Championship
Logo
Schedule
FRIDAY 12.07 Arrival of Delegations
PET 25m Standard Pistol
 
SATURDAY 13.07 Equipment Control Consultation Service Trap
09:00 - 13:35 Pre-Event Training Prone JW&JM
09:00 - 14:30 25m Standard Pistol Women Junior
09:00 - 14:30 25m Standard Pistol Men Junior
09:00 - 18:00 Equipment Control
12:00 - 15:00 Pre-Event Training Trap
13:45 Technical Meeting
14:30 - 15:30 PET 50m Pistol Women & Men Junior
15:30 - 17:30 25 Years Anniversary Air Mixed Cup
18:00 - 18:45 Anniversary Suhl 2019 Team Mix Final
19:00 Opening Ceremony
 
SUNDAY 14.07 08:00 - 09:30 50m Pistol Men Junior
08:00 - 09:30 50m Pistol Women Junior
08:00 - 18:00 Trap Women Junior Day 1
08:00 - 18:00 Trap Men Junior Day 1
10:15 - 11:05 50m Rifle Prone Women Junior Relay 1
11:00 - 15:15 PET 25m Pistol Women Junior Precision
11:00 - 15:15 PET 25m Pistol Men Junior Precision
11:45 - 12:35 50m Rifle Prone Women Junior Relay 2
13:15 - 14:05 50m Rifle Prone Men Junior Relay 1
14:45 - 15:35 50m Rifle Prone Men Junior Relay 2
16:00 - 18:40 PET 10m AR Women Junior
 
MONDAY 15.07 08:00 - 13:15 25m Pistol Men Junior Precision Stage
08:00 - 13:15 25m Pistol Women Junior Precision Stage
08:15 - 09:30 10m Air Rifle Women Junior Relay 1
09:00 - 15:00 Trap Men Junior Day 2
10:00 - 15:00 Trap Women Junior Day 2
10:15 - 11:30 10m Air Rifle Women Junior Relay 2
12:15 - 13:30 10m Air Rifle Women Junior Relay 3
13:45 - 16:40 PET 25m RFP Men Junior
14:30 Final 10m Air Rifle Women Junior
15:30 - 17:10 PET 10m Air Rifle Men Junior
16:30 Final Trap Women Junior
17:00 - 19:30 PET 25m Pistol Women &Men Junior Rapid
17:30 Final Trap Men Junior
 
TUESDAY 16.07 Equipment Control Consultation Service Skeet
07:30 - 12:45 Pre-Event Training Skeet
08:00 - 09:15 10m Air Rifle Men Junior Relay 1
08:00 - 11:30 25m Pistol Men Junior Rapid Fire Stage
08:00 - 11:30 25m Pistol Women Junior Rapid Fire Stage
10:00 - 11:15 10m Air Rifle Men Junior Relay 2
12:00 Final 10m Air Rifle Men Junior
13:00 - 15:40 PET 10m Air Mixed
13:00 - 17:30 Trap Mixed Team Junior
13:30 Final 25m Pistol Women Junior
15:00 - 19:05 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 1
16:00 - 18:40 PET 10m Air Pistol Women Junior
18:30 Final Trap Mixed Team Junior
 
WEDNESDAY 17.07 08:00 - 08:30 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 1
08:00 - 11:30 25m Rapid Fire Pistol Men Junior Stage 2
08:55 - 09:25 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 2
09:00 - 17:30 Skeet Women Junior Day 1
09:00 - 17:30 Skeet Men Junior Day 1
09:50 - 10:20 10m Air Rifle Mixed Team Junior Relay 3
10:45 - 11:05 10m Air Rifle Mixed Stage 2
12:00 - 13:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 1
12:15 Final 25m Rapid Fire Pistol Men Junior
14:00 Final 10m Air Rifle Mixed Team Junior
14:00 - 15:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 2
15:00 - 17:30 PET 3x40 Women Junior
16:00 - 17:15 10m Air Pistol Women Junior Relay 3
17:30 - 19:40 PET 10m Air Pistol Men Junior
18:15 Final 10m Air Pistol Women Junior
 
THURSDAY 18.07 08:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Women Junior Relay 1
10:00 - 15:30 Skeet Men Junior Day 2
10:15 - 11:30 10m Air Pistol Men Junior Relay 1
11:00 - 14:30 Skeet Women Junior Day 2
11:30 - 14:15 50m Rifle 3 Positions Women Junior Relay 2
12:15 - 13:30 10m Air Pistol Men Junior Relay 2
14:30 Final 10m Air Pistol Men Junior
15:30 Final 50m Rifle 3 Positions Women Junior
16:45 - 19:15 PET 3x40 Men Junior
17:00 - 19:30 PET 10m Air Pistol Mixed
17:30 Final Skeet Women Junior
18:30 Final Skeet Men Junior
 
FRIDAY 19.07 08:00 - 10:45 50m Rifle 3 Positions Men Junior Relay 1
11:00 - 11:30 10m Air Pistol Mixed Team Junior Relay 1
11:30 - 14:15 50m Rifle 3 Positions Men Junior Relay 2
12:00 - 12:30 10m Air Pistol Mixed Team Junior Relay 2
13:00 - 13:30 10m Air Pistol Mixed Team Junior Relay 3
14:00 - 14:20 10m Air Pistol Mixed Stage 2
15:00 Final 50m Rifle 3 Positions Men Junior
16:00 Final 10m Air Pistol Mixed Team Junior
19:00 Closing Banquet
 
SATURDAY 20.07 Departure of Delegations
Medal Standings
GoldSilverBronzeTotal
1nation flagIND99422
2nation flagCHN78722
3nation flagUSA4329
4nation flagGER4239
5nation flagRUS3216
6nation flagITA3148
7nation flagNOR2114
8nation flagBUL112
9nation flagAUT123
9nation flagTHA123
11nation flagTUR112
12nation flagFIN11
12nation flagIRI11
14nation flagFRA426
15nation flagBLR213
16nation flagAUS22
17nation flagHUN134
18nation flagCZE123
19nation flagUKR112
20nation flagGBR11
20nation flagSGP11
383838114

dated July 19, 2019

General Information

Entry

Entry list

 

Contact

E-Mail: schmidt@dsb.de
Tel: +49-611-46807-21
Fax: +49-611-46807-60

German Shooting Sport Federation
Mr. Frank Schmidt
Lahnstrasse 120
65195 Wiesbaden
Germany