Championship
Logo
Schedule
WEDNESDAY 04.06 Arrival of Delegations
 
THURSDAY 05.06 Equipment Control Consultation Service Trap
08:30 - 18:00 Equipment Control
09:00 - 18:00 Pre-Event Training Trap
15:00 Technical Meeting - Shotgun
 
FRIDAY 06.06 09:00 - 15:45 Trap Men Day 1
09:00 - 17:20 Trap Women
18:20 Finals Trap Women
 
SATURDAY 07.06 09:00 - 17:00 Trap Men Day 2
16:00 Technical Meeting - Rifle/Pistol
18:45 Finals Trap Men
 
SUNDAY 08.06 Equipment Control Consultation Service Double Trap
08:30 - 13:45 25m Pistol Women Precision Stage
08:45 - 10:00 10m Air Rifle Men Relay 1
08:45 - 10:15 50m Pistol Men Elimination 1
09:00 - 15:00 Pre-Event Training Double Trap
10:45 - 11:35 10m Air Rifle Women Relay 1
10:45 - 12:00 10m Air Rifle Men Relay 2
11:15 - 12:45 50m Pistol Men Elimination 2
12:45 - 13:35 10m Air Rifle Women Relay 2
13:15 Finals 10m Air Rifle Men
14:30 Finals 10m Air Rifle Women
16:15 - 17:30 10m Air Rifle Men / Women - MQS Extra
 
MONDAY 09.06 08:30 - 12:30 25m Pistol Women Rapid Fire Stage
08:45 - 10:15 50m Pistol Men
09:00 - 16:00 Double Trap Men
11:15 Finals 50m Pistol Men
11:30 - 12:20 50m Rifle Prone Men Elimination 1
13:00 - 18:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 1
13:15 - 14:05 50m Rifle Prone Men Elimination 2
13:30 Finals 25m Pistol Women
18:00 Finals Double Trap Men
 
TUESDAY 10.06 Equipment Control Consultation Service Skeet
08:45 - 09:35 50m Rifle Prone Men
09:00 - 14:00 25m Rapid Fire Pistol Men Stage 2
09:00 - 18:00 Pre-Event Training Skeet
10:30 Finals 50m Rifle Prone Men
10:30 - 12:15 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 1
13:15 - 15:00 50m Rifle 3 Positions Women Elimination 2
15:00 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men
 
WEDNESDAY 11.06 08:45 - 10:00 10m Air Pistol Men Relay 1
08:45 - 10:30 50m Rifle 3 Positions Women
09:00 - 17:00 Skeet Men Day 1
09:00 - 18:30 Skeet Women
11:00 - 12:15 10m Air Pistol Men Relay 2
11:30 Finals 50m Rifle 3 Positions Women
11:30 - 14:15 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 1
13:15 Finals 10m Air Pistol Men
15:15 - 18:00 50m Rifle 3 Positions Men Elimination 2
19:15 Finals Skeet Women
 
THURSDAY 12.06 08:45 - 09:35 10m Air Pistol Women Relay 1
08:45 - 11:30 50m Rifle 3 Positions Men
09:00 - 17:30 Skeet Men Day 2
10:30 - 11:20 10m Air Pistol Women Relay 2
12:15 Finals 10m Air Pistol Women
13:30 Finals 50m Rifle 3 Positions Men
18:30 Finals Skeet Men
 
FRIDAY 13.06 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagCHN34310
2nation flagUSA2327
3nation flagRUS213
4nation flagESP213
5nation flagITA1214
6nation flagCZE112
7nation flagJPN11
7nation flagMGL11
7nation flagSGP11
7nation flagSVK11
11nation flagGER224
12nation flagIND11
12nation flagPOL11
14nation flagAUT11
14nation flagKUW11
14nation flagMEX11
14nation flagSMR11
14nation flagSRB11
14nation flagUKR11
15151545

dated June 13, 2014

General Information

Contact

E-Mail: gnau@dsb.de
Tel: +49-611-46807-30
Fax: +49-611-46807-63

German Shooting Sport Federation
Ms. Laura Gnau
Lahnstrasse 120
65195 Wiesbaden
Germany