Championship
Logo
Schedule
THURSDAY 25.06 Arrival of Delegations
 
FRIDAY 26.06 09:00 - 16:00 Pre-Event Training
09:00 - 17:00 Equipment Control
14:00 - 17:30 Junior Super Cup Mixed Air Rifle and Air Pistol
19:00 Technical Meeting
 
SATURDAY 27.06 09:00 - 09:50 50m Rifle Prone Women Junior Relay 1
09:00 - 15:00 Double Trap Men Junior
10:30 - 11:20 50m Rifle Prone Women Junior Relay 2
12:00 - 12:50 50m Rifle Prone Men Junior Relay 1
13:30 - 14:20 50m Rifle Prone Men Junior Relay 2
14:00 - 15:30 25m Standard Pistol Men Junior
15:15 Finals 50m Rifle Prone Men Junior
16:00 Finals Double Trap Men Junior
 
SUNDAY 28.06 08:30 - 09:45 10m Air Pistol Men Junior Relay 1
08:30 - 10:15 50m Rifle 3 Positions Women Junior Relay 1
08:30 - 18:00 Pre-Event Training Trap and Skeet
10:30 - 11:20 10m Air Pistol Women Junior Relay 1
10:30 - 11:45 10m Air Pistol Men Junior Relay 2
11:00 - 12:45 50m Rifle 3 Positions Women Junior Relay 2
12:30 - 13:20 10m Air Pistol Women Junior Relay 2
13:15 Finals 10m Air Pistol Men Junior
14:30 Finals 10m Air Pistol Women Junior
15:30 Finals 50m Rifle 3 Positions Women Junior
 
MONDAY 29.06 08:30 - 09:45 10m Air Rifle Men Junior Relay 1
08:30 - 10:00 50m Pistol Men Junior
08:30 - 11:00 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
08:30 - 18:30 Trap Men Junior Day 1
08:30 - 18:30 Skeet Men Junior Day 1
08:30 - 18:30 Trap Women Junior Day 1
08:30 - 18:30 Skeet Women Junior Day 1
10:30 - 11:45 10m Air Rifle Men Junior Relay 2
11:00 Finals 50m Pistol Men Junior
11:30 - 13:30 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
12:30 - 13:20 10m Air Rifle Women Junior Relay 1
12:45 Finals 10m Air Rifle Men Junior
14:05 - 14:55 10m Air Rifle Women Junior Relay 2
14:30 Finals 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
15:45 Finals 10m Air Rifle Women Junior
 
TUESDAY 30.06 08:00 - 14:00 Trap Men Junior Day 2
08:00 - 14:00 Skeet Men Junior Day 2
08:00 - 14:00 Trap Women Junior Day 2
08:00 - 14:00 Skeet Women Junior Day 2
08:30 - 11:15 50m Rifle 3 Positions Men Junior
09:00 - 12:00 25m Pistol Men Junior Precision Stage
09:00 - 12:00 25m Pistol Women Junior Precision Stage
12:15 Finals 50m Rifle 3 Positions Men Junior
14:00 - 16:30 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
14:00 - 16:30 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
15:00 Finals Trap Women Junior
16:30 Finals Skeet Women Junior
18:00 Finals 25m Pistol Women Junior
 
WEDNESDAY 01.07 08:00 - 08:50 Qualification 10m Air Pistol Mixed International Teams
08:00 - 14:00 Trap Men Junior Day 3
08:00 - 14:00 Skeet Men Junior Day 3
09:00 - 09:30 Round of 16 10m Air Pistol Mixed International Teams
09:45 - 10:15 Quarterfinal 10m Air Pistol Mixed International Teams
10:30 - 11:20 Qualification 10m Air Rifle Mixed International Teams
10:45 Finals Matches 10m Air Pistol Mixed International Teams
11:30 - 12:00 Round of 16 10m Air Rifle Mixed International Teams
12:15 - 12:45 Quarterfinal 10m Air Rifle Mixed International Teams
13:30 Finals Matches 10m Air Rifle Mixed International Teams
15:00 Finals Trap Men Junior
16:00 Finals Skeet Men Junior
19:00 Closing Banquett
 
THURSDAY 02.07 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagRUS134522
2nation flagSUI53210
3nation flagIND36514
4nation flagUSA358
5nation flagGER3227
6nation flagITA24410
7nation flagFRA2349
8nation flagITA II123
9nation flagKOR1135
10nation flagPOL112
11nation flagJPN11
11nation flagSVK11
13nation flagLAT123
14nation flagCZE112
14nation flagITA I112
16nation flagGBR11
16nation flagSIN11
18nation flagAUS33
19nation flagFIN22
20nation flagISR11
20nation flagSGP11
363636108

dated July 2, 2015

General Information

Contact

E-Mail: hess@dsb.de
Tel: +49-611-46807-32 / -21
Fax: +49-611-46807-49

German Shooting Sport Federation
Mrs. Claudia Hess and Mr. Frank Schmidt