Championship
Schedule by Discipline

Rifle

·Qualification Relay 1

Monday 08. Sep·09:00-10:15

·Qualification Relay 2

Monday 08. Sep·11:00-12:15

·Qualification

Monday 08. Sep

·Team

Monday 08. Sep

·Finals

Monday 08. Sep·13:30-14:00

·Elimination 1

Friday 12. Sep·11:30-14:15

·Elimination 2

Friday 12. Sep·15:00-17:45

·Team

Friday 12. Sep

·Qualification

Saturday 13. Sep·09:00-11:45

·Finals

Saturday 13. Sep·13:00-14:00

·Elimination 1

Wednesday 10. Sep·09:00-09:50

·Elimination 2

Wednesday 10. Sep·10:35-11:25

·Elimination 3

Wednesday 10. Sep·12:10-13:00

·Team

Wednesday 10. Sep

·Qualification

Thursday 11. Sep·09:00-09:50

·Finals

Thursday 11. Sep·11:30-12:00

·Elimination 1

Thursday 18. Sep·09:00-12:00

·Elimination 2

Thursday 18. Sep·12:45-15:45

·Team

Thursday 18. Sep

·Competition

Friday 19. Sep·09:00-12:00

·Elimination 1

Sunday 14. Sep·09:00-10:00

·Elimination 2

Sunday 14. Sep·10:45-11:45

·Elimination 3

Sunday 14. Sep·12:30-13:30

·Team

Sunday 14. Sep

·Competition

Monday 15. Sep·09:00-10:00

·Elimination 1

Tuesday 16. Sep·10:15-12:15

·Elimination 2

Tuesday 16. Sep·13:00-15:00

·Team

Tuesday 16. Sep

·Competition

Wednesday 17. Sep·09:00-11:00

·Qualification Relay 1

Tuesday 09. Sep·12:00-12:50

·Qualification Relay 2

Tuesday 09. Sep·13:45-14:35

·Qualification

Tuesday 09. Sep

·Team

Tuesday 09. Sep

·Finals

Tuesday 09. Sep·16:00-16:30

·Elimination 1

Thursday 11. Sep·10:30-12:15

·Elimination 2

Thursday 11. Sep·13:00-14:45

·Team

Thursday 11. Sep

·Qualification

Friday 12. Sep·09:00-10:45

·Finals

Friday 12. Sep·12:00-13:00

·Elimination 1

Sunday 14. Sep·09:00-09:50

·Elimination 2

Sunday 14. Sep·10:35-11:25

·Team

Sunday 14. Sep

·Competition

Monday 15. Sep·09:00-09:50

·Competition

Friday 19. Sep·12:45-14:45

·Team

Friday 19. Sep

·Elimination 1

Tuesday 16. Sep·15:45-16:45

·Elimination 2

Tuesday 16. Sep·17:30-18:30

·Team

Tuesday 16. Sep

·Competition

Wednesday 17. Sep·12:00-13:00

·Qualification Relay 1

Sunday 14. Sep·12:15-13:30

·Qualification Relay 2

Sunday 14. Sep·14:15-15:30

·Qualification

Sunday 14. Sep

·Team

Sunday 14. Sep

·Finals

Monday 15. Sep·10:30-11:00

·Qualification

Friday 19. Sep·09:00-11:45

·Team

Friday 19. Sep

·Finals

Friday 19. Sep·13:00-14:00

·Qualification

Tuesday 16. Sep·09:00-09:50

·Team

Tuesday 16. Sep

·Finals

Tuesday 16. Sep·11:00-11:30

·Qualification Relay 1

Sunday 14. Sep·09:00-09:50

·Qualification Relay 2

Sunday 14. Sep·10:35-11:25

·Qualification

Sunday 14. Sep

·Team

Sunday 14. Sep

·Finals

Sunday 14. Sep·12:30-13:00

·Qualification

Thursday 18. Sep·09:00-10:45

·Team

Thursday 18. Sep

·Finals

Thursday 18. Sep·12:00-13:00

·Competition

Monday 15. Sep·10:40-11:30

·Team

Monday 15. Sep

Pistol

·Qualification Relay 1

Thursday 11. Sep·09:00-10:15

·Qualification Relay 2

Thursday 11. Sep·11:00-12:15

·Qualification

Thursday 11. Sep

·Team

Thursday 11. Sep

·Finals

Thursday 11. Sep·13:30-14:00

·Qualification Stage 1

Saturday 13. Sep·09:00-16:45

·Qualification

Sunday 14. Sep

·Team

Sunday 14. Sep

·Finals

Sunday 14. Sep·15:00-15:45

·Competition Precision Stage

Thursday 18. Sep·09:00-12:00

·Competition

Friday 19. Sep

·Team

Friday 19. Sep

·Competition

Tuesday 16. Sep·09:00-13:30

·Team

Tuesday 16. Sep

·Elimination 1

Monday 08. Sep·09:00-10:30

·Elimination 2

Monday 08. Sep·11:15-12:45

·Team

Monday 08. Sep

·Qualification

Tuesday 09. Sep·11:15-12:45

·Finals

Tuesday 09. Sep·14:00-14:30

·Qualification Relay 1

Friday 12. Sep·09:00-09:50

·Qualification Relay 2

Friday 12. Sep·10:35-11:25

·Qualification

Friday 12. Sep

·Team

Friday 12. Sep

·Finals

Friday 12. Sep·14:00-14:30

·Qualification Precision Stage

Tuesday 09. Sep·09:00-13:30

·Qualification

Wednesday 10. Sep

·Team

Wednesday 10. Sep

·Finals

Wednesday 10. Sep·13:30-14:15

·Qualification

Thursday 11. Sep·13:00-14:15

·Team

Thursday 11. Sep

·Finals

Thursday 11. Sep·15:30-16:00

·Qualification Stage 1

Saturday 13. Sep·09:00-16:45

·Qualification

Sunday 14. Sep

·Team

Sunday 14. Sep

·Finals

Monday 15. Sep·12:30-13:15

·Competition

Tuesday 16. Sep·14:00-15:30

·Team

Tuesday 16. Sep

·Competition Precision Stage

Thursday 18. Sep·12:30-13:45

·Competition

Friday 19. Sep

·Team

Friday 19. Sep

·Qualification

Tuesday 09. Sep·09:00-10:30

·Team

Tuesday 09. Sep

·Finals

Tuesday 09. Sep·12:00-12:30

·Qualification

Friday 12. Sep·12:10-13:00

·Team

Friday 12. Sep

·Finals

Friday 12. Sep·15:30-16:00

·Qualification Precision Stage

Tuesday 09. Sep·13:30-16:30

·Qualification

Wednesday 10. Sep

·Team

Wednesday 10. Sep

·Finals

Wednesday 10. Sep·15:00-15:45

Shotgun

·Qualification Day 1

Monday 08. Sep·09:30-15:30

·Qualification Day 2

Tuesday 09. Sep·09:30-15:30

·Qualification

Wednesday 10. Sep

·Team

Wednesday 10. Sep

·Finals

Wednesday 10. Sep·16:00-17:00

·Qualification

Sunday 14. Sep·09:00-16:15

·Team

Sunday 14. Sep

·Finals

Sunday 14. Sep·17:45-18:45

·Qualification Day 1

Wednesday 17. Sep·11:15-19:15

·Qualification Day 2

Thursday 18. Sep·11:15-19:15

·Qualification

Friday 19. Sep

·Team

Friday 19. Sep

·Finals

Friday 19. Sep·16:00-17:00

·Qualification

Friday 12. Sep·09:00-16:25

·Team

Friday 12. Sep

·Finals

Friday 12. Sep·17:45-18:45

·Qualification

Monday 15. Sep·09:30-17:00

·Team

Monday 15. Sep

·Finals

Monday 15. Sep·18:00-19:00

·Qualification Day 1

Monday 08. Sep·12:00-17:00

·Qualification Day 2

Tuesday 09. Sep·12:00-17:00

·Qualification

Wednesday 10. Sep

·Team

Wednesday 10. Sep

·Finals

Wednesday 10. Sep·17:15-18:00

·Qualification

Sunday 14. Sep·10:00-16:30

·Team

Sunday 14. Sep

·Finals

Sunday 14. Sep·19:00-19:45

·Qualification Day 1

Wednesday 17. Sep·09:30-16:15

·Qualification Day 2

Thursday 18. Sep·09:30-16:15

·Qualification

Friday 19. Sep

·Team

Friday 19. Sep

·Finals

Friday 19. Sep·17:15-18:00

·Qualification

Friday 12. Sep·08:30-14:45

·Team

Friday 12. Sep

·Finals

Friday 12. Sep·19:00-19:45

·Qualification

Monday 15. Sep·08:30-15:30

·Team

Monday 15. Sep

·Finals

Monday 15. Sep·19:15-20:00

Running Target

·Qualification Slow Run

Tuesday 16. Sep·09:00-13:45

·Qualification

Wednesday 17. Sep

·Team

Wednesday 17. Sep

·Finals

Wednesday 17. Sep·15:50-16:20

·Competition Stage 1

Sunday 14. Sep·09:00-12:50

·Competition

Sunday 14. Sep

·Team

Sunday 14. Sep

·Competition Slow Run

Tuesday 09. Sep·09:00-13:00

·Competition

Wednesday 10. Sep

·Team

Wednesday 10. Sep

·Competition Stage 1

Thursday 11. Sep·09:00-12:30

·Competition

Thursday 11. Sep

·Team

Thursday 11. Sep

·Qualification Slow Run

Tuesday 16. Sep·09:00-13:45

·Qualification

Wednesday 17. Sep

·Team

Wednesday 17. Sep

·Finals

Wednesday 17. Sep·14:30-15:00

·Competition Stage 1

Sunday 14. Sep·09:00-12:50

·Competition

Sunday 14. Sep

·Team

Sunday 14. Sep

·Qualification Slow Run

Tuesday 16. Sep·09:00-13:45

·Qualification

Wednesday 17. Sep

·Team

Wednesday 17. Sep

·Finals

Wednesday 17. Sep·16:30-17:00

·Competition Stage 1

Sunday 14. Sep·09:00-12:50

·Competition

Sunday 14. Sep

·Team

Sunday 14. Sep

·Competition Slow Run

Tuesday 09. Sep·09:00-13:00

·Competition

Wednesday 10. Sep

·Competition Stage 1

Thursday 11. Sep·09:00-12:30

·Competition

Thursday 11. Sep

·Qualification Slow Run

Tuesday 16. Sep·09:00-13:45

·Qualification

Wednesday 17. Sep

·Finals

Wednesday 17. Sep·15:10-15:40

·Competition Stage 1

Sunday 14. Sep·09:00-12:50

·Competition

Sunday 14. Sep

Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagCHN1916944
2nation flagGER156425
3nation flagRUS9131840
4nation flagITA98118
5nation flagFRA78621
6nation flagUSA65617
7nation flagFIN64111
8nation flagKOR45514
9nation flagNOR4239
10nation flagPOL415
11nation flagSWE36110
12nation flagSUI26311
13nation flagUKR2349
14nation flagTUR2125
15nation flagHUN257
16nation flagGBR1337
17nation flagAUS1113
17nation flagSVK1113
19nation flagMGL112
20nation flagSRB123
21nation flagLAT112
22nation flagDEN11
22nation flagIRL11
24nation flagCZE257
25nation flagARM235
26nation flagBLR145
27nation flagESP112
27nation flagIND112
29nation flagCRO11
29nation flagCYP11
29nation flagIRI11
29nation flagKUW11
29nation flagPOR11
29nation flagQAT11
35nation flagEST22
35nation flagPRK22
37nation flagAUT11
37nation flagBRA11
37nation flagBUL11
37nation flagEGY11
37nation flagGRE11
37nation flagRSA11
37nation flagTPE11
102102102306

dated September 20, 2014

General Information

Contact

E-Mail: info@issfwchspain2014.com
Tel: +34-91-5062830
Fax: +34-91-5273721

Royal Spanish Shooting Federation
Mr. Jose Antonio Colado
C/Sombrereria 22
28012 Madrid
Spain