Championship
Logo
Schedule
FRIDAY 22.06 Arrival of Delegations
 
SATURDAY 23.06 Equipment Control Consultation Service Trap
08:00 - 14:00 Pre-Event Training Trap
08:00 - 18:00 Equipment Control
09:00 - 13:00 Pre-Event Training
13:00 Technical Meeting
14:00 - 18:00 Junior Super Cup Mixed 10m Air Rifle and 10m Air Pistol
 
SUNDAY 24.06 08:00 - 16:00 Trap Men Junior Day 1
08:15 - 09:05 50m Rifle Prone Women Junior Relay 1
09:45 - 10:35 50m Rifle Prone Women Junior Relay 2
09:45 - 17:15 Trap Women Junior Day 1
11:30 - 13:00 50m Pistol Men Junior
11:30 - 13:00 50m Pistol Women Junior
 
MONDAY 25.06 07:30 - 12:30 25m Pistol Women Junior Precision Stage
07:30 - 12:30 25m Pistol Men Junior Precision Stage
08:00 - 09:15 10m Air Rifle Women Junior Relay 1
08:00 - 14:30 Trap Men Junior Day 2
09:00 - 13:30 Trap Women Junior Day 2
10:00 - 11:15 10m Air Rifle Women Junior Relay 2
12:00 - 13:15 10m Air Rifle Women Junior Relay 3
14:00 - 15:15 10m Air Rifle Men Junior Relay 1
14:15 Final 10m Air Rifle Women Junior
15:30 Final Trap Women Junior
16:00 - 17:15 10m Air Rifle Men Junior Relay 2
16:30 Final Trap Men Junior
18:15 Final 10m Air Rifle Men Junior
 
TUESDAY 26.06 Equipment Control Consultation Service Skeet
08:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Women Junior Relay 1
08:00 - 12:00 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
08:00 - 12:00 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
08:00 - 13:00 Pre-Event Training Skeet
10:15 - 11:30 10m Air Pistol Men Junior Relay 1
11:15 - 14:00 50m Rifle 3 Positions Women Junior Relay 2
12:00 - 13:15 10m Air Pistol Men Junior Relay 2
13:00 Final 25m Pistol Women Junior
13:00 - 17:30 Trap Mixed Team Junior
14:00 Final 10m Air Pistol Men Junior
15:00 Final 50m Rifle 3 Positions Women Junior
15:00 - 19:00 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
16:00 - 16:50 50m Rifle Prone Men Junior Relay 1
17:30 - 18:20 50m Rifle Prone Men Junior Relay 2
18:30 Final Trap Mixed Team Junior
 
WEDNESDAY 27.06 08:00 - 09:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 1
08:00 - 12:00 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
08:00 - 13:00 Double Trap Men Junior - GP only
08:00 - 15:30 Skeet Women Junior Day 1
09:00 - 17:00 Skeet Men Junior Day 1
10:00 - 11:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 2
12:00 - 13:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 3
13:00 Final 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
13:45 - 14:35 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 1
14:15 Final 10m Air Pistol Women Junior
15:15 - 16:05 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 2
16:45 - 17:35 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 3
18:30 Final 10m Air Rifle Mixed Team Junior
 
THURSDAY 28.06 08:00 - 08:50 10m Air Pistol Mixed Team Junior Relay 1
08:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Men Junior Relay 1
08:00 - 13:30 Skeet Men Junior Day 2
09:00 - 12:30 Skeet Women Junior Day 2
09:15 - 10:05 10m Air Pistol Mixed Team Junior Relay 2
11:00 Final 10m Air Pistol Mixed Team Junior
12:00 - 14:45 50m Rifle 3 Positions Men Junior Relay 2
12:30 - 15:30 25m Standard Pistol Men Junior
12:30 - 15:30 25m Standard Pistol Women Junior
14:00 Final Skeet Women Junior
15:00 Final Skeet Men Junior
16:15 Final 50m Rifle 3 Positions Men Junior
20:00 Closing Banquett
 
FRIDAY 29.06 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagIND152926
2nation flagCHN69621
3nation flagITA45817
4nation flagCZE4116
5nation flagRUS36110
6nation flagUSA235
7nation flagBLR112
7nation flagFRA112
7nation flagLAT112
10nation flagDEN11
10nation flagESP11
10nation flagGBR11
10nation flagSVK11
14nation flagGER336
15nation flagAUT213
16nation flagUKR145
17nation flagHUN123
17nation flagKOR123
19nation flagTPE112
20nation flagAUS11
20nation flagNOR11
20nation flagSGP11
23nation flagBUL22
24nation flagSUI11
414141123

dated June 29, 2018

General Information

Contact

E-Mail: schmidt@dsb.de
Tel: +49-611-46807-21
Fax: +49-611-46807-60


German Shooting Sport Federation
Mr. Frank Schmidt
Lahnstrasse 120
65195 Wiesbaden
Germany