Historical Results

Men

Women

Mixed

Current Events SHOTGUN TEAM World Championships

Year Place Gold Silver Bronze

TRAP MEN TEAM Back to Top
1929-2019

2019 Lonato (ITA) Italy (ITA) Kuwait (KUW) Great Britain (GBR)
    DE FILIPPIS Mauro ALMUDHAF Khaled COWARD-HOLLEY Matthew John
    GRAZINI Valerio AL FAIHAN Abdulrahman HALES Nathan
    PELLIELO Giovanni ALRASHIDI Talal HEADING Aaron
         
         
2018 Changwon (KOR) Kuwait (KUW) United States of America (USA) Italy (ITA)
    AL FAIHAN Abdulrahman ELLER Walton DE FILIPPIS Mauro
    ALRASHIDI Talal DAVEY Grayson Trent PELLIELO Giovanni
    ALMUDHAF Khaled WALLACE Casey GRAZINI Valerio
         
         
2017 Moscow (RUS) Italy (ITA) Czech Republic (CZE) Spain (ESP)
    RESCA Daniele LIPTAK Jiri FERNANDEZ Alberto
    GRAZINI Valerio KOSTELECKY David BAILON Antonio
    PELLIELO Giovanni STEPAN Vladimir RODRIGUEZ URIS Jose Luis
         
         
2015 Lonato (ITA) Russian Federation (RUS) Italy (ITA) San Marino (SMR)
    ALIPOV Alexey PELLIELO Giovanni SELVA Stefano
    SMYKOV Maksim FABBRIZI Massimo BERTI Gian Marco
    ZOTOV Denis GRAZINI Valerio MANCINI Manuel
         
         
2014 Granada (ESP) Italy (ITA) Kuwait (KUW) Czech Republic (CZE)
    PELLIELO Giovanni ALDEEHANI Fehaid LIPTAK Jiri
    GRAZINI Valerio ALRASHIDI Talal KOSTELECKY David
    FABBRIZI Massimo AL FAIHAN Abdulrahman DANEK Robin
         
         
2013 Lima (PER) Spain (ESP) Portugal (POR) Croatia (CRO)
    FERNANDEZ Alberto BRUNO FARIA Jose Manuel GLASNOVIC Anton
    SERRANO Jesus COLACO Ricardo CERNOGORAZ Giovanni
    BAILON Antonio AZEVEDO Joao SEDMAK Sasa
         
         
2011 Belgrade (SRB) Italy (ITA) Czech Republic (CZE) Great Britain (GBR)
    FABBRIZI Massimo KOSTELECKY David HEADING Aaron
    PELLIELO Giovanni GACH Jiri LING Edward
    VIGANO Rodolfo LIPTAK Jiri EXTON Carl
         
         
2010 Munich (GER) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) San Marino (SMR)
    PELLIELO Giovanni LI Yajun SELVA Stefano
    FRASCA Erminio SUN Chonglun MANCINI Manuel
    FABBRIZI Massimo YU Xiaokai AMICI Francesco
         
         
2009 Maribor (SLO) Italy (ITA) Slovakia (SVK) Czech Republic (CZE)
    FABBRIZI Massimo KOVACOCY Marian KOSTELECKY David
    FRASCA Erminio VARGA Erik DANEK Robin
    PELLIELO Giovanni FILIPOVIC Mario LIPTAK Jiri
         
         
2007 Nicosia (CYP) Kuwait (KUW) Italy (ITA) Ireland (IRL)
    ALMUDHAF Khaled PELLIELO Giovanni MURPHY Philip
    MEQLAD Naser FRASCA Erminio BURNETT Derek
    AL FAIHAN Abdulrahman FABBRIZI Massimo MALONE David
         
         
2006 Zagreb (CRO) Russian Federation (RUS) India (IND) United States of America (USA)
    GURKIN Pavel SANDHU Manavjit Singh ERICKSON Bret
    ALIPOV Alexey SINGH Mansher WALLACE Matthew
    KOSAREV Maxim SULTAN Anwer BADE Lance
         
         
2005 Lonato (ITA) Italy (ITA) Australia (AUS) France (FRA)
    MOLA Massimiliano TURNER Thomas CLAMENS Stephane
    FABBRIZI Massimo DIAMOND Michael CHAVASSIEUX Jean-Pierre
    PELLIELO Giovanni VELLA Adam TRONC Yves
         
         
2003 Nicosia (CYP) Russian Federation (RUS) Italy (ITA) Slovakia (SVK)
    ALIPOV Alexey PELLIELO Giovanni SLAMKA Vladimir
    KOSAREV Maxim VENTURINI Marco FILIPOVIC Mario
    CHEBANOV Igor FABBRIZI Massimo CAVARA Roman
         
         
2002 Lahti (FIN) Ireland (IRL) Australia (AUS) Finland (FIN)
    BURNETT Derek DIAMOND Michael ANDELIN Tommi
    MALONE David MARK Russell LAITINEN Ville
    MURPHY Philip VELLA Adam NUMMELA Petri
         
         
2001 Cairo (EGY) Australia (AUS) United States of America (USA) Russian Federation (RUS)
    DIAMOND Michael ERICKSON Bret GURKIN Pavel
    KELLEY Benjamin LAKATOS Joshua ALIPOV Alexey
    CASSELLS Nathan BADE Lance DEREVSKIY Ivan
         
         
1999 Tampere (FIN) Australia (AUS) Russian Federation (RUS) United States of America (USA)
    DIAMOND Michael ALIPOV Alexey GRAZIOLI Dominic
    MARK Russell LYUBOMIROV Sergey DEPUYDT Matthew
    KABLE Glenn CHEBANOV Igor BADE Lance
         
         
1998 Barcelona (ESP) Italy (ITA) United States of America (USA) Portugal (POR)
    VENTURINI Marco GRAZIOLI Dominic SILVA Jose
    TITTARELLI Marcello GRAVES James REBELO Joao
    PELLIELO Giovanni BADE Lance PEREIRA Luis
         
         
1997 Lima (PER) Italy (ITA) Portugal (POR) Australia (AUS)
    PELLIELO Giovanni REBELO Joao KELLEY Benjamin
    SCALZONE Roberto SILVA Jose MARK Russell
    VIGANO Rodolfo SILVA Manuel VELLA Adam
         
         
1995 Nicosia (CYP) Italy (ITA) Australia (AUS) United States of America (USA)
    PELLIELO Giovanni DIAMOND Michael BALLARD Brian
    TITTARELLI Marcello MARK Russell BADE Lance
    VENTURINI Marco PETRIELLA Filippo LAKATOS Joshua
         
         
1994 Fagnano (ITA) Italy (ITA) Portugal (POR) Germany (GER)
    PELLIELO Giovanni REBELO Joao BINDRICH Karsten
    SCALZONE Roberto PEREIRA Luis DAMME Joerg
    VENTURINI Marco SILVA Manuel HILLE Bjoern
         
         
1993 Barcelona (ESP) Italy (ITA) Spain (ESP) Germany (GER)
    PELLIELO Giovanni BLADAS Jose DAMME Joerg
    SCALZONE Roberto MARTIN Pedro KIRCHSTEIN Olaf
    VENTURINI Marco PEREZ Jose Luis MOELLER Uwe
         
         
1991 Perth (AUS) United States of America (USA) Great Britain (GBR) Spain (ESP)
    CHORDASH Richard BODEN Peter BLADAS Jose
    ERICKSON Bret CROFT Peter AXPE Rafael
    WALDRON Jay GILL Kevin TORNE Juan
         
         
1990 Moscow (URS) Italy (ITA) Portugal (POR) German Democratic Republic (GDR)
    CIONI Daniele MARQUES Antonio DAMME Joerg
    PERA Albano REBELO Joao FICHTNER Thomas
    VENTURINI Marco SILVA Manuel REHBERG Ralf
         
         
1989 Montecatini (ITA) Italy (ITA) Hungary (HUN) Portugal (POR)
    CIONI Daniele BODO Zoltan MARQUES Antonio
    PERA Albano GOMBOS Karoly REBELO Joao
    VENTURINI Marco PUTZ Istvan TINOCO Luis
         
         
1987 Valencia (VEN) Portugal (POR) Soviet Union (URS) United States of America (USA)
    CAVACO Helder LAVRINENKO Oleksandr BLASI Ken
    REBELO Joao MONAKOV Dmytro CARLISLE Daniel
    PINTO Jose SAALISTE Urmas HAAS George Allen
         
         
1986 Suhl (GDR) Czechoslovakia (TCH) Italy (ITA) Soviet Union (URS)
    BEDNARIK Miroslav CIONI Daniele ASANOV Alexandr
    MACHAN Josef GIOVANNETTI Luciano LAVRINENKO Oleksandr
    PAROUBEK Jindrich PERA Albano STARODUB Alexander
         
         
1985 Montecatini (ITA) Italy (ITA) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH)
    BASAGNI Silvano ASANOV Alexandr BEDNARIK Miroslav
    CIONI Daniele YAMBULATOV Rustam MACHAN Josef
    GIOVANNETTI Luciano LAVRINENKO Oleksandr PAROUBEK Jindrich
         
         
1983 Edmonton (CAN) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Australia (AUS)
    CARLISLE Daniel ASANOV Alexandr BOYD Graeme
    PIFFATH Peter LAVRINENKO Oleksandr ELLIS Eli James
    JOHNSON Dayne SEMENOV Igor MAXWELL John
         
         
1982 Caracas (VEN) Italy (ITA) France (FRA) Soviet Union (URS)
    BASAGNI Silvano BLEIN Christophe ASANOV Alexandr
    CIONI Daniele BLONDEAU Bernard LAVRINENKO Oleksandr
    GIOVANNETTI Luciano CARREGA Michel OKHOTSKY Sergei
    GIANI Angelo Alberto MAHAUT Patrick SEMENOV Igor
         
         
1981 Tucuman (ARG) Soviet Union (URS) Spain (ESP) Great Britain (GBR)
    ASANOV Alexandr AZCUE LARRANAGA Esteban BODEN Peter
    LAVRINENKO Oleksandr SAINZ Pedro CROFT Peter
    OKHOTSKY Sergei SANCHO NAVARRO Ricardo YOUNG James
    YAMBULATOV Rustam VALLDUVI CASALS Eladio TENNISON John
         
         
1979 Montecatini (ITA) Italy (ITA) Soviet Union (URS) France (FRA)
    BASAGNI Silvano ASANOV Alexandr BOUTIN Pierre
    CARNEROLI Alberto YAMBULATOV Rustam DEMARLE Christian
    GIOVANNETTI Luciano OKHOTSKY Sergei BLONDEAU Bernard
    GIANI Angelo Alberto NIKANDROV Jurij CARREGA Michel
         
         
1978 Seoul (KOR) United States of America (USA) Japan (JPN) Spain (ESP)
    BANNERMAN Lee NUMAJIRI Kan GRANADOS Luis
    CARLISLE Daniel KODAIRA Mitsuyoshi SANCHO NAVARRO Ricardo
    VOSS Randy OBARA Masao RUMOROSO Ruiz
    ZOBELL Walter WATANABE Kazumi VALLDUVI CASALS Eladio
         
         
1977 Antibes (FRA) Italy (ITA) Spain (ESP) United States of America (USA)
    BASAGNI Silvano AZCUE LARRANAGA Esteban BOWIE Hugh
    CARNEROLI Alberto SANCHO NAVARRO Ricardo HALDEMAN Donald
    DANNA Carlo RUMOROSO Ruiz LITTLE Frank
    GIANI Angelo Alberto VALLDUVI CASALS Eladio POINDEXTER James
         
         
1975 Munich (FRG) United States of America (USA) Canada (CAN) Spain (ESP)
    CARLISLE Daniel IVANNY Larry AZCUE LARRANAGA Esteban
    DIXON Charvin PLATZ James BLADAS SANTASUSAGNA Jaime
    HALDEMAN Donald PRIMROSE John SANCHO NAVARRO Ricardo
    ZOBELL Walter WLADICHUK Edward VALLDUVI CASALS Eladio
         
         
1974 Berne (SUI) France (FRA) Italy (ITA) United States of America (USA)
    BAUD Jean Jacques BASAGNI Silvano BLASI Ken
    CARREGA Michel CARNEROLI Alberto LITTLE Frank
    LAGARRIGUE Daniel MATTARELLI Ennio POINDEXTER James
    PEREIRA Robert ROSATTI Giorgio ZOBELL Walter
         
         
1973 Melbourne (AUS) Soviet Union (URS) United States of America (USA) Australia (AUS)
    ALIPOV Alexander BOWIE Hugh ELLIS Eli James
    ANDROSHKIN Alexander GILBERT Kenneth LOWRY Kenneth
    GALKIN Gennady LITTLE Frank SMITH Douglas
    VEHM Peeter SKALSKY Harry WRAY Peter
         
         
1971 Bologna (ITA) Federal Republic of Germany (FRG) Italy (ITA) France (FRA)
    BLECHER Peter BASAGNI Silvano BAUD Jean Jacques
    LEIBINGER Heinz GIANI Serafino CANDELO Pierre
    ROSELIUS Ludwig MATTARELLI Ennio CARREGA Michel
    UNDERBERG Hubertus ROSATTI Giorgio PREVOST Michel
         
         
1970 Phoenix (USA) United States of America (USA) France (FRA) Italy (ITA)
    COLUMBO James BAUD Jean Jacques BASAGNI Silvano
    KRAPF Dallas CANDELO Pierre MATTARELLI Ennio
    STAFFORD Larry CARREGA Michel ROSATTI Giorgio
    ZOBELL Walter VENENY Denis ROSSINI Galliano
         
         
1969 San Sebastian (ESP) Italy (ITA) United States of America (USA) United Arab Republic (UAR)
    BERTOZZI Umberto BECK James DALY Assem
    GIANI Alberto GARRIGUS Thomas MEHREZ Mohamed Shahine
    MATTARELLI Ennio HOWARD Terry SABET Mounir
    ROSATTI Giorgio STAFFORD Larry WAHDAN Medhat
         
         
1967 Bologna (ITA) Italy (ITA) United States of America (USA) Soviet Union (URS)
    BASAGNI Silvano BECK James ALIPOV Alexander
    MATTARELLI Ennio BISHOP Chris DARASELIYA Karlo
    SCALZONE Angelo HICKS Billy KOSTYLEV Yuriy
    ROSSINI Galliano LOFFELMACHER Raichard SENICHEV Pavel
         
         
1966 Wiesbaden (FRG) United States of America (USA) Romania (ROM) Soviet Union (URS)
    HICKS Billy DUMITRESCU Ion ALIPOV Alexander
    HORNER Gordon FLORESCU George NIKANDROV Jurij
    JENSEN Charles ENACHE Gheorghe SENICHEV Pavel
    JONES Ken POPOVICI Stefan ZIMENKO Vladimir
         
         
1962 Cairo (UAR) Soviet Union (URS) German Democratic Republic (GDR) United Arab Republic (UAR)
    KALININ Sergei ASSMUS Gerhard EL BADRAWI Hussam
    NIKANDROV Jurij MARSCHEIDER Joachim BEDAIR Choukry
    SENICHEV Pavel KRAMER Karl Heinz MEHREZ Mohamed Shahine
    ZIMENKO Vladimir REHDER Heinz SALEH Youssef
         
         
1959 Cairo (UAR) Italy (ITA) Lebanon (LIB) United Arab Republic (UAR)
    CASCIANO Edoardo EL BADRAWI Hussam
    TOMASSINI Giorgio    
    ROSSINI Galliano    
         
         
1958 Moscow (URS) Soviet Union (URS) Italy (ITA) United States of America (USA)
    KALININ Sergei CASCIANO Edoardo CLARK Homer
    NIKANDROV Jurij CICERI Allessandro EVERHART Wyeth C.
    STYEPIN Valentin CICERI Daniele EISENLAUER Francis
    ZIMENKO Vladimir ROSSINI Galliano SESSIONS Edward O.
         
         
1954 Caracas (VEN) Italy (ITA) Sweden (SWE) Egypt (EGY)
    DE DONATO Raffaele ALWEN Knut GHALEB Seif Allah
    MERLO Cesare ALWEN Claes BADRAWI Mohamed Ezzedine
    ROSSINI Galliano HOLMQVIST Knut SENOUSSI Rafie
    TUCCIMEI Guglielmo MALMGREN Bengt RIAD Aly
         
         
1952 Oslo (NOR) Sweden (SWE) Egypt (EGY) Italy (ITA)
    ALWEN Knut GHALEB Seif Allah BELLINI Italo
    HOLMQVIST Knut FARES Youssef CROCCO Albino
    LILJEDAHL Hans MARABOUTI Michel MANFREDI Adolfo
    PALMSTIERNA Carl SHAHINE Sherif ROSSINI Galliano
         
         
1950 Madrid (ESP) Italy (ITA) Greece (GRE) Spain (ESP)
    SALA Carlo COUTZIS Jean AMIGO Mascort
    BELLINI Italo MANFREDI SERRAHIMA
    PRATI Giulio COUTZIS George SARASQUETA V.
    PRATI Giacomo LINARDAKIS Panagiotis JUAN GARCIA Rafael
         
         
1949 Buenos Aires (ARG) Argentina (ARG) Sweden (SWE) Uruguay (URU)
    BOZZI Leon BORG Ivar MALUGANI L.
    DE GIACOMI Juan KLEBERG Klas BARRERA H.
    MARTINI TRONCONI Juan Angel LILJEDAHL Hans NOCETTI J.
    ROCCHI Fulvio PALMSTIERNA Carl FLEURGUIN F.
         
         
1947 Stockholm (SWE) Sweden (SWE) Egypt (EGY) Finland (FIN)
    HOEGFELDT Nils GHALEB Seif Allah EKMAN Werner
    KLEBERG Klas MAKARIUS Farid DE PRADO Albert
    LILJEDAHL Hans LABIB Mahmoud HUBER Konrad Walentin
    PALMSTIERNA Carl SHAHINE Sherif ROSENLEW Sven-Erik Theodor
         
         
1939 Berlin (GER) Germany (GER) Italy (ITA) Hungary (HUN)
    VON DEN BONGART MANFREDI Adolfo DORA Sandor
    SCHOEBEL Kurt PIERVITALI Lorenzo LUMNICZER Sandor
      RAMPONI Dino STRASSBURGER Istvan
        SZAPARY Ladislaus
         
         
1938 Luhacovice (TCH) Poland (POL) Czechoslovakia (TCH) Hungary (HUN)
    KISZKURNO Jozef HOCKE DORA Sandor
    ZIEGENHIRTE Wilhelm   LUMNICZER Sandor
    LYSZKOWSKI Konstantyn   SZAPARY Ladislaus
    SZTUKOWSKI Stefan   STRASSBURGER Istvan
         
         
1937 Helsinki (FIN) Finland (FIN) Germany (GER) Sweden (SWE)
    AF FORSELLES Ake SACK Rudolf ADLERS Torsten
    EKMAN Werner SCHOEBEL Kurt EKBLOM Axel W.
    HEINONEN Werner VON GRAMON KLEBERG Klas
    HUBER Konrad Walentin VON DEN BONGART LUNDGREN Gunnar
         
         
1936 Berlin (GER) Hungary (HUN) Germany (GER) Great Britain (GBR)
    DORA Sandor SCHOEBEL Kurt
    HALASY DR Gyula    
    LUMNICZER Sandor    
    STRASSBURGER Istvan    
         
         
1935 Bruxelles (BEL) Hungary (HUN) Belgium (BEL) Germany (GER)
    DORA Pal SHEID Ludo SACK Rudolf
    DORA Sandor    
    LUMNICZER Sandor    
    STRASSBURGER Istvan    
         
         
1934 Budapest (HUN) Hungary (HUN) Germany (GER) Denmark (DEN)
    LUMNICZER Sandor SCHOEBEL Kurt
    DORA Pal    
    MONTAGH Andras    
    STRASSBURGER Istvan    
         
         
1933 Vienna (AUT) Hungary (HUN) Denmark (DEN) Austria (AUT)
    DORA Pal
    DORA Sandor    
    LUMNICZER Sandor    
    MONTAGH Andras    
         
         
1931 Lvov (POL) Austria (AUT) Hungary (HUN) Poland (POL)
    BAUMGARTNER August DORA Sandor BARANSKI Tadeusz
    CZERNIN Otto DORA Pal BARANOWSKI
    MUEHLBAUER Hahs LUMNICZER Sandor KISZKURNO Jozef
      MONTAGH Andras LYSZKOWSKI Konstantyn
         
         
1929 Stockholm (SWE) Hungary (HUN) Finland (FIN) Germany (GER)
    DORA Sandor AF FORSELLES Ake KELLER Helmuth
    DORA Pal EKMAN Werner SCHIVY L.
    LUMNICZER Sandor HUBER Robert Waldemar SACK Rudolf
    STRASSBURGER Istvan HUBER Konrad Walentin SIERSLORPFF
         
         

DOUBLE TRAP MEN TEAM Back to Top
1989-2018

2018 Changwon (KOR) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) India (IND)
    VESCOVI Andrea YANG Yiyang MITTAL Ankur
    DI SPIGNO Daniele LIU Anlong MOHD Asab
    INNOCENTI Marco QI Ying VIHAN Shardul
         
         
2017 Moscow (RUS) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS)
    DI SPIGNO Daniele HU Binyuan FOKEEV Vitaly
    BARILLA Antonino CHEN Xinyu NEKRASOV Artem
    CHIANESE Alessandro YANG Yiyang MOSIN Vasily
         
         
2015 Lonato (ITA) Great Britain (GBR) Russian Federation (RUS) India (IND)
    KNEALE Tim MOSIN Vasily MOHD Asab
    COWARD-HOLLEY Matthew John FOKEEV Vitaly MITTAL Ankur
    FRENCH Matthew NEKRASOV Artem DAHIYA Sangram
         
         
2014 Granada (ESP) Italy (ITA) United States of America (USA) People's Republic of China (CHN)
    BARILLA Antonino RICHMOND Joshua HU Binyuan
    DI SPIGNO Daniele HOLGUIN Jeffrey MO Junjie
    GASPARINI Davide ELLER Walton LI Jun
         
         
2013 Lima (PER) United States of America (USA) People's Republic of China (CHN) Italy (ITA)
    HALDEMAN Derek HU Binyuan BARILLA Antonino
    ELLER Walton WANG Hao GASPARINI Davide
    HOLGUIN Jeffrey PAN Qiang DI SPIGNO Daniele
         
         
2011 Belgrade (SRB) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Kuwait (KUW)
    HU Binyuan FOKEEV Vitaly ALMUTAIRI Mashfi
    LI Jun MOSIN Vasily ALAFASI Hamad
    MO Junjie LEYBO Mikhail ALDEEHANI Fehaid
         
         
2010 Munich (GER) United States of America (USA) Russian Federation (RUS) Great Britain (GBR)
    RICHMOND Joshua MOSIN Vasily KNEALE Tim
    HOLGUIN Jeffrey FOKEEV Vitaly SCOTT Steven
    CRAWFORD William LEYBO Mikhail WILSON Peter Robert Russell
         
         
2009 Maribor (SLO) United States of America (USA) Italy (ITA) Great Britain (GBR)
    HOLGUIN Jeffrey D'ANIELLO Francesco SCOTT Steven
    RICHMOND Joshua FRANZONI Claudio FAULDS Richard
    ELLER Walton DI SPIGNO Daniele WALTON Stevan
         
         
2007 Nicosia (CYP) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) Great Britain (GBR)
    DI SPIGNO Daniele HU Binyuan SCOTT Steven
    D'ANIELLO Francesco WANG Nan FAULDS Richard
    FRANZONI Claudio PAN Qiang WILSON Peter Robert Russell
         
         
2006 Zagreb (CRO) United States of America (USA) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS)
    RICHMOND Joshua WANG Nan FOKEEV Vitaly
    ELLER Walton HU Binyuan MOROZOV Boris
    KEEVER Bill PAN Qiang MOSIN Vasily
         
         
2005 Lonato (ITA) People's Republic of China (CHN) United Arab Emirates (UAE) United States of America (USA)
    WANG Nan ALMAKTOUM Ahmed HOLGUIN Jeffrey
    LI Bo ALKENDI Abdulla ERICKSON Bret
    HU Binyuan ALSHAMSY Saif ELLER Walton
         
         
2003 Nicosia (CYP) United States of America (USA) Australia (AUS) Italy (ITA)
    ELLER Walton MARK Russell DI SPIGNO Daniele
    HOLGUIN Jeffrey VELLA Adam INNOCENTI Marco
    KEEVER Bill HABERMAN Steve MARINI Luca
         
         
2002 Lahti (FIN) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) Kuwait (KUW)
    BERNASCONI Emanuele HU Binyuan ALAFASI Hamad
    DI SPIGNO Daniele LI Bo ALDEEHANI Fehaid
    INNOCENTI Marco LI Shuangchun ALMUTAIRI Mashfi
         
         
2001 Cairo (EGY) United States of America (USA) Kuwait (KUW) Italy (ITA)
    ALCORIZA David ALAFASI Hamad CENCI Mirco
    ELLER Walton ALDEEHANI Fehaid DI SPIGNO Daniele
    HOLGUIN Jeffrey ALMUTAIRI Mashfi INNOCENTI Marco
         
         
1999 Tampere (FIN) Italy (ITA) Sweden (SWE) People's Republic of China (CHN)
    DI SPIGNO Daniele PERSSON Conny HU Binyuan
    INNOCENTI Marco DAHLBY Hakan LI Bo
    MARINI Luca BERNDTSSON Jonas WANG Hao
         
         
1998 Barcelona (ESP) Australia (AUS) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN)
    VELLA Adam MARINI Luca HU Binyuan
    DIAMOND Michael FRANZONI Claudio LI Bo
    MARK Russell CENCI Mirco ZHANG Bing
         
         
1997 Lima (PER) Italy (ITA) Australia (AUS) United States of America (USA)
    CENCI Mirco DIAMOND Michael ALCORIZA David
    DI SPIGNO Daniele MARK Russell BADE Lance
    PERA Albano VELLA Adam REDDING Charles
         
         
1995 Nicosia (CYP) Italy (ITA) Australia (AUS) United States of America (USA)
    CENCI Mirco HABERMAN Steve BADE Lance
    DI SPIGNO Daniele MARK Russell ERICKSON Bret
    PERA Albano TILLEY Craig PULS Steve
         
         
1994 Fagnano (ITA) Great Britain (GBR) Australia (AUS) Italy (ITA)
    GRICE John KELLEY Benjamin BUFFOLI Ercole
    GILL Kevin MARK Russell CENCI Mirco
    ROUSE Michael TILLEY Craig PERA Albano
         
         
1993 Barcelona (ESP) Italy (ITA) United States of America (USA) Hungary (HUN)
    BUFFOLI Ercole BADE Lance BODO Zoltan
    CENCI Mirco ERICKSON Bret GOMBOS Karoly
    PERA Albano LAKATOS Joshua KRONOME Janos
         
         
1991 Perth (AUS) Great Britain (GBR) United States of America (USA) Italy (ITA)
    BODEN Peter CHORDASH Richard CASADEI Fabio
    CROFT Peter ERICKSON Bret SCALZONE Roberto
    GILL Kevin WALDRON Jay VENTURINI Marco
         
         
1990 Moscow (URS) France (FRA) Australia (AUS) Italy (ITA)
    BLONDEAU Bernard DIAMOND Michael CIONI Daniele
    GROS Jean-Paul MARK Russell PERA Albano
    TRONC Yves TILLEY Craig VENTURINI Marco
         
         
1989 Montecatini (ITA) Italy (ITA) Australia (AUS) Kuwait (KUW)
    CIONI Daniele MARK Russell ALDEEHANI Fehaid
    PERA Albano MAXWELL John AL HAMMAD Ali
    VENTURINI Marco RUMBEL Terry ALRASHIDI Abdullah
         
         

SKEET MEN TEAM Back to Top
1958-2019

2019 Lonato (ITA) Sweden (SWE) Cyprus (CYP) Italy (ITA)
    SVENSSON Marcus ACHILLEOS Georgios CASSANDRO Tammaro
    NILSSON Stefan KONSTANTINOU Dimitris ROSSETTI Gabriele
    JANSSON Henrik VASILIOU Nicolas FILIPPELLI Riccardo
         
         
2018 Changwon (KOR) France (FRA) Italy (ITA) Russian Federation (RUS)
    PETIT Emmanuel FILIPPELLI Riccardo ASTAKHOV Anton
    DELAUNAY Eric ROSSETTI Gabriele ZEMLIN Alexander
    TERRAS Anthony CASSANDRO Tammaro STARTSEV Yaroslav
         
         
2017 Moscow (RUS) Italy (ITA) Russian Federation (RUS) Czech Republic (CZE)
    ROSSETTI Gabriele TEPLYY Nikolay SLAVICEK Milos
    CASSANDRO Tammaro ZEMLIN Alexander ZAMECNIK Jan
    FILIPPELLI Riccardo ASTAKHOV Anton NYDRLE Tomas
         
         
2015 Lonato (ITA) France (FRA) Italy (ITA) United States of America (USA)
    TERRAS Anthony ROSSETTI Gabriele HANCOCK Vincent
    DELAUNAY Eric LODDE Luigi PERRY Dustin David
    PETIT Emmanuel LUCHINI Valerio BAYER Thomas
         
         
2014 Granada (ESP) Italy (ITA) United States of America (USA) France (FRA)
    LODDE Luigi HANCOCK Vincent TERRAS Anthony
    FILIPPELLI Riccardo THOMPSON Frank DELAUNAY Eric
    CASSANDRO Tammaro PERRY Dustin David PETIT Emmanuel
         
         
2013 Lima (PER) Italy (ITA) Czech Republic (CZE) Norway (NOR)
    TAZZA Giancarlo NYDRLE Tomas UNDSETH Ole Eilif
    FALCO Ennio SYCHRA Jan JENSEN Tom Beier
    LODDE Luigi TOMECEK Jakub BROVOLD Tore
         
         
2011 Belgrade (SRB) Russian Federation (RUS) Denmark (DEN) United Arab Emirates (UAE)
    SHOMIN Valeriy HOLMGAARD Martin BIN FUTAIS Saif
    ASTAKHOV Anton HANSEN Jesper ALMAKTOUM Saeed
    SERBIN Evgeniy GOLDING Anders AHMAD Mohamed
         
         
2010 Munich (GER) Cyprus (CYP) Italy (ITA) France (FRA)
    ANDREOU Antonakis FALCO Ennio TERRAS Anthony
    ACHILLEOS Georgios MOSCARIELLO Angelo DELAUNAY Eric
    CHRISTOFOROU Kyriacos LUCHINI Valerio POUMAILLOU Edouard
         
         
2009 Maribor (SLO) United States of America (USA) Finland (FIN) Denmark (DEN)
    HANCOCK Vincent KEMPPAINEN Marko GOLDING Anders
    DULOHERY Shawn MERILUOTO Heikki HANSEN Jesper
    THOMPSON Frank LESKINEN Lauri NIELSEN Michael
         
         
2007 Nicosia (CYP) Cyprus (CYP) Czech Republic (CZE) United States of America (USA)
    ACHILLEOS Georgios HLAVACEK Leos HANCOCK Vincent
    CHRISTOFOROU Kyriacos SYCHRA Jan GRAVES James
    NIKOLAIDIS Antonis DOLECEK Bretislav DULOHERY Shawn
         
         
2006 Zagreb (CRO) Italy (ITA) Czech Republic (CZE) Norway (NOR)
    LUCHINI Valerio SYCHRA Jan BROVOLD Tore
    FALCO Ennio HUTAR Ales WATNDAL Erik
    BENELLI Andrea HLAVACEK Leos JENSEN Harald
         
         
2005 Lonato (ITA) Norway (NOR) United States of America (USA) Italy (ITA)
    BROVOLD Tore HANCOCK Vincent FALCO Ennio
    WATNDAL Erik GRAVES James LUCHINI Valerio
    JENSEN Harald WEEKS Mark BENELLI Andrea
         
         
2003 Nicosia (CYP) Cyprus (CYP) People's Republic of China (CHN) Italy (ITA)
    CHRISTOFOROU Kyriacos JIN Di BENELLI Andrea
    NIKOLAIDIS Antonis QU Ridong GENGA Pietro
    KOURTELLAS Christos GAO Xiguang FALCO Ennio
         
         
2002 Lahti (FIN) Czech Republic (CZE) United States of America (USA) Russian Federation (RUS)
    BECHYNSKY Bronislav DULOHERY Shawn SHOMIN Valeriy
    HLAVACEK Leos GRAVES James SKOROBOGATOV Aleksey
    SYCHRA Jan TREADWELL David TISHIN Oleg
         
         
2001 Cairo (EGY) Czech Republic (CZE) Cyprus (CYP) United States of America (USA)
    HLAVACEK Leos ACHILLEOS Georgios BUFFA Joseph
    MALEK Petr ANDREOU Antonakis DULOHERY Shawn
    SYCHRA Jan CHRISTOFOROU Kyriacos GRAVES James
         
         
1999 Tampere (FIN) Italy (ITA) Cuba (CUB) Kuwait (KUW)
    GENGA Pietro TORRES Guillermo Alfredo ALRASHIDI Abdullah
    BENELLI Andrea RODRIGUEZ MARTINEZ Juan Miguel ALMUTAIRI Salah
    FALCO Ennio PULDON Servando ALHAMMAD Anwer
         
         
1998 Barcelona (ESP) Finland (FIN) Czech Republic (CZE) Russian Federation (RUS)
    LAITINEN Timo BECHYNSKY Bronislav VETOSH Alexey
    HIMANKA Janne SYCHRA Jan TISHIN Oleg
    EKLUND Jani MALEK Petr TIOPLI Nikolai
         
         
1997 Lima (PER) United States of America (USA) Cuba (CUB) Russian Federation (RUS)
    BUFFA Joseph PULDON Servando SALMIN Nikolay
    DULOHERY Shawn RODRIGUEZ MARTINEZ Juan Miguel TISHIN Oleg
    GRAVES James TORRES Guillermo Alfredo TIOPLI Nikolai
         
         
1995 Nicosia (CYP) Romania (ROM) Italy (ITA) Georgia (GEO)
    CIORBA Attila Iosif BENELLI Andrea KVATADZE David
    MATEI Marin FALCO Ennio IMNAISHVILI Tamaz
    TOMAN Ioan ROSSETTI Bruno SHENGELIA Givi
         
         
1994 Fagnano (ITA) Italy (ITA) Russian Federation (RUS) Germany (GER)
    BENELLI Andrea AKSYUTIN Sergey HEINRICH Jan-Henrik
    FALCO Ennio CHERKASOV Alexander HOCHWALD Bernhard
    ROSSETTI Bruno TISHIN Oleg WEGNER Axel
         
         
1993 Barcelona (ESP) Italy (ITA) Denmark (DEN) United States of America (USA)
    BENELLI Andrea KROGNER Karsten CLARK Dean
    GIOVANNANGELO Claudio NIELSEN Frank GRAVES James
    ROSSETTI Bruno RASMUSSEN Ole Riber ROY William
         
         
1991 Perth (AUS) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH)
    CLARK Dean CHERKASOV Alexander ADAMEC Lubos
    SCHMIDT Michael Jun. INESHIN Andrei HLAVACEK Leos
    ROY William SOKOLOV Vladimir MALEK Petr
         
         
1990 Moscow (URS) Czechoslovakia (TCH) Soviet Union (URS) Cuba (CUB)
    BECHYNSKY Bronislav IMNAISHVILI Tamaz PULDON Servando
    HLAVACEK Leos PAKK Peeter RODRIGUEZ MARTINEZ Juan Miguel
    MALEK Petr TIMOKHIN Valeri TORRES Guillermo Alfredo
         
         
1989 Montecatini (ITA) Italy (ITA) Soviet Union (URS) Cuba (CUB)
    BENELLI Andrea GUSSEV Vassili PULDON Servando
    GIOVANNANGELO Claudio SOKOLOV Vladimir RODRIGUEZ MARTINEZ Juan Miguel
    ROSSETTI Bruno TIMOKHIN Valeri TORRES Guillermo Alfredo
         
         
1987 Valencia (VEN) German Democratic Republic (GDR) Italy (ITA) Czechoslovakia (TCH)
    HOCHWALD Bernhard BENELLI Andrea ADAMEC Lubos
    REMTER Torsten GIARDINI Celso BECHYNSKY Bronislav
    WEGNER Axel SCRIBANI ROSSI Luca HLAVACEK Leos
         
         
        Cuba (CUB)
        PULDON Servando
        RODRIGUEZ MARTINEZ Juan Miguel
        TORRES Guillermo Alfredo
         
         
1986 Suhl (GDR) Italy (ITA) German Democratic Republic (GDR) Soviet Union (URS)
    BENELLI Andrea DUNKEL Matthias IMNAISHVILI Tamaz
    GIARDINI Celso HOCHWALD Bernhard KOLOS Sergey
    SCRIBANI ROSSI Luca WEGNER Axel TIMOKHIN Valeri
         
         
1985 Montecatini (ITA) United States of America (USA) Italy (ITA) Czechoslovakia (TCH)
    CLARK Dean BENELLI Andrea ADAMEC Lubos
    DICKSON Joseph GIARDINI Celso BECHYNSKY Bronislav
    SCHMIDT Michael Jun. SCRIBANI ROSSI Luca KLOFANDA Stanislav
         
         
1983 Edmonton (CAN) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH)
    CLARK Dean SHAKHVOROSTOV Sergei ADAMEC Lubos
    DRYKE Matthew IMNAISHVILI Tamaz HULA Jan
    THOMPSON Michael E. ZHGENTI Tariel KALIS Miloslav
         
         
1982 Caracas (VEN) United States of America (USA) France (FRA) Italy (ITA)
    CARLISLE Daniel CREPIN Gerard CIANFARANI Italo
    CLARK Dean PENOT Elie GIARDINI Celso
    DRYKE Matthew ROSSETTI Bruno SCRIBANI ROSSI Luca
    MULLINS Alger TYSSIER Stephane VENTILATI Raffaele
         
         
1981 Tucuman (ARG) Italy (ITA) France (FRA) Soviet Union (URS)
    BENELLI Andrea PETITPIED Jean-Francois IMNAISHVILI Tamaz
    CIANFARANI Italo PENOT Elie PAKK Peeter
    GIARDINI Celso ROSSETTI Bruno SHAKHVOROSTOV Sergei
    SCRIBANI ROSSI Luca TYSSIER Stephane ZHGENTI Tariel
         
         
1979 Montecatini (ITA) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Italy (ITA)
    CLEMMONS Joseph CHERKASOV Alexander DOMINICI Lindo
    DRYKE Matthew IMNAISHVILI Tamaz GIARDINI Celso
    SATTERWHITE John MATOJAN Timur GARAGNANI Romano
    SIZEMORE Jeffrey SKUBAK Alexander MECOCCI Giancarlo
         
         
1978 Seoul (KOR) Italy (ITA) France (FRA) Sweden (SWE)
    BRUNETTI Luciano CREPIN Gerard BENGTSSON Gert-Ake
    DOMINICI Lindo PETITPIED Jean-Francois GUSTAVSSON Kent Goran
    GARAGNANI Romano PENOT Elie JOHNSSON Manne
    MECOCCI Giancarlo ROSSETTI Bruno CARLSSON Anders
         
         
1977 Antibes (FRA) United States of America (USA) France (FRA) Sweden (SWE)
    CLEMMONS Joseph BEASSE Gilbert BENGTSSON Jan-Aake
    CARLISLE Daniel CREPIN Gerard CARLSSON Anders
    MULLINS Alger PETITPIED Jean-Francois LAND Mats
    SIMMONS Bradley Jay PENOT Elie OLSSON Lars Erik
         
         
1975 Munich (FRG) German Democratic Republic (GDR) Poland (POL) Denmark (DEN)
    BUCHHEIM Michael GAWLIKOWSKI Wieslaw CHRISTENSEN Leo
    HOCHWALD Bernhard NOWAKOWSKI Piotr JUSTESEN Ole
    KLAUS Wolfgang SOCHARSKI Andrzej STEFFENSEN Poul
    RESCHKE Klaus TRZASKOWSKI Jerzy RASMUSSEN Hans Kjeld
         
         
1974 Berne (SUI) Soviet Union (URS) Poland (POL) United States of America (USA)
    ALIEV Alik GAWLIKOWSKI Wieslaw BUNTROCK Allen
    ANDREYEV Vladimir NOWAKOWSKI Piotr HARRIS Arthur
    TSURANOV Jury PAWLOWSKI Hubert SATTERWHITE John
    ZHGENTI Tariel TRZASKOWSKI Jerzy SLAHUCKA William
         
         
1973 Melbourne (AUS) Soviet Union (URS) Sweden (SWE) Great Britain (GBR)
    ANDREYEV Vladimir BENGTSSON Gert-Ake BONNETT Alec
    PETROV Evgeni CARLSSON Jimmy HAWKE John
    ZHGENTI Tariel CARLSSON Anders SEABROOK David
    TSURANOV Jury SAMUELSSON Kurt SEPHTON Colin John
         
         
1971 Bologna (ITA) Soviet Union (URS) German Democratic Republic (GDR) Italy (ITA)
    PETROV Evgeni BUCHHEIM Michael BECCHERONI Loris
    ZHGENTI Tariel KRUMPHOLZ Klaus CASADIO Ercole
    SEDINKIN Gennady RESCHKE Klaus DE ANGELI Floriano
    TSURANOV Jury SCHULZE Klaus GARAGNANI Romano
         
         
1970 Phoenix (USA) Soviet Union (URS) United States of America (USA) France (FRA)
    BENESH Nikolai GILBERT Kenneth GUADAGNINI Jean Claude
    PETROV Evgeni MORRISON Allen MELINETTE Robert
    SEROV Valeri RODALE Robert David PENOT Elie
    TSURANOV Jury TINER James SWEC Guy
         
         
1969 San Sebastian (ESP) Soviet Union (URS) Poland (POL) United States of America (USA)
    BENESH Nikolai DANEK Wlodzimierz HERRING Earl Francis
    BULBA Boris GAWLIKOWSKI Wieslaw PROVENCE Philip
    PETROV Evgeni KOROLKIEWICZ Olgierd Jan RODALE Robert David
    TSURANOV Jury ROGOWSKI Artur SCHUEHLE Robert
         
         
1967 Bologna (ITA) Soviet Union (URS) Italy (ITA) Denmark (DEN)
    DURNEV Nikolai BECCHERONI Loris FOLTING Ove W.
    KONDRATIEV Evgeni CHIONO Giancarlo JENSEN Benny Peter
    PETROV Evgeni RIVOIRA Luigi PEDERSEN Karls Ejgil
    TSURANOV Jury RIVOIRA Srefano SEIFFERT Benny
         
         
1966 Wiesbaden (FRG) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Federal Republic of Germany (FRG)
    HARRIS Arthur DURNEV Nikolai RETHWISCH Haymo
    HORNER Gordon KONDRATIEV Evgeni SUPPLI Hans
    SUBER Frank PETROV Evgeni GRAF VON HOHENTHAL Peter
    SHUMATE Strothe TSURANOV Jury WIRNHIER Konrad
         
         
1962 Cairo (UAR) United States of America (USA) Soviet Union (URS) Sweden (SWE)
    CALHOUN Edwin TSURANOV Jury ALWEN Claes
    HEFFRON Thomas DURNEV Nikolai KLINGSPOR Goesta
    PENDERGRASS Kenneth KAPLUN Ariy RUNESSON Bo
    RODALE Robert David PETROV Evgeni STANDAR Lennart
         
         
1958 Moscow (URS) Soviet Union (URS) Venezuela (VEN) Romania (ROM)
    ANTONOV Boris GARCIA Juan ENACHE Gheorghe
    TSURANOV Jury CARDENAS Ismael DUMITRESCU Ion
    DURNEV Nikolai RINCONES Arnaldo FLORESCU George
    KAPLUN Ariy PLAZA MARQUEZ Carlos POPOVICI Stefan
         
         

TRAP WOMEN TEAM Back to Top
1975-2019

2019 Lonato (ITA) United States of America (USA) Russian Federation (RUS) Italy (ITA)
    CARROLL Ashley SAVELEVA Iuliia STANCO Silvana
    TOZIER Rachel Leighanne TUGOLUKOVA Yulia ROSSI Jessica
    BROWNING Kayle BARSUK Tatiana PALMITESSA Maria Lucia
         
         
2018 Changwon (KOR) Italy (ITA) Spain (ESP) United States of America (USA)
    STANCO Silvana MARTINEZ Beatriz BROWNING Kayle
    ROSSI Jessica GALVEZ Fatima CARROLL Ashley
    IEZZI Alessia MUNOZ DE LEON MORAL Francisca SKINNER Aeriel Alease
         
         
2017 Moscow (RUS) United States of America (USA) Finland (FIN) Italy (ITA)
    CARROLL Ashley SALMI Marika ROSSI Jessica
    BARNEY WEINHEIMER Caitlin MAKELA-NUMMELA Satu STANCO Silvana
    COGDELL Corey VEROMAA Mopsi IEZZI Alessia
         
         
2015 Lonato (ITA) Great Britain (GBR) Finland (FIN) Russian Federation (RUS)
    KERWOOD Charlotte SALMI Marika TKACH Elena
    BARR Kirsty ANTIKAINEN Noora RABAYA Ekaterina
    LING Abbey MAKELA-NUMMELA Satu BARSUK Tatiana
         
         
2014 Granada (ESP) Germany (GER) Italy (ITA) Spain (ESP)
    QUOOSS Katrin GELISIO Deborah GALVEZ Fatima
    BECKMANN Jana ROSSI Jessica CLEMENTE Eva Maria
    GOEHRING Christiane STANCO Silvana QUINTANAL ZUBIZARRETA Maria
         
         
2013 Lima (PER) Italy (ITA) Russian Federation (RUS) Australia (AUS)
    ROSSI Jessica TKACH Elena BALOGH Suzanne
    CAPORUSCIO Federica LARICHEVA Irina SKINNER Catherine
    STANCO Silvana BARSUK Tatiana SCANLAN Laetisha
         
         
2011 Belgrade (SRB) Russian Federation (RUS) France (FRA) People's Republic of China (CHN)
    TKACH Elena SAUZET Marina LIU Yingzi
    LARICHEVA Irina RACINET Delphine GAO E
    BARSUK Tatiana NEAU Stephanie WU Cuicui
         
         
2010 Munich (GER) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) San Marino (SMR)
    ROSSI Jessica LIU Yingzi SANTOLINI Marina
    GELISIO Deborah GAO E PERILLI Alessandra
    IANNOTTI Giulia LU Xingyu DEL DIN Daniela
         
         
2009 Maribor (SLO) Italy (ITA) Great Britain (GBR) San Marino (SMR)
    ROSSI Jessica MARSHALL Shona PERILLI Alessandra
    GELISIO Deborah KERWOOD Charlotte DEL DIN Daniela
    IANNOTTI Giulia BURTON Abbey SPADONI Francesca
         
         
2007 Nicosia (CYP) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) Germany (GER)
    GELISIO Deborah LIU Yingzi SCHEIBL Sonja
    IANNOTTI Giulia CHEN Li KIERMAYER Susanne
    PERILLI Arianna GAO E BECKMANN Jana
         
         
2006 Zagreb (CRO) People's Republic of China (CHN) Great Britain (GBR) Russian Federation (RUS)
    CHEN Li GODDARD Lesley TKACH Elena
    ZHU Mei KERWOOD Charlotte LARICHEVA Irina
    GAO E MARSHALL Shona BARSUK Tatiana
         
         
2005 Lonato (ITA) Russian Federation (RUS) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN)
    LARICHEVA Irina GELISIO Deborah MA Huike
    TKACH Elena GIANSANTI Romina GAO E
    RABAIA Elena IANNOTTI Giulia WANG Yiwen
         
         
2003 Nicosia (CYP) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) Spain (ESP)
    PELOSI Roberta GAO E LEON Vanessa
    IANNOTTI Giulia WANG Yujin QUINTANAL Maria
    SANTASILIA Maria Sole LIU Yingzi MAJUELO Vanesa
         
         
2002 Lahti (FIN) Russian Federation (RUS) Spain (ESP) People's Republic of China (CHN)
    LARICHEVA Irina LEON Vanessa GAO E
    TKACH Elena MAJUELO Vanesa MA Huike
    ZUB Maria QUINTANAL Maria WANG Yujin
         
         
2001 Cairo (EGY) Russian Federation (RUS) People's Republic of China (CHN) Australia (AUS)
    LARICHEVA Irina GAO E BALOGH Suzanne
    TKACH Elena GUO Hua BAYNES Deserie
    ZUB Maria LIU Yingzi JENKINS Nessa
         
         
1999 Tampere (FIN) People's Republic of China (CHN) France (FRA) Italy (ITA)
    HAN Fang RACINET Delphine BOCCA Cristina
    CHEN Li RENAUD Gisele IANNOTTI Giulia
    GAO E VIDAL Yolande PELOSI Roberta
         
         
1998 Barcelona (ESP) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Germany (GER)
    CHEN Li MINYARD Deena SCHEIBL Sonja
    GUO Hua GENTRY Cindy HUESING Silke
    GAO E DEWITT Theresa KIERMAYER Susanne
         
         
1997 Lima (PER) Italy (ITA) United States of America (USA) Russian Federation (RUS)
    BOCCA Cristina KOCH-PARAMORE Carolyn LARICHEVA Irina
    PELOSI Roberta MENDICINO Deena RABAIA Elena
    TATTINI Paola NOVINSKI Joetta VOLKOVA Maria
         
         
1995 Nicosia (CYP) United States of America (USA) Italy (ITA) Finland (FIN)
    JULIN Deena BOCCA Cristina MAKELA Satu
    MORRISON Denise PELOSI Roberta PUSILA Satu
    STRODTMAN Frances TATTINI Paola VILJANEN Tiina
         
         
1994 Fagnano (ITA) Italy (ITA) United States of America (USA) Germany (GER)
    CAPONI Emanuela JULIN Deena HUESING Silke
    PELOSI Roberta MORRISON Denise KIERMAYER Susanne
    TATTINI Paola WENTZEL Theresa KNETEMANN Petra
         
         
1993 Barcelona (ESP) People's Republic of China (CHN) Germany (GER) Spain (ESP)
    GAO E HUESING Silke PALAZON HURTADO Maria Dolores
    WANG Yujin KIERMAYER Susanne TEROL Mari Luz
    YIN Weiping KNETEMANN Petra USIETO Gema
         
         
1991 Perth (AUS) People's Republic of China (CHN) Soviet Union (URS) France (FRA)
    LI Li CHUYKO Victoria BERNARD Muriel
    WANG Yujin SHISHIRINA Elena COLAVITO Mauricette
    YIN Weiping TKACH Elena RENAUD Gisele
         
         
1990 Moscow (URS) Italy (ITA) Soviet Union (URS) People's Republic of China (CHN)
    TATTINI Paola GUBIEVA Maya LU Ruizhen
    BALDISSERRI Pia LARICHEVA Irina WANG Yujin
    PELOSI Roberta SHISHIRINA Elena YIN Weiping
         
         
1989 Montecatini (ITA) Soviet Union (URS) Spain (ESP) People's Republic of China (CHN)
    GUDZINEVICIUTE Daina PALAZON HURTADO Maria Dolores GAO E
    LAZAREVA Svetlana QUINTANAL Maria LU Ruizhen
    SHISHIRINA Elena USIETO Gema YIN Weiping
         
         
1986 Suhl (GDR) Soviet Union (URS) People's Republic of China (CHN) Italy (ITA)
    LAZAREVA Svetlana GAO E GENTILETTI Wanda
    MICHAILOVA Marina LI Li MORARA Roberta
    SHISHIRINA Elena YIN Weiping BALDISSERRI Pia
         
         
1985 Montecatini (ITA) People's Republic of China (CHN) Italy (ITA) Canada (CAN)
    GAO E TATTINI Paola NATTRASS Susan
    LI Li BALDISSERRI Pia MC GARVEY Anne
    WANG Yujin GENTILETTI Wanda SALT Lisa
         
         
1983 Edmonton (CAN) United States of America (USA) Spain (ESP) People's Republic of China (CHN)
    DELANEY Loral GARCIA DE CUBAS Maria Carmen GAO E
    STRODTMAN Frances GONZALEZ DE RIONDA Maria Pilar LI Li
    TOMSOVIC Connie PALAZON HURTADO Maria Dolores XU Yali
         
         
1982 Caracas (VEN) United States of America (USA) Spain (ESP) People's Republic of China (CHN)
    MC CLURE Carol GARCIA DE CUBAS Maria Carmen GAO E
    STRODTMAN Frances MUNOZ Maria Teresa LI Li
    TOMSOVIC Connie PALAZON HURTADO Maria Dolores XU Yali
         
         
1981 Tucuman (ARG) Spain (ESP) United States of America (USA)
    GARCIA DE CUBAS Maria Carmen GROSCH Audrey  
    GONZALEZ DE RIONDA Maria Pilar STARK Glenda  
    MUNOZ Maria Teresa STRODTMAN Frances  
         
         
1979 Montecatini (ITA) Soviet Union (URS) Italy (ITA) United States of America (USA)
    TUSHKINA Larisa AVRILE GUIDUCCI Bina HOYLE Connie
    HLEBNIKOVA Valentina GENTILETTI Wanda JOHNSON Valeria
    KLEKOVA Julia ROLANDI Elda STRODTMAN Frances
         
         
1978 Seoul (KOR) Italy (ITA) Spain (ESP) United States of America (USA)
    GENTILETTI Wanda GARCIA DE CUBAS Maria Carmen DELANEY Loral
    AVRILE GUIDUCCI Bina GONZALEZ DE RIONDA Maria Pilar GROSCH Audrey
    HANSBERG Bianca Rosa MUNOZ Maria Teresa JOHNSON Valeria
         
         
1977 Antibes (FRA) Italy (ITA) United States of America (USA) Spain (ESP)
    AVRILE GUIDUCCI Bina GROSCH Audrey GARCIA DE CUBAS Maria Carmen
    GENTILETTI Wanda DELANEY Loral GONZALEZ DE RIONDA Maria Pilar
    ROLANDI Elda STRODTMAN Frances MUNOZ Maria Teresa
         
         
1975 Munich (FRG) Soviet Union (URS) Federal Republic of Germany (FRG) United States of America (USA)
    GERASINA Valentina CASPARY Marlene GROSCH Audrey
    KLEKOVA Julia ROSELIUS Beate SEDLECKY Kathleen
    UKOLOVA Natalia VON SODEN Elisabeth STRODTMAN Frances
         
         

DOUBLE TRAP WOMEN TEAM Back to Top
1990-2003

2003 Nicosia (CYP) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Russian Federation (RUS)
    LI Qingnian RHODE Kimberly RABAIA Elena
    WANG Jing Lin DEMENT Joetta DUDNIK Elena
    CHEN Fang HOGAN Kyndra KHOKHLOVA Liudmila
         
         
2002 Lahti (FIN) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Chinese Taipei (TPE)
    DING Hongping DEMENT Joetta LIN Yi Chun
    WANG Jing Lin DEWITT Theresa WEN Kai Lu
    ZHANG Yafei RHODE Kimberly WU Meng Ying
         
         
2001 Cairo (EGY) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Chinese Taipei (TPE)
    DING Hongping HOGAN Kyndra LIN Yi Chun
    LI Qingnian RHODE Kimberly WEN Kai Lu
    ZHANG Yafei SCHAD Elizabeth WU Meng Ying
         
         
1999 Tampere (FIN) People's Republic of China (CHN) Japan (JPN) Finland (FIN)
    ZHANG Yafei MIURA Yoshiko JULIN Pia
    GAO E NAKAYAMA Yukie PUSILA Satu
    DING Hongping TAHARA Akane MURTONIEMI Riitta-Mari
         
         
1998 Barcelona (ESP) United States of America (USA) People's Republic of China (CHN) Republic of Korea (KOR)
    RHODE Kimberly ZHU Mei SON Hye Kyoung
    MINYARD Deena GAO E LEE Eun Sim
    GENTRY Cindy DING Hongping JIN Hyun Ok
         
         
1997 Lima (PER) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS)
    GELISIO Deborah DING Hongping KRAVTCHOUK Elena
    INNOCENTI Nadia JIANG Xiaoguang RABAIA Elena
    PERILLI Arianna WU Yunxia TKACH Elena
         
         
1995 Nicosia (CYP) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA)
    GELISIO Deborah DING Hongping JULIN Deena
    INNOCENTI Nadia WANG Yujin RHODE Kimberly
    PASELLO Giovanna XU Xiang WENTZEL Theresa
         
         
1994 Fagnano (ITA) Russian Federation (RUS) Finland (FIN) People's Republic of China (CHN)
    DEMINA Svetlana MAKELA Satu GAO E
    LARICHEVA Irina MURTONIEMI Riitta-Mari LIU Yingzi
    SHISHIRINA Elena PUSILA Satu WANG Yujin
         
         
1993 Barcelona (ESP) United States of America (USA) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN)
    BANKEY Terry DI GIOVANNI Anna Maria GAO E
    JULIN Deena GELISIO Deborah WANG Yujin
    STRODTMAN Frances RATEK Zdenka YIN Weiping
         
         
1991 Perth (AUS) Soviet Union (URS) People's Republic of China (CHN) France (FRA)
    CHUYKO Victoria LI Li BERNARD Muriel
    SHISHIRINA Elena WANG Yujin COLAVITO Mauricette
    TKACH Elena YIN Weiping RENAUD Gisele
         
         
1990 Moscow (URS) Soviet Union (URS) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA)
    GUBIEVA Maya LU Ruizhen GEPHART Carol
    LARICHEVA Irina WANG Yujin GROSCH Audrey
    SHISHIRINA Elena YIN Weiping MORRISON Denise
         
         

SKEET WOMEN TEAM Back to Top
1975-2019

2019 Lonato (ITA) United States of America (USA) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN)
    VIZZI Dania Jo BACOSI Diana WEI Meng
    RHODE Kimberly CAINERO Chiara ZHANG Heng
    SIMONTON Samantha SCOCCHETTI Simona ZHANG Donglian
         
         
2018 Changwon (KOR) United States of America (USA) Italy (ITA) Cyprus (CYP)
    ENGLISH Amber SPADA Katiuscia ELEFTHERIOU Andri
    RHODE Kimberly BACOSI Diana NIKOLAOU Konstantia
    CONNOR Caitlin CAINERO Chiara ANDREOU Panagiota
         
         
2017 Moscow (RUS) United States of America (USA) Italy (ITA) Russian Federation (RUS)
    RHODE Kimberly BACOSI Diana SHAKIROVA Albina
    VIZZI Dania Jo SPADA Katiuscia KONOVALOVA Nadezda
    CONNOR Caitlin SCOCCHETTI Simona KRAKHMALEVA Anastasia
         
         
2015 Lonato (ITA) United States of America (USA) Italy (ITA) People's Republic of China (CHN)
    CRAFT Morgan SPADA Katiuscia WEI Ning
    CONNOR Caitlin BACOSI Diana WEI Meng
    RHODE Kimberly CAINERO Chiara LIN Piao Piao
         
         
2014 Granada (ESP) Great Britain (GBR) Slovakia (SVK) United States of America (USA)
    ALLEN Elena BARTEKOVA Danka DROZD Brandy N.
    HILL Amber STRANOVSKA Andrea RHODE Kimberly
    GRAY Sarah STIBRAVA Monika DUNN Haley
         
         
2013 Lima (PER) Italy (ITA) Great Britain (GBR) Russian Federation (RUS)
    BACOSI Diana HILL Amber PANARINA Olga
    SCOCCHETTI Simona ALLEN Elena KVARTALOVA Landish
    SPADA Katiuscia LE GRELLE Pinky KONOVALOVA Nadezda
         
         
2011 Belgrade (SRB) People's Republic of China (CHN) Italy (ITA) Slovakia (SVK)
    WEI Ning SPADA Katiuscia BARTEKOVA Danka
    ZHANG Shan CAINERO Chiara STRANOVSKA Andrea
    ZHANG Donglian SCOCCHETTI Simona ZEMKOVA Monika
         
         
2010 Munich (GER) United States of America (USA) People's Republic of China (CHN) Slovakia (SVK)
    RHODE Kimberly WEI Ning BARTEKOVA Danka
    DUNN Haley ZHANG Shan BARTEKOVA Lenka
    ENGLISH Amber ZHANG Heng ZEMKOVA Monika
         
         
2009 Maribor (SLO) Russian Federation (RUS) Italy (ITA) Slovakia (SVK)
    PANARINA Olga SPADA Katiuscia BARTEKOVA Danka
    DEMINA Svetlana CAINERO Chiara ZEMKOVA Monika
    KONOVALOVA Nadezda VITALI Cristina BARTEKOVA Lenka
         
         
2007 Nicosia (CYP) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Italy (ITA)
    WEI Ning DUNN Haley CAINERO Chiara
    YU Xiumin RHODE Kimberly SPADA Katiuscia
    ZHANG Shan SMOTEK Connie VITALI Cristina
         
         
2006 Zagreb (CRO) United States of America (USA) Russian Federation (RUS) Italy (ITA)
    SMOTEK Connie AVETISYAN Yerjanik CAINERO Chiara
    NEAL Brandie DEMINA Svetlana SPADA Katiuscia
    DUNN Haley PANARINA Olga VITALI Cristina
         
         
2005 Lonato (ITA) Italy (ITA) Slovakia (SVK) United States of America (USA)
    VITALI Cristina BARTEKOVA Danka DUNN Haley
    SPADA Katiuscia STRANOVSKA Andrea SMOTEK Connie
    CAINERO Chiara BARTEKOVA Lenka NEAL Brandie
         
         
2003 Nicosia (CYP) United States of America (USA) Russian Federation (RUS) Italy (ITA)
    SMOTEK Connie DEMINA Svetlana SPADA Katiuscia
    NEAL Brandie AVETISYAN Yerjanik VITALI Cristina
    LEGATE Shari PANARINA Olga CAINERO Chiara
         
         
2002 Lahti (FIN) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Hungary (HUN)
    CHEN Zhenru AVETISYAN Yerjanik GOBOLOS Ibolya
    SHI Hong Yan DEMINA Svetlana IGALY Diana
    WEI Ning PANARINA Olga VASVARI Erzsebet
         
         
2001 Cairo (EGY) Russian Federation (RUS) People's Republic of China (CHN) Italy (ITA)
    AVETISYAN Yerjanik CHEN Zhenru CAINERO Chiara
    DEMINA Svetlana WEI Ning NARDINI Sabrina
    PANARINA Olga ZHANG Shan VITALI Cristina
         
         
1999 Tampere (FIN) Russian Federation (RUS) People's Republic of China (CHN) Great Britain (GBR)
    AVETISYAN Yerjanik ZHANG Shan ELVIN Kelly
    DEMINA Svetlana CHEN Zhenru BRAMLEY Susan
    ANTOCHINA Larisa NIE Chang LITTLE Elena
         
         
1998 Barcelona (ESP) People's Republic of China (CHN) Russian Federation (RUS) Italy (ITA)
    LIAO Haiyan TARASEVICH Marina BOLIS Daniela
    ZHANG Shan DEMINA Svetlana PARRINI Antonella
    CHEN Zhenru AVETISYAN Yerjanik NARDINI Sabrina
         
         
1995 Nicosia (CYP) United States of America (USA) Hungary (HUN) Italy (ITA)
    RHODE Kimberly GOBOLOS Ibolya BOLIS Daniela
    SCHILLER Connie IGALY Diana VITALI Cristina
    RUMORE Colleen VASVARI Erzsebet ZAINO Antonietta
         
         
1994 Fagnano (ITA) Hungary (HUN) United States of America (USA) Italy (ITA)
    GOBOLOS Ibolya BANKEY Terry BOLIS Daniela
    IGALY Diana LEGATE Shari NARDINI Sabrina
    VASVARI Erzsebet SCHILLER Connie PARRINI Antonella
         
         
1991 Perth (AUS) Democratic People's Republic of Korea (PRK) People's Republic of China (CHN) Hungary (HUN)
    KIM Myong Hwa SHAO Weiping GOBOLOS Ibolya
    LI Hyon Ok WU Lanying IGALY Diana
    PAK Jong Ran ZHANG Shan VASVARI Erzsebet
         
         
1990 Moscow (URS) Hungary (HUN) People's Republic of China (CHN) Soviet Union (URS)
    GOBOLOS Ibolya SHAO Weiping DEMINA Svetlana
    IGALY Diana WU Lanying MEFTAKHETDINOVA Zemfira
    VASVARI Erzsebet ZHANG Shan PUSHINA Elena
         
         
1989 Montecatini (ITA) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Hungary (HUN)
    FENG Meimei FLUKER Connie IGALY Jozsefne
    WU Lanying RAAHAUGE Cindy IGALY Diana
    ZHANG Shan VANDENTOP Dorie Ann VASVARI Erzsebet
         
         
1986 Suhl (GDR) People's Republic of China (CHN) Soviet Union (URS) Poland (POL)
    FENG Meimei DEMINA Svetlana BEDNARCZUK Elzbieta
    LIU Ling MEFTAKHETDINOVA Zemfira CHYTROWSKA MIKA Dorota
    SHAO Weiping PUSHINA Elena WILCZYNSKA Alicja
         
         
1985 Montecatini (ITA) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Italy (ITA)
    LIU Ling CARLISLE Terry BERNARDINI Rossane
    SHAO Weiping DRYKE Ellen GARAGNANI Sonja
    WU Jie FUNES Eva HANSBERG Bianca Rosa
         
         
1983 Edmonton (CAN) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Sweden (SWE)
    FENG Meimei CARLISLE Terry JANSSON Ylva
    SHAO Weiping HILL Ila MAGNUSSON Kate
    WU Lanying SCHILLER Connie SAMUELSSON Ulla
         
         
1982 Caracas (VEN) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) Sweden (SWE)
    FENG Meimei CARLISLE Terry JANSSON Ylva
    WU Lanying DRYKE Ellen MAGNUSSON Kate
    SHAO Weiping SCHILLER Connie SAMUELSSON Ulla
         
         
1981 Tucuman (ARG) People's Republic of China (CHN) United States of America (USA) France (FRA)
    WU Lanying DRYKE Ellen BLOT Jeanne
    FENG Meimei HILL Ila DELBES Martine
    SHAO Weiping CARLISLE Terry LESPRIT Daniele
         
         
1979 Montecatini (ITA) Soviet Union (URS) United States of America (USA) France (FRA)
    KUZMENKO Natalia BANKEY Terry BLOT Jeanne
    YAKIMOVA Svetlana ELKINS Joan DELBES Martine
    GURVICH Larisa HILL Ila LESPRIT Daniele
         
         
1978 Seoul (KOR) Federal Republic of Germany (FRG) United States of America (USA) Republic of Korea (KOR)
    BRIXNER Saskia BANKEY Terry CHA Keun Sil
    VON KANITZ Claudia FUNES Eva PARK Sam Lim
    JORDAN Ruth HILL Ila SHIM Hyun Dug
         
         
1977 Antibes (FRA) Federal Republic of Germany (FRG) United States of America (USA) France (FRA)
    BRIXNER Saskia ELKINS Joan BLOT Jeanne
    VON KANITZ Claudia FUNES Eva BRETAULT Odile
    JORDAN Ruth HILL Ila LESPRIT Daniele
         
         
1975 Munich (FRG) Soviet Union (URS) Belgium (BEL) Federal Republic of Germany (FRG)
    GURVICH Larisa FONTAINE Anne Marie BRIXNER Saskia
    KONEEVA Pelageja LE GRELLE Pinky JORDAN Ruth
    ZAKORDONETS Valentina MICHEL Odette VON KANITZ Claudia
         
         

TRAP MIXED TEAM Back to Top
2017-2019

2019 Lonato (ITA) Australia (AUS) Russian Federation (RUS) Australia (AUS)
    SCANLAN Laetisha SAVELEVA Iuliia SMITH Penny
    WILLETT James SMYKOV Maksim GRICE Thomas Derek
         
         
2018 Changwon (KOR) Slovakia (SVK) Russian Federation (RUS) Great Britain (GBR)
    REHAK STEFECEKOVA Zuzana RABAYA Ekaterina BARR Kirsty
    VARGA Erik ALIPOV Alexey HEADING Aaron
         
         
2017 Moscow (RUS) Australia (AUS) Spain (ESP) United States of America (USA)
    SMITH Penny MARTINEZ Beatriz CARROLL Ashley
    GRICE Thomas Derek BAILON Antonio HALDEMAN Derek
         
         

SKEET MIXED TEAM Back to Top
2017-2019

2019 Lonato (ITA) Italy (ITA) United States of America (USA) People's Republic of China (CHN)
    BACOSI Diana RHODE Kimberly WEI Meng
    ROSSETTI Gabriele ELLIOTT Christian JIN Di
         
         
2017 Moscow (RUS) Russian Federation (RUS) United States of America (USA) Italy (ITA)
    KONOVALOVA Nadezda VIZZI Dania Jo SPADA Katiuscia
    TEPLYY Nikolay STEWART Hayden CASSANDRO Tammaro
         
         

WCH 1981 Tucuman (ARG): No BRONZE medal in "TRAP WOMEN TEAM"
WCH 1987 Valencia (VEN): 2 BRONZE medals in "SKEET MEN TEAM" - Czechoslovakia (TCH) and Cuba (CUB)
ALLEN Elena (GBR) - maiden name: LITTLE
BANKEY Terry (USA) - maiden name: CARLISLE
DEMENT Joetta (USA) - maiden name: NOVINSKI
DEMINA Svetlana (URS) - maiden name: YAKIMOVA
DEWITT Theresa (USA) - maiden name: WENTZEL
DUDNIK Elena (RUS) - married name: KRAVTCHOUK (also: LEYBO)
EZHOVA Marina (RUS) - maiden name: TARASEVICH
GRAY Sarah (GBR) - maiden name: WRIGHT
KOSTELECKA Lenka (SVK) - maiden name: BARTEKOVA
LING Abbey (GBR) - maiden name: BURTON
MINYARD Deena (USA) - maiden name: JULIN (also: MENDICINO)
PICHUGINA Larisa (RUS) - maiden name: TUSHKINA
RABAIA Elena (RUS/URS) - maiden name: SHISHIRINA
REAU Delphine (FRA) - maiden name: RACINET
REHAK STEFECEKOVA Zuzana (SVK) - maiden name: STEFECEKOVA
SHENBERGER Cindy (USA) - maiden name: RAAHAUGE
SMOTEK Connie (USA) - maiden name: SCHILLER (also: FLUKER)
STIBRAVA Monika (SVK) - maiden name: ZEMKOVA
TOMSOVIC Connie (USA) - maiden name: HOYLE
VOLKOVA Maria (RUS) - married name: ZUB

Back to Top