER Helmut MANTELLI Gianfranco LEVIN Boo
    WEISSENBERGER Heinz SEVIERI Alberto SKANAKER Ragnar
         
         
1974 Thun (SUI) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH) Romania (ROM)
    ALEKHIN Yuri HURT Vladimir ATANASIU Virgil
    KUZMIN Afanasij HYKA Vladimir ION Corneliu
    TORSHIN Victor KOTORA Jan STAN Marin
    ZIUBKO Mikhail NACOVSKY Lubomir ROSCA Marcel
         
         
1970 Phoenix (USA) Czechoslovakia (TCH) Romania (ROM) Italy (ITA)
    FALTA Ladislav ATANASIU Virgil AMICOSANTE Ugo
    HURT Vladimir IUGA Dan FERRARIS Roberto
    KOLINEK Rudolf ROSCA Marcel LIVERZANI Giovanni
    NACOVSKY Lubomir TRIPSA Ion MIGNARDI Silvano
         
         
1966 Wiesbaden (FRG) Soviet Union (URS) Romania (ROM) German Democratic Republic (GDR)
    BAKALOV Igor ATANASIU Virgil FELLER Gerhard
    FRANTSEVSKI Stanislav DUMITRIU Mihai DOMMRICH Gerhard
    SULEIMANOV Renart ROSCA Marcel DUERING Christian
    ZABELIN Alexander TRIPSA Ion PINNIG Lothar
         
         
1962 Cairo (UAR) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Italy (ITA)
    HAYDUROV Efim MC NALLY James Henderson AMICOSANTE Ugo
    BAKALOV Igor MC MILLAN William LIVERZANI Giovanni
    SULEIMANOV Renart SMITH Aubrey MAZZONI Roberto
    ZABELIN Alexander WALLIS Cecil VARETTO Sergio
         
         
1958 Moscow (URS) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Hungary (HUN)
    CHERKASSOV Evgeni BENNER Huelet Leo DOBSA Aladar
    KROPOTIN Aleksandr MC MILLAN William GYONYORU Jozsef
    NASONOV Victor MILLER David C. KUN Ferenc
    ZABELIN Alexander SMITH Aubrey TAKACS Karoly
         
         
1954 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Finland (FIN)
    CHERKASSOV Evgeni BENNER Huelet Leo HEUSALA Vaeinoe
    KALINICHENKO Nikolai MC MILLAN William LINNOSVUO Pentti Tapio Aleksi
    NASONOV Victor MITCHELL Thomas RAVILO Leonard
    ZHGUTOV Oleg ROETTINGER Philip Clay TOIKKA Lauri
         
         
1952 Oslo (NOR) United States of America (USA) Finland (FIN) Argentina (ARG)
    BENNER Huelet Leo HEUSALA Vaeinoe CABRAL Guillermo
    DEVINE Walter HOELSOE Veli-Jussi CERVO Oscar Rosendo
    MC MILLAN William RAVILO Leonard SCHACK Enrique
    REEVES Harry Wendell TOIKKA Lauri DIAZ SAENZ VALIENTE Carlos Enrique
         
         
1949 Buenos Aires (ARG) Argentina (ARG) Finland (FIN) United States of America (USA)
    DIAZ SAENZ VALIENTE Carlos Enrique HEUSALA Vaeinoe BENNER Huelet Leo
    FERNANDEZ Dionisio KALLIO Matti HANCOCK William A.
    CERVO Oscar Rosendo RAVILO Leonard LOGIE Charles
    FURTADO Enrique SAARNIKKO Eino Antton REEVES Harry Wendell
         
         
1947 Stockholm (SWE) Italy (ITA) Finland (FIN) Greece (GRE)
    BERNINI Ferdinando HEUSALA Vaeinoe CHRYSSAFIS Evangelos
    BERTONI Guido KALLIO Matti PAPADIMAS Angelos
    LINARI Francesco KUOKKA Mauri MYLONAS Constantin
    MAZZAVILLANI Belgio RAVILO Leonard VICHOS Georges
         
         
1939 Luzern (SUI) Hungary (HUN) Lithuania (LTU) Germany (GER)
    BADINSZKY Laszlo GIEDRIMAS Pranas BUCHERER Fritz
    BORZSONYI DR Lajos NAKUTIS Vladas LEUPOLD Ludwig
    DOMBY Ede MAZEIKIS Antanas WALTER Lothar
    TAKACS Karoly MILIAUSKAS Jonas VAN OYEN Cornelius
    VADNAY Laszlo JELENSKAS Antanas ZINDEL Martin
         
         
1937 Helsinki (FIN) Finland (FIN) Lithuania (LTU) Germany (GER)
    ELO Vilho Nikolai GIEDRIMAS Pranas BUCHERER Fritz
    LJUNGQVIST Erik SRUOGA Kazys FUNCK Hans
    ODENVALL Arvo JELENSKAS Antanas HARTWIG Walter
    RINTANEN Jaakko Eliel KARCIAUSKAS Antanas JASPER Paul
    CEDERSTROEM Sulo Elis MAZEIKIS Antanas VAN OYEN Cornelius
         
         

25M STANDARD PISTOL MEN TEAM Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) France (FRA) Republic of Korea (KOR) Ukraine (UKR)
    BESSAGUET Clement KIM Junhong KOROSTYLOV Pavlo
    ARTAUD Boris KIM Young Min PASTERNAK Volodymyr
    PIERSON Alban Lucien JANG Dae Kyu PETRIV Oleksandr
         
         
2014 Granada (ESP) Ukraine (UKR) People's Republic of China (CHN) Turkey (TUR)
    KOROSTYLOV Pavlo JIN Yongde DIKEC Yusuf
    BONDARUK Roman LI Chuanlin KAVRUK Fatih
    PETRIV Oleksandr DING Feng KILIC Murat
         
         
2010 Munich (GER) People's Republic of China (CHN) Germany (GER) Republic of Korea (KOR)
    JIN Yongde MICHEL Pierre HONG Seong Hwan
    LI Chuanlin REITZ Christian HWANG Yoon Sam
    XIE Zhenxiang SCHLEUTER Michael JANG Dae Kyu
         
         
2006 Zagreb (CRO) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Ukraine (UKR)
    LIU Guohui NESTRUEV Mikhail TKACHOV Oleg
    JIN Yongde POLIAKOV Sergei BONDARUK Roman
    LIU Yadong ALIFIRENKO Sergei PETRIV Oleksandr
         
         
2002 Lahti (FIN) Austria (AUT) Republic of Korea (KOR) People's Republic of China (CHN)
    BOSSI Giovanni PARK Byung Taek JIN Yongde
    PAVLIS Karl LEE Sang Hak LIU Yadong
    KOELTRINGER Heinz HONG Seong Hwan LIU Guohui
         
         
1998 Barcelona (ESP) People's Republic of China (CHN) Norway (NOR) Austria (AUT)
    JIN Yongde HEMBRE Paal BOSSI Giovanni
    MENG Gang BRATLI Petter PAVLIS Karl
    WANG Yifu NILSEN Johnny BOEHM Gerhard
         
         
1994 Milan (ITA) Finland (FIN) People's Republic of China (CHN) Switzerland (SUI)
    KOIVU Jari MENG Gang DE BERTI Eros
    MAKINEN Seppo WANG Runxi SCHWEIZER Andreas
    VAINIO Jouni ZHANG Ruimin SCHNEIDER Hansrudolf
         
         
1990 Moscow (URS) Soviet Union (URS) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA)
    BASINSKI Igor WANG Hui BULJUNG Erich
    IGNATIUK Miroslav WANG Runxi MC COY Jimmie
    KUZMIN Afanasij WANG Yifu NYGORD Don
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) Austria (AUT) Finland (FIN)
    BASINSKI Igor AGGERMANN Dieter MAKINEN Seppo
    KUZMIN Afanasij PAVLIS Karl PALOKANGAS Paavo
    PYZHIANOV Sergei SAILER Hermann VAINIO Jouni
         
         
1982 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) Italy (ITA) United States of America (USA)
    EGRISHCHIN Anatoly ANDREOTTI Aldo BULJUNG Erich
    MELENTIEV Alexsander MUSSINI Guilio KAILER John
    SUMATOKHIN Sergei QUADRO Giuseppe MAKIN Melvin
    TURLA Vladas ZAMBON Renato NYGORD Don
         
         
1978 Seoul (KOR) Finland (FIN) Italy (ITA) Switzerland (SUI)
    MAKINEN Seppo QUADRO Giuseppe ANSERMET Marcel
    PAAVOLA Hannu SEVIERI Alberto KELLER Otto
    PALOKANGAS Paavo VANNOZZI Roberto RUESS Reinhard
    SAARENPAEAE Seppo ZAMBON Renato TSCHUI Alex
         
         
1974 Thun (SUI) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH) United States of America (USA)
    KUZMIN Afanasij HYKA Vladimir BLACK Marvin
    MARGASOV Valeri HYKA Milan HARMON Bonnie
    STOLYPIN Vladimir HROMADA Hynek TINER Bobby
    TORSHIN Victor HURT Vladimir WHEELER Charles
         
         
1970 Phoenix (USA) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH)
    BLANKENSHIP William BAKALOV Igor FALTA Ladislav
    MC MILLAN William SPIVAKOV Anatoli HROMADA Hynek
    TEAGUE Edwin Lee STOLYPIN Vladimir HURT Vladimir
    WHEELER Charles SULEIMANOV Renart NACOVSKY Lubomir
         
         

25M CENTER FIRE PISTOL MEN TEAM Back to Top
1947-2018

2018 Changwon (KOR) Republic of Korea (KOR) France (FRA) People's Republic of China (CHN)
    KIM Young Min BESSAGUET Clement YAO Zhaonan
    KIM Jinil PIERSON Alban Lucien JIN Yongde
    JANG Dae Kyu ARTAUD Boris ZHAO Xiankun
         
         
2014 Granada (ESP) Ukraine (UKR) Russian Federation (RUS) Brazil (BRA)
    PETRIV Oleksandr EKIMOV Leonid DUARTE Emerson
    BONDARUK Roman KLIMOV Alexei ALMEIDA Julio
    KOROSTYLOV Pavlo GOURIANOV Anton BATISTA Jose Carlos
         
         
2010 Munich (GER) Brazil (BRA) France (FRA) Republic of Korea (KOR)
    ALMEIDA Julio BLANCHOUIN Sebastien HONG Seong Hwan
    DUARTE Emerson DUMOULIN Franck PARK Byung Taek
    BATISTA Jose Carlos RIEDINGER Thierry JANG Dae Kyu
         
         
2006 Zagreb (CRO) Russian Federation (RUS) Republic of Korea (KOR) Democratic People's Republic of Korea (PRK)
    NESTRUEV Mikhail PARK Byung Taek KIM Hyon Ung
    POLIAKOV Sergei HONG Seong Hwan RYU Myong Yon
    ALIFIRENKO Sergei LEE Sang Hak KIM Jong Su
         
         
2002 Lahti (FIN) Republic of Korea (KOR) Norway (NOR) Ukraine (UKR)
    PARK Byung Taek BRATLI Petter PETRIV Oleksandr
    LEE Sang Hak HEMBRE Paal TKACHOV Oleg
    KIM Sung Jun BAEKKEVOLD Erik BONDARUK Roman
         
         
1998 Barcelona (ESP) Republic of Korea (KOR) Russian Federation (RUS) Belarus (BLR)
    PARK Byung Taek PYZHIANOV Sergei BASINSKI Igor
    LEE Sang Hak NESTRUEV Mikhail YURUSAU Siarhei
    KIM Sung Jun ALIFIRENKO Sergei LUKASHYK Kanstantsin
         
         
1994 Milan (ITA) Russian Federation (RUS) Ukraine (UKR) Republic of Korea (KOR)
    POLIAKOV Sergei IGNATIUK Miroslav LEE Sang Hak
    PYZHIANOV Sergei MAGMET Taras LEE Ki Choon
    OSIPENKO Valentin TKACHOV Oleg PARK Byung Taek
         
         
1990 Moscow (URS) Soviet Union (URS) Finland (FIN) United States of America (USA)
    IGNATIUK Miroslav MAKINEN Seppo NYGORD Don
    KUZMIN Afanasij MAKINEN Asko SUAREZ Eduardo
    PYZHIANOV Sergei PAEREPALO Reijo YOUNG Darius
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) Switzerland (SUI) Austria (AUT)
    BASINSKI Igor BUERKLI Hans AGGERMANN Dieter
    KUZMIN Afanasij KUECHLER Anton SAILER Hermann
    TKACHOV Oleg TSCHUI Alex PAVLIS Karl
         
         
1982 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) Switzerland (SUI) Finland (FIN)
    KUZMIN Afanasij ANSERMET Marcel MAKINEN Seppo
    PUZIREV Igor RUESS Reinhard PAAVOLA Hannu
    RYSEV Sergei SCHNYDER Sigisbert PALOKANGAS Paavo
    TURLA Vladas TSCHUI Alex VAINIO Jouni
         
         
1978 Seoul (KOR) Finland (FIN) Switzerland (SUI) Sweden (SWE)
    HEIKKINEN Olavi Johannes ANSERMET Marcel GUNNARSSON Ove
    MAKINEN Seppo KLAY Philippe LEVIN Boo
    PAAVOLA Hannu RUESS Reinhard OSCARSSON Staffan
    SAARENPAEAE Seppo TSCHUI Alex SKANAKER Ragnar
         
         
1974 Thun (SUI) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Finland (FIN)
    KOSYCH Grigori HARMON Bonnie KOHVAKKA Eino
    TORSHIN Victor HIGGINSON Francis MAKINEN Seppo
    ZAPOLSKICH Georgi TINER Bobby MARKKANEN Vaino
    ZIUBKO Mikhail VLASIN Milo RIITINKI Lassi
         
         
1970 Phoenix (USA) Czechoslovakia (TCH) United States of America (USA) Soviet Union (URS)
    FALTA Ladislav BLANKENSHIP William BAKALOV Igor
    HROMADA Hynek DORSEY Jimmie KOSYCH Grigori
    HURT Vladimir HILDEN Elmer KUZMIN Afanasij
    NACOVSKY Lubomir HIGGINSON Francis STOLYPIN Vladimir
         
         
1966 Wiesbaden (FRG) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH)
    BLANKENSHIP William BAKALOV Igor FALTA Ladislav
    DITMORE John SULEIMANOV Renart NACOVSKY Lubomir
    GREEN Franklin STOLYPIN Vladimir SVAB Josef
    HEUGATTER Emil UDACHIN Albert VESELY Jaroslav
         
         
1962 Cairo (UAR) Soviet Union (URS) United States of America (USA) German Democratic Republic (GDR)
    HAYDUROV Efim BLANKENSHIP William FICHTNER Joachim
    BAKALOV Igor GREEN Franklin GARREIS Johann
    STOLYPIN Vladimir MC MILLAN William JACOBI Lothar
    UDACHIN Albert WALLIS Cecil WEHLE Gottfried
         
         
1958 Moscow (URS) Czechoslovakia (TCH) Soviet Union (URS) United States of America (USA)
    MUCHA Karel JASINSKY Anton BENNER Huelet Leo
    MAXA Frantisek SOROKIN Vassili CARTES David
    KUDRNA Vladimir UMAROV Makhmud MC MILLAN William
    TROJAN Vaclav VAINSHTEIN Lev SMITH Aubrey
         
         
1954 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Cuba (CUB)
    JASINSKY Anton BENNER Huelet Leo CABANAS Tomas
    MARTAZOV Konstantin JAGODA John CADALSO FERNANDEZ Rafael Antonio
    UMAROV Makhmud MC MILLAN William DEDIOT L
    VAINSHTEIN Lev REEVES Harry Wendell RODRIGUEZ FEO Carlos
         
         
1952 Oslo (NOR) United States of America (USA) Sweden (SWE) Mexico (MEX)
    BENNER Huelet Leo FAGERHOLM Erik BERMEJO Rafael
    MC MILLAN William HOLMBERG Eric AVILES Pedro
    REEVES Harry Wendell ROBACK Carl RODRIGUEZ MIRELES Jose Reyes
    WALSH Walter Rudolph SCHOETT Gunnar RODRIGUEZ Carlos
         
         
1949 Buenos Aires (ARG) United States of America (USA) Switzerland (SUI) Finland (FIN)
    BENNER Huelet Leo AMBUEHL Heinz KALLIO Matti
    HANCOCK William A. GAEMPERLI Hans RAVILO Leonard
    LOGIE Charles KELLER Heinrich RINTANEN Jaakko Eliel
    REEVES Harry Wendell RHYNER Beat SAARNIKKO Eino Antton
         
         
1947 Stockholm (SWE) Finland (FIN) Sweden (SWE) Great Britain (GBR)
    KALLIO Matti HELMISALO Aaro BENNETT Reginald
    KUOKKA Mauri HOLMBERG Eric STATON Bill
    RINTANEN Jaakko Eliel LUNDQUIST Sven STEELE Henry Albert
    SKARP Vaeinoe Villiam ULLMAN Torsten Elis WILLOTT Bill
         
         

50M PISTOL MEN TEAM Back to Top
1900-2018

2018 Changwon (KOR) Republic of Korea (KOR) Serbia (SRB) People's Republic of China (CHN)
    LEE Daemyung MIKEC Damir WU Jiayu
    PARK Daehun PETROV Dusko PU Qifeng
    HAN Seungwoo GRGIC Dimitrije ZHANG Bingchen
         
         
2014 Granada (ESP) People's Republic of China (CHN) Republic of Korea (KOR) Democratic People's Republic of Korea (PRK)
    WANG Zhiwei LEE Daemyung KIM Jong Su
    PANG Wei JIN Jongoh KWON Tong Hyok
    PU Qifeng CHOI Young Rae KIM Song Guk
         
         
2010 Munich (GER) Republic of Korea (KOR) People's Republic of China (CHN) Spain (ESP)
    LEE Daemyung ZHANG Tian CARRERA Pablo
    JIN Jongoh WU Jing GIMENEZ Miguel Salvador
    HAN Seungwoo PANG Wei GARCIA Pablo
         
         
2006 Zagreb (CRO) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Italy (ITA)
    TAN Zongliang GONTCHAROV Vladimir BRUNO Francesco
    LIN Zhongzai ISAKOV Vladimir FAIT Vigilio
    WU Xiao NESTRUEV Mikhail GIORDANO Giuseppe
         
         
2002 Lahti (FIN) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Ukraine (UKR)
    TAN Zongliang GONTCHAROV Vladimir MAKAROV Victor
    WANG Yifu NESTRUEV Mikhail DRONOV Oleg
    XU Dan KOKOREV Boris RYBOVALOV Ivan
         
         
1998 Barcelona (ESP) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Belarus (BLR)
    WANG Yifu NESTRUEV Mikhail BASINSKI Igor
    XU Dan KOKOREV Boris YURUSAU Siarhei
    TAN Zongliang GONTCHAROV Vladimir LUKASHYK Kanstantsin
         
         
1994 Milan (ITA) Ukraine (UKR) Russian Federation (RUS) People's Republic of China (CHN)
    BLIZNUCHENKO Oleksandr KOKOREV Boris LI Jinbao
    IVANCHUK Volodymyr PYZHIANOV Sergei WANG Yifu
    MAKAROV Victor POLIAKOV Sergei XU Haifeng
         
         
1990 Moscow (URS) Hungary (HUN) Soviet Union (URS) Sweden (SWE)
    AGH Istvan BASINSKI Igor KAMIS Bengt
    GYORIK Csaba MELENTIEV Alexsander OESTLUND Benny
    PAPANITZ Zoltan PYZHIANOV Sergei SKANAKER Ragnar
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) Sweden (SWE) German Democratic Republic (GDR)
    BASINSKI Igor OESTLUND Benny EDER Gernot
    MELENTIEV Alexsander PAEAEKKOENEN Pertti HOCHMUTH Michael
    PYZHIANOV Sergei SKANAKER Ragnar POTTECK Uwe
         
         
1982 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) United States of America (USA) People's Republic of China (CHN)
    EGRISHCHIN Anatoly BULJUNG Erich CHOU Zhijian
    MELENTIEV Alexsander MC COY Jimmie SU Zhibo
    SUMATOKHIN Sergei NYGORD Don WANG Ming
    TURLA Vladas ROSS George WANG Yifu
         
         
1978 Seoul (KOR) Switzerland (SUI) Japan (JPN) Federal Republic of Germany (FRG)
    BINDER Herbert HIRAI Chikafumi BOLBROCK Klaus
    BURKHARD Roman INAGAKI Mamoru MESSERSCHMIDT Alfons
    MINDER Moritz SEMIZUKI Fumihisa SCHARF Udo
    RISSI Arno TASHIRO Shigetoshi WESTPHALEN Karl-Otto
         
         
1974 Thun (SUI) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH) Austria (AUT)
    EGRISHCHIN Anatoly HYKA Vladimir GARSCHALL Hubert
    KOSYCH Grigori HROMADA Hynek SCHMIDT Hans-Peter
    RAENKO Igor NEMETHY Ivan SCHNEIDER Othmar
    ZAPOLSKICH Georgi STEFAN Milos TSCHABRUN Heinz
         
         
1970 Phoenix (USA) Soviet Union (URS) German Democratic Republic (GDR) Poland (POL)
    KOSYCH Grigori ARTELET Helmut CHODKIEWICZ Karol
    STOLYPIN Vladimir VOLLMAR Harald FEDYCZAK Zbigniew
    EGRISHCHIN Anatoly SZURLIES Heinz MALEK Pawel
    YERMAKOV Boris SCHREIBER Gert STACHURSKI Rajmund
         
         
1966 Wiesbaden (FRG) Soviet Union (URS) Switzerland (SUI) Poland (POL)
    KOSYCH Grigori HEMAUER Ludwig FRYDEL Jozef
    RASKAZOV Evgeni LEHMANN Fritz SIEK Henryk
    STOLYPIN Vladimir SPAENI Albert STACHURSKI Rajmund
    UDACHIN Albert STOLL Ernst ZAPEDZKI Jozef
         
         
1962 Cairo (UAR) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Switzerland (SUI)
    AKULOV Mihail BLANKENSHIP William HEMAUER Ludwig
    GUSTCHIN Alexei BURCHETT Lloyd MICHEL Frederic
    KOSYCH Grigori GREEN Franklin SPAENI Albert
    STOLYPIN Vladimir SCHASER Frederik STOLL Ernst
         
         
1958 Moscow (URS) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Czechoslovakia (TCH)
    GUSTCHIN Alexei BLANKENSHIP William HRNECEK Jiri
    JASINSKY Anton LINCOLN Nelson Hayford KUDRNA Vladimir
    UMAROV Makhmud MILLER David C. MUCHA Karel
    VAINSHTEIN Lev PINION Offutt MAXA Frantisek
    ZAPOLSKI Anatoli SUTHERLAND Raymond SVAB Josef
         
         
1954 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Sweden (SWE)
    DEMIN Vladimir TONEY William T. LINDBLOM Aeke
    JASINSKY Anton BENNER Huelet Leo LARSSON Leif Uno
    MARTAZOV Konstantin DODDS John LUNDQVIST Hugo
    POLIKANIN Evgeni REEVES Harry Wendell PREUTZ Gustaf
    VAINSHTEIN Lev PINION Offutt ULLMAN Torsten Elis
         
         
1952 Oslo (NOR) Sweden (SWE) Switzerland (SUI) Finland (FIN)
    LINDBLOM Aeke AMBUEHL Heinz HOELSOE Veli-Jussi
    NORDLUND Sture KELLER Heinrich LAHTI Klaus Henrik
    LUNDQVIST Hugo RHYNER Beat RAVILO Leonard
    SCHOETT Gunnar SCHNYDER Rudolf TYLLI Oiva Kalerva
    ULLMAN Torsten Elis SPECKER Alexander WIDNAES Sven
         
         
1949 Buenos Aires (ARG) Argentina (ARG) Sweden (SWE) United States of America (USA)
    BIDEGAIN Oscar LUNDQVIST Hugo BENNER Huelet Leo
    CAGNASSO Pablo LUNDQUIST Sven HANCOCK William A.
    CANNAVO Antonio NORDLUND Sture LOGIE Charles
    GRUBEN Federico PIHL Goesta REEVES Harry Wendell
    MARTIJENA Alberto ULLMAN Torsten Elis TONEY William T.
         
         
1947 Stockholm (SWE) Argentina (ARG) Sweden (SWE) Switzerland (SUI)
    BIDEGAIN Oscar LUNDQUIST Sven AMBUEHL Heinz
    CAGNASSO Pablo NORDLUND Sture FLUECKIGER Ernst
    GRUBEN Federico SCHOETT Gunnar SCHAFFNER Walter
    MANES Federico WALLEN Karl Axel RHYNER Beat
    MARTIJENA Alberto ULLMAN Torsten Elis SPECKER Alexander
         
         
1939 Luzern (SUI) Switzerland (SUI) Sweden (SWE) Germany (GER)
    AMBUEHL Heinz BERGSTROEM Gustaf KRAFT Walter
    ANDRES Ernst GUSTAFSSON Bertli KREMPEL Erich
    BUECHI Walter SJOEBERG Kristian KREMPEL Friedrich
    FLUECKIGER Ernst ULLMAN Torsten Elis MARTIN Emil
    MUSTER Walter VON ROOTH Gottfrid WEHNER Paul
         
         
1937 Helsinki (FIN) Switzerland (SUI) Finland (FIN) Sweden (SWE)
    BUECHI Walter LAHTI Klaus Henrik BERGSTROEM Gustaf
    FLUECKIGER Ernst NUORA Aatto Johannes GUSTAFSSON Bertli
    CRIVELLI Severin RINTANEN Jaakko Eliel MEULLER Helge
    GAEMPERLI Hans SUOKONTU Klaus ULLMAN Torsten Elis
    SCHAFFNER Walter VARTIOVAARA Tapio VON ROOTH Gottfrid
         
         
1935 Rome (ITA) Switzerland (SUI) Italy (ITA) Germany (GER)
    ANDRES Ernst BORIANI Giancarlo BELTZNER Hermann
    FLUECKIGER Ernst CAPONE Bosforo KREMPEL Erich
    CRIVELLI Severin MARGOTTI Stefano LORENZ Guenther
    LEIBUNDGUT Fritz MARESCA Carlo MARTIN Emil
    BUECHI Walter PISTOLESI Ugo WEHNER Paul
         
         
1933 Granada (ESP) Switzerland (SUI) France (FRA) Spain (ESP)
    ANDRES Ernst BRION Maurice ROTLLAN Jose
    BULLO Florian BONIN Marcel BENTO LOPEZ Jose
    FLUECKIGER Ernst DES JAMONNIERES Andre J. Charles ESQUENA Jose
    CRIVELLI Severin KOCH Rene MARTINEZ Garcia
    SCHNYDER Wilhelm NEVEU Jean ROMERO Cipriani
         
         
1931 Lvov (POL) Switzerland (SUI) France (FRA) Finland (FIN)
    FLUECKIGER Ernst BONIN Marcel GRANHOLM A.
    CRIVELLI Severin DE CASTELBAJAC Andre MIINALAINEN Viktor
    REVILLIOD DE BUDE Jean DES JAMONNIERES Andre J. Charles SVENSSON Karl Gustaf
    SCHNYDER Wilhelm GREMEAUX Paul TIMONEN Svantte Arturi
    ZULAUF Fritz NEVEU Jean VILENIUS Ilmari
         
         
1930 Antwerp (BEL) Switzerland (SUI) France (FRA) Denmark (DEN)
    FLUECKIGER Ernst BONIN Marcel BOLL Anker
    CRIVELLI Severin DES JAMONNIERES Andre J. Charles JENSEN Christian
    REVILLIOD DE BUDE Jean GANTIER LARSEN Niels Hansen Ditlev
    SCHNYDER Wilhelm GREMEAUX Paul LEHRMAN Christian
    ZULAUF Fritz REGIS G. LERCHE Axel
         
         
1929 Stockholm (SWE) Switzerland (SUI) Spain (ESP) France (FRA)
    BLUM Robert BENTO LOPEZ Jose BONIN Marcel
    FISHER Jakob CALVET SANDOZ Luis DE CASTELBAJAC Andre
    REVILLIOD DE BUDE Jean ESQUENA Jose DES JAMONNIERES Andre J. Charles
    SCHNYDER Wilhelm MARTINEZ Garcia GREMEAUX Paul
    ZULAUF Fritz ROMERO Cipriani REGIS G.
         
         
1928 Loosduinen (NED) Switzerland (SUI) Spain (ESP) France (FRA)
    BLUM Robert CALVET SANDOZ Luis DE CASTELBAJAC Andre
    FISHER Jakob BENTO LOPEZ Jose DES JAMONNIERES Andre J. Charles
    SCHNYDER Wilhelm CASTRO DEL ROSARIO Julio KELLER-DORIAN Roger
    WIEDERKEHR August MARTINEZ Garcia PECCHIA R.
    ZULAUF Fritz ROMERO Cipriani REGIS G.
         
         
1927 Rome (ITA) Switzerland (SUI) Denmark (DEN) Spain (ESP)
    BALMER Fritz BOLL Anker BONILLA SANMARTIN Antonio
    BLUM Robert LEHRMAN Christian BENTO LOPEZ Jose
    SCHNYDER Wilhelm MOELLER Paul CALVET SANDOZ Luis
    WIEDERKEHR August MOELLER Christen CASTRO DEL ROSARIO Julio
    ZULAUF Fritz SAETTER-LASSEN Erik MARTINEZ Garcia
         
         
1925 St. Gallen (SUI) France (FRA) Switzerland (SUI) Denmark (DEN)
    DES JAMONNIERES Andre J. Charles BALMER Fritz FREDERIKSEN Frederik
    KELLER-DORIAN Roger BLUM Robert JENSEN Christian
    PECCHIA R. HAENNI Hans LARSEN Niels Hansen Ditlev
    PETIT Gilles KOENIG Fritz LEHRMAN Christian
    TETART Louis SCHNYDER Wilhelm MOELLER Christen
         
         
1924 Reims (FRA) Switzerland (SUI) France (FRA) Denmark (DEN)
    BRUNNER Mathias DE CASTELBAJAC Andre FREDERIKSEN Frederik
    BLUM Robert KELLER-DORIAN Roger JENSEN Christian
    HAENNI Hans MAUJEAN Paul LEHRMAN Christian
    KOENIG Fritz PETIT Gilles MADSEN Lars Joergen
    SCHNYDER Wilhelm VEYSSIERE MOELLER Christen
         
         
1923 Camp Perry (USA) United States of America (USA)
    CALKINS Irving Romaro    
    DUNN J.    
    FREDERICK Karl Telford    
    PRICE Charles    
    WESCOTT R. G.    
         
         
1922 Milan (ITA) Switzerland (SUI) Italy (ITA) United States of America (USA)
    BLUM Robert CORBA Luigi CALKINS Irving Romaro
    HAENNI Hans ISNARDI Camillo CONSIDINE J.
    KOENIG Fritz MICHELI Franco FREDERICK Karl Telford
    SCHNYDER Wilhelm MORETTO Luigi LANE Alfred P.
    ZULAUF Fritz TICCHI Riccardo RAYMOND Paul
         
         
1921 Lyon (FRA) Italy (ITA) Switzerland (SUI) France (FRA)
    BORIANI Giancarlo BRUNNER Mathias JOHNSON Leon
    FRASCA Raffaele GIAMBONINI Domenico MAUJEAN Paul
    MICHELI Franco HAENNI Hans PECCHIA R.
    MORETTO Luigi ZULAUF Fritz REGAUD Andre
    TICCHI Riccardo WIDMER Caspar TETART Louis
         
         
1914 Viborg (DEN) Italy (ITA) France (FRA) Belgium (BEL)
    GALLI Alfredo BARBILLAT Andre VAN ASBROECK Paul
    FRASCA Raffaele CARRERE Jean ANDRIEU Louis
    MORETTO Luigi GIRARDOT SAUVEUR FILS Henri
    PREDA Roberto JOHNSON Leon ROBERT Victor
    TICCHI Riccardo REGAUD Andre SERRUYS
         
         
1913 Camp Perry (USA) United States of America (USA) France (FRA) Sweden (SWE)
    SNOOK James Howard CARRERE Jean CARLBERG Wilhelm
    DIETZ John A. GIRARDOT CHRISTIANSSON Otto
    LANE Alfred P. JOHNSON Leon HULTCRANTZ Sigvard
    MC CUTCHEON Clarence REGAUD Andre LOEWMAN Robert
    HANFORD Parmly PERCY Louis REUTERSKIOELD Casimir
         
         
1912 Bayonne Biarritz (FRA) Belgium (BEL) France (FRA) Italy (ITA)
    VAN ASBROECK Paul BARBILLAT Andre GALLI Alfredo
    CAMMAERTS Philippe CARRERE Jean FRASCA Raffaele
    PAUMIER DE VERGER Charles DE CASTELBAJAC Andre MORETTO Luigi
    VAN MOLLE Norbert MAUJEAN Paul MUSSINO Giuseppe
    SERRUYS REGAUD Andre TICCHI Riccardo
         
         
1911 Rome (ITA) Belgium (BEL) Germany (GER) Switzerland (SUI)
    VAN MOLLE Norbert GASSMANN BRUNNER Mathias
    SERRUYS EHRICHT Eduard LANDRY Jules
    CAMMAERTS Philippe FISCHER Richard RODERER Conrad Karl
    VAN ASBROECK Paul SCHMEISSER Eduard STAEHELI Konrad
    PAUMIER DE VERGER Charles VOGEL Joachim WIDMER Caspar
         
         
1910 Loosduinen (NED) Belgium (BEL) Italy (ITA) Germany (GER)
    ENGLEBERT Rene FRASCA Raffaele BOCK Gerhard
    PAUMIER DE VERGER Charles MUSSINO Giuseppe EHRICHT Eduard
    VAN ASBROECK Paul RIGHINI Aventino FISCHER Richard
    VAN MOLLE Norbert TICCHI Riccardo SCHMEISSER Eduard
    WULLEMANS A. VERCELLONE Carlo VOGEL Joachim
         
         
1909 Hamburg (GER) Germany (GER) Switzerland (SUI) France (FRA)
    BOCK Gerhard BRUNNER Mathias BARBILLAT Andre
    FISCHER Richard HESS Karl FAURE Maurice
    EHRICHT Eduard RODERER Conrad Karl MOREAUX Leon
    SCHMEISSER Eduard STAEHELI Konrad REGAUD Andre
    VOGEL Joachim WANNER Eugen PY Raphael
         
         
1908 Vienna (AUT) Italy (ITA) Belgium (BEL) France (FRA)
    BUTTAFAVA Cristoforo VAN ASBROECK Julien BARBILLAT Andre
    BONICELLI Daniele VAN ASBROECK Paul DE CASTELBAJAC Andre
    CANTONI Gian Galeazzo PAUMIER DE VERGER Charles DUVOIR
    FRASCA Raffaele STORMS Reginald MOREAUX Leon
    RIGHINI Aventino ROBERT Victor REGAUD Andre
         
         
1907 Zurich (SUI) Belgium (BEL) Switzerland (SUI) France (FRA)
    VAN ASBROECK Julien BRUNNER Mathias BARBILLAT Andre
    VAN ASBROECK Paul HESS Karl DE CASTELBAJAC Andre
    PAUMIER DE VERGER Charles SCHALCHER Jakob DEPASSIS Jean
    ROBERT Victor STAEHELI Konrad MOREAUX Leon
    STORMS Reginald WIDMER Caspar PY Raphael
         
         
1906 Milan (ITA) Belgium (BEL) Switzerland (SUI) France (FRA)
    ENGLEBERT Rene RICHARDET Louis BARBILLAT Andre
    PAUMIER DE VERGER Charles RODERER Conrad Karl FOUCONNIER Jean
    VAN ASBROECK Julien STAEHELI Konrad LOUVIER
    ROBERT Victor SCHALCHER Jakob MOREAUX Leon
    VAN ASBROECK Paul HESS Karl PY Raphael
         
         
1905 Bruxelles (BEL) Belgium (BEL) Switzerland (SUI) France (FRA)
    VAN ASBROECK Julien BRUNNER Mathias BARBILLAT Andre
    VAN ASBROECK Paul JAQUES Francois DE CASTELBAJAC Andre
    ENGLEBERT Rene HESS Karl DEPASSIS Jean
    PAUMIER DE VERGER Charles RICHARDET Louis LOUVIER
    ROBERT Victor STAEHELI Konrad MOREAUX Leon
         
         
1904 Lyon (FRA) Switzerland (SUI) Argentina (ARG) France (FRA)
    HESS Karl FERNANDEZ Jose CAURETTE
    PROBST Paul DE ALVEAR Marcelo Torcuato FOUCONNIER Jean
    RICHARDET Louis PERO Alberto MOLINIE-PAGET
    RODERER Conrad Karl PARTARRIE Pedro MOREAUX Leon
    STAEHELI Konrad SEGURA Benjamin PY Raphael
         
         
1903 Buenos Aires (ARG) Argentina (ARG) Italy (ITA)
    DE ALVEAR Marcelo Torcuato CONTI Attilio  
    VELAZ Angel PEDERZOLI Alessandro  
    LUBARY Jorge RIGHINI Aventino  
    SEGURA Benjamin TAVELLI Luigi  
    DEL PINO Andres VALERIO Cesare  
         
         
1902 Rome (ITA) Switzerland (SUI) Italy (ITA) France (FRA)
    HESS Karl CASTELLANO Pasquale CAURETTE
    LANG Jakob RIGHINI Aventino DUFFOY Louis
    RODERER Conrad Karl SANDRI Giulio Cesare MOREAUX Leon
    ROCH Achille TAGLIABUE Roberto PY Raphael
    STAEHELI Konrad TAVELLI Luigi SARTORI Athanase
         
         
1901 Luzern (SUI) Switzerland (SUI) France (FRA) Italy (ITA)
    HESS Karl DUFFOY Louis BORGOGELLI Lorenzo
    PROBST Paul FAURE Maurice BUTTAFAVA Cristoforo
    RICHARDET Louis PAROCHE Achille GIULIOZZI Giuseppe
    RODERER Conrad Karl PY Raphael RIGHINI Aventino
    STAEHELI Konrad TRINITE Jules TAGLIABUE Roberto
         
         
1900 Paris (FRA) Switzerland (SUI) France (FRA) Netherlands (NED)
    LUETHI Friedrich DUFFOY Louis BOUWENS Antonius Hubertus Maria
    PROBST Paul LECOQ Maurice Marie SWEIJS Anthony Ahasuerus Henrik
    RODERER Conrad Karl PAROCHE Achille SILLEM Henrik
    RICHARDET Louis MOREAUX Leon BOEST GIPS Dirk
    STAEHELI Konrad TRINITE Jules VAN DEN BERGH Solko Johannes
         
         

10M AIR PISTOL WOMEN TEAM Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) People's Republic of China (CHN) Republic of Korea (KOR) Russian Federation (RUS)
    JIANG Ranxin KIM Minjung BATSARASHKINA Vitalina
    WANG Qian KIM Bomi LOMOVA Margarita
    JI Xiaojing KWAK Junghye MEDVEDEVA Svetlana
         
         
2014 Granada (ESP) Serbia (SRB) People's Republic of China (CHN) Hungary (HUN)
    SEKARIC Jasna GUO Wenjun TOBAI SIKE Renata
    VELICKOVIC Bobana ZHANG Mengyuan CSONKA Zsofia
    ARUNOVIC Zorana ZHOU Qingyuan NEMES Adrienn
         
         
2010 Munich (GER) Australia (AUS) Republic of Korea (KOR) People's Republic of China (CHN)
    YAUHLEUSKAYA Lalita LEE Ho Lim GUO Wenjun
    ASPANDIYAROVA Dina KIM Byunghee SU Yuling
    RYAN Linda PARK Minjin ZHANG Jingjing
         
         
2006 Zagreb (CRO) People's Republic of China (CHN) Belarus (BLR) Russian Federation (RUS)
    HU Jun CHAIKA Viktoria PADERINA Natalia
    FEI Fengji CHABATAR Liudmila KOUSNETSOVA Olga
    CHEN Ying HALUZA Yauheniya SMIRNOVA Svetlana
         
         
2002 Lahti (FIN) Russian Federation (RUS) Belarus (BLR) People's Republic of China (CHN)
    KOUSNETSOVA Olga CHAIKA Viktoria TAO Luna
    SMIRNOVA Svetlana CHABATAR Liudmila CHEN Ying
    BELIAEVA Galina ALIPOVA Yuliya REN Jie
         
         
1998 Barcelona (ESP) Russian Federation (RUS) People's Republic of China (CHN) Germany (GER)
    BELIAEVA Galina CAI Yeqing MEININGER Carmen
    SMIRNOVA Svetlana REN Jie STEIN Margit
    LOGVINENKO Marina TAO Luna SCHUMANN Anke
         
         
1994 Milan (ITA) People's Republic of China (CHN) Bulgaria (BUL) Germany (GER)
    FAN Xiaoping IORGOVA Diana MUELLER Doreen
    LI Duihong GROZDEVA Maria STEIN Margit
    MA Ge STANEVA Tanya VOELKER Anke
         
         
1991 Stavanger (NOR) Soviet Union (URS) Germany (GER) Yugoslavia (YUG)
    KLOCHNEVA Olga BREKER Lieselotte MACEK Ksenja
    LOGVINENKO Marina STEIN Margit SEKARIC Jasna
    SALUKVADZE Nino VOELKER Anke SKOKO Mirela
         
         
1990 Moscow (URS) Soviet Union (URS) Federal Republic of Germany (FRG) Bulgaria (BUL)
    LOGVINENKO Marina BREKER Lieselotte GROZDEVA Maria
    SALUKVADZE Nino SCHILLEDER Monika SHKODROVA Margarita
    SMIRNOVA Svetlana STEIN Margit STANEVA Tanya
         
         
1989 Sarajevo (YUG) Federal Republic of Germany (FRG) Soviet Union (URS) Hungary (HUN)
    BREKER Lieselotte SHILENOK Olga FERENCZ Agnes
    KALINOWSKI Anetta SALUKVADZE Nino GONCZI Anna
    STEIN Margit SMIRNOVA Svetlana KOTROCZO Marta
         
         
1987 Budapest (HUN) Soviet Union (URS) Poland (POL) Federal Republic of Germany (FRG)
    SALUKVADZE Nino BIDOLACH Dorota BREKER Lieselotte
    SMIRNOVA Svetlana JANICKA-JANDA Maria KALINOWSKI Anetta
    TSVETKOVA Lalita MACUR Julita STEIN Margit
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) German Democratic Republic (GDR) Sweden (SWE)
    DOBRANTCHEVA Marina MUELLER Diana BODIN Kerstin
    KOTCHEROVA Irina RICHTER Heidrun ELLIS Britt Marie
    TSVETKOVA Lalita VOELKER Anke KARLSSON Maritha
         
         
1985 Mexico City (MEX) Soviet Union (URS) Sweden (SWE) Federal Republic of Germany (FRG)
    ASHUMOVA Irada BODIN Kerstin HERMANN Angelika
    DOBRANTCHEVA Marina ELLIS Britt Marie STEINERT Kirsten
    ROSE Inna KARLSSON Maritha STEIN Margit
         
         
1983 Innsbruck (AUT) Sweden (SWE) Austria (AUT) United States of America (USA)
    ABERG Monica HOFFMANN Corinna CARROLL Sally
    BODIN Kerstin STRAHALM Christine FOX Ruby
    REMMERT Sally WERK Christa GRAHAM Cathy
         
         
1982 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) People's Republic of China (CHN) Sweden (SWE)
    DOBRANTCHEVA Marina GAO Jianmin ABERG Monica
    ROSE Inna NANG Yi JOHANSSON Chris
    TREINITE Auksne WEN Zhifang NAESMAN Gun
         
         
1981 Santo Domingo (DOM) Soviet Union (URS) Switzerland (SUI) United States of America (USA)
    DOBRANTCHEVA Marina EDELMANN Veronica BAKER Carol
    KALININA Nonna HAFEN Doris FOX Ruby
    SIMONIAN Zinaida SAGER Elisabeth CARROLL Sally
         
         
1979 Seoul (KOR) United States of America (USA) Sweden (SWE) Great Britain (GBR)
    CARROLL Sally HANSSON Kerstin BARTLETT Carol
    FOX Ruby NAESMAN Gun EDGAR Rosemarie
    OLSOWSKI Patricia REMMERT Sally HENRY Trudy
         
         
1978 Seoul (KOR) Sweden (SWE) Australia (AUS) Republic of Korea (KOR)
    HANSSON Kerstin AITKEN Julie KANG Kwan Seok
    NAESMAN Gun DENCH Patricia KIM Yang Ja
    STROMQVIST Ingrith HILL Maureen MOON Yang Ja
         
         
1974 Thun (SUI) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Federal Republic of Germany (FRG)
    SIMONIAN Zinaida BEST Sharon FITZNER Karin
    STOLIAROVA Nina HILE Barbara KASTEN Ruth
    ZARIKOVA Galina FOX Ruby FEICKERT Ortrud
         
         
1970 Phoenix (USA) Soviet Union (URS) Federal Republic of Germany (FRG) United States of America (USA)
    STOLIAROVA Nina FEICKERT Ortrud CHAMBLISS Lucille
    RASSKAZOVA Nina FITZNER Karin CARROLL Sally
    IBRAGIMOVA Nadezda KASTEN Ruth HILE Barbara
         
         

25M PISTOL WOMEN TEAM Back to Top
1970-2018

2018 Changwon (KOR) People's Republic of China (CHN) Republic of Korea (KOR) Germany (GER)
    JIANG Ranxin LEE Jungeun KARSCH Monika
    LIN Yuemei KIM Minjung VENNEKAMP Doreen
    YAO Yushi KWAK Junghye SKERIES Michelle
         
         
2014 Granada (ESP) People's Republic of China (CHN) Mongolia (MGL) Republic of Korea (KOR)
    ZHANG Jingjing TSOGBADRAKH Munkhzul KIM Jangmi
    CHEN Ying OTRYAD Gundegmaa KWAK Junghye
    QIAN Wei TUMURCHUDUR Bayartsetseg LEE Jungeun
         
         
2010 Munich (GER) Russian Federation (RUS) Serbia (SRB) Czech Republic (CZE)
    ALIPOVA Yuliya ARUNOVIC Zorana MARUSKOVA Lenka
    KLIMOVA Kira SEKARIC Jasna MUSILOVA Michaela
    BELIAEVA Galina ARUNOVIC Jelena HYKOVA Petra
         
         
2006 Zagreb (CRO) People's Republic of China (CHN) Belarus (BLR) Germany (GER)
    CHEN Ying CHABATAR Liudmila DORJSUREN Munkhbayar
    FEI Fengji SHAPIALEVICH Zhanna THURMANN Stefanie
    LI Duihong HALUZA Yauheniya VERDICCHIO Claudia
         
         
2002 Lahti (FIN) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) United States of America (USA)
    TAO Luna DOLGATCHEVA Irina CALLAHAN Elizabeth
    CHEN Ying BELIAEVA Galina SNYDER Rebecca
    LI Duihong SMIRNOVA Svetlana UPTAGRAFFT Sandra
         
         
1998 Barcelona (ESP) People's Republic of China (CHN) Republic of Korea (KOR) Mongolia (MGL)
    CAI Yeqing SHIN Eun Kyung DORJSUREN Munkhbayar
    TAO Luna BOO Soon Hee DAVAAJANTSAN Oyun
    SUN Yi SEO Joo Hyung OTRYAD Gundegmaa
         
         
1994 Milan (ITA) People's Republic of China (CHN) Republic of Korea (KOR) Belarus (BLR)
    FAN Xiaoping BOO Soon Hee SHITIK Zhanna
    LI Duihong LEE Sun Bok HALUZA Yauheniya
    WANG Lina PARK Jung Hee SINIAK Yuliya
         
         
1990 Moscow (URS) Soviet Union (URS) Sweden (SWE) People's Republic of China (CHN)
    HALUZA Yauheniya BODIN Kerstin LIU Haiying
    LOGVINENKO Marina ELLIS Britt Marie LI Duihong
    SALUKVADZE Nino KAJD Chris QIAN Meifang
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) France (FRA) Albania (ALB)
    DOBRANTCHEVA Marina GUEPIN Martine MATA Diana
    KOTCHEROVA Irina MANCHON Evelyne DELILAJ Manuela
    SALUKVADZE Nino SERRA-TOSIO Corine SHYTI Edlira
         
         
1982 Caracas (VEN) Soviet Union (URS) Hungary (HUN) People's Republic of China (CHN)
    DOBRANTCHEVA Marina BALOGH Palma GAO Jianmin
    ROSE Inna KOTROCZO Marta WEN Zhifang
    TREINITE Auksne KANYAI Gabriella YANG Cui Qing
         
         
1978 Seoul (KOR) Denmark (DEN) Australia (AUS) United States of America (USA)
    BROGE Kirsten AITKEN Julie CARROLL Sally
    BRUUN Bonnie DENCH Patricia DYER Kimberly
    HAVSTEEN Aase UDEN Lynne Marie FOX Ruby
         
         
1974 Thun (SUI) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH) Australia (AUS)
    ZARIKOVA Galina BOHINSKA Tereza HARRISON Judith
    SIMONIAN Zinaida HYKOVA Bedriska NEWTON Enid
    STOLIAROVA Nina PASTOROVA Katarina VAUSE Gloria
         
         
1970 Phoenix (USA) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Federal Republic of Germany (FRG)
    CARROLL Sally IBRAGIMOVA Nadezda FEICKERT Ortrud
    CHAMBLISS Lucille RASSKAZOVA Nina FITZNER Karin
    HILE Barbara STOLIAROVA Nina KASTEN Ruth
         
         

10M AIR PISTOL MIXED TEAM Back to Top
2018

2018 Changwon (KOR) Russian Federation (RUS) People's Republic of China (CHN) Ukraine (UKR)
    BATSARASHKINA Vitalina WANG Qian KOSTEVYCH Olena
    CHERNOUSOV Artem WANG Meng Yi OMELCHUK Oleh
         
         

WCH 1903 Buenos Aires (ARG): No BRONZE medal in "50M PISTOL MEN TEAM"
WCH 1923 Camp Perry (USA): No BRONZE medal in "50M PISTOL MEN TEAM"
WCH 1923 Camp Perry (USA): No SILVER medal in "50M PISTOL MEN TEAM"
ALIPOVA Yuliya (RUS/BLR) - maiden name: SINIAK
BODIN Kerstin (SWE) - maiden name: HANSSON
KAJD Chris (SWE) - maiden name: JOHANSSON
KOUSNETSOVA Olga (RUS) - maiden name: KLOCHNEVA
LOGVINENKO Marina (RUS/URS) - maiden name: DOBRANTCHEVA
SCHUMANN Anke (GER/GDR) - maiden name: VOELKER
SHAPIALEVICH Zhanna (BLR) - maiden name: SHITIK
YAUHLEUSKAYA Lalita (AUS/URS) - maiden name: TSVETKOVA

Back to Top